29. novembra 2021

Juraj Michalka upozorňuje, že o lezení by vedel rozprávať dlhé hodiny. Je majiteľom softvérovej firmy, ale práve lezenie po skalnatých a neskôr aj umelých cestách sprevádza celý jeho život. Vyústilo to aj do projektu lezeckého centra Block Dock, v ktorom vybudovali najmodernejšiu a najväčšiu boulderingovú stenu na Slovensku.

Starú industriálnu halu v bratislavskej Rači premenili na lezecký a kultúrny komplex zameraný na bouldering. „Takú stenu som chcel už dávno,“ vraví Juraj Michalka. Siahne hlbšie do spomienok a dokresľuje, že začal liezť v časoch, keď ešte nič podobné nebolo. Trénovalo sa tak, že ste doma viseli na zárubni či nejakej lište.

Juraj Michalka. Foto: archív Block Dock

Esencia lezenia

Budúcnosť vidí v boulderingu, možno aj ekonomickú, ale najmä komunitnú. Poznamená, že v Európe ide o pomerne rozšírený koncept. Napríklad vo Viedni je päť boulderingových stien, v Nemecku sa nachádzajú v podstate v každom meste, ktoré má viac ako 100-tisíc obyvateľov. „A v Amerike je to v oblasti šport & fitness najrýchlejšie rastúci segment,“ doplní.

Bouldering je podľa jeho slov esenciou lezenia. Na stene robíte len ťažké, namáhavé veci na hranici svojich možností, bez istenia, strachu z výšky či špeciálneho výstroja. Stačia vám, obrazne, lezecké topánky a trenky. Je to viac o pohybe a športe a menej o adrenalíne a zdolávaní výšok. Rozvíjate si lezecké pohyby, techniku, prácu s ťažiskom či výskoky. A zoskakujete do mäkkých matracov.

Rodinná vášeň

Lezenie majú Michalkovci v rodinnej DNA. Jeho brat Peter je chatárom na Téryho chate vo Vysokých Tatrách, staršia dcéra Vanda je zase juniorská vicemajsterka Európy v boulderingu a patrí medzi najlepšie lezkyne na Slovensku.

Reklama

„A pokroky už robí aj mladšia dcéra, sme tomuto športu oddaní,“ doplní Juraj. Za výstavbou centra tak stojí aj motivácia, aby im vytvoril čo najlepšie podmienky na tréning.

Načasovanie nevyšlo

Projekt zastrešuje trojica spolumajiteľov, Juraj Michalka je CEO, Lukáš Kirsch má na starosti výstavbu trás a údržbu stien, Filip Čičel je zase inštruktor a venuje sa klientom.

Block Dock otvorili na prahu pandémie. „Viete si predstaviť horšie načasovanie?“ – položí rečnícku otázku. Povzdychne si, že o biznisovej stránke sa v tejto chvíli ani nedá hovoriť.

Lezecké centrum v bratislavskej Rači. Foto: archív Block Dock

„Počítali sme, že v centre budeme organizovať aj rôzne akcie, workshopy, premietania, tréningové kempy či súťaže. Plány nám zoškrtal koronavírus. Okej, trafili sme zlé načasovanie, ale ja si stále myslím, že taký projekt do Bratislavy patrí,“ zdôrazňuje.

Miesto na relax pre celú rodinu

Ekonomicky sa drží práve vďaka tomu, že je majiteľom softvérovej firmy, z ktorej ziskov mal aj kapitál na financovanie projektu. Mnohé si urobili svojpomocne, ale beztak šlo o investíciu vo výške okolo pol milióna eur. Na časť sumy si vzali aj úver.

Na celkovej ploche 1 000 štvorcových metrov vybudovali stenu s lezeckou plochou 650 štvorcových metrov a výškou približne 4,5 metra. Súčasťou komplexu je tiež kaviareň s kapacitou 40 miest, terasu položili na mieste bývalej nákladnej rampy a vytvorili aj detský kútik s menšou lezeckou stenou a hernými prvkami.

Súčasťou komplexu je aj kaviareň. Foto: archív Block Dock

Nie je to len šport…

Keď hovoríme o klientele, pre ktorú je Block Dock určený, tak Juraj Michalka vidí rôznorodú množinu. Na jednej strane sú lezci, ktorí chcú napredovať, tlačiť na výkon a v hale majú priestor na špičkový tréning. A opačný pól zase tvoria povedzme partie kamarátov či kolegov, ktoré s lezením nemajú skúsenosti. Prídu sa len zabaviť.

„Sadnú si na mäkkú žinenku, jeden z nich zdoláva stenu, ale ostatní sa zapájajú. Spoločne hľadajú najlepšiu cestu,“ skladá vety, akoby písal scenár pre reklamný spot.

„Dokopy riešia problematický úsek, kam dať nohu, čoho sa chytiť. Nikam sa nemusia náhliť, je čas aj na debatu, zábavu a popritom si precvičia ruky, chrbát, všetky svaly. A po lezení si môžu u nás v kaviarni vypiť račianske remeselné pivo, dobrú kávu či miešané drinky.“

Usmeje sa a ešte zosumarizuje svoj projekt do jednej vety: Je to slobodná zábava pre slobodných ľudí.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?