17. decembra 2020

Rád som ľuďom dával najavo, že nič nerobím. Nechodil som na prednášky a ku všetkému som mal ľahostajný postoj, pochválil sa v roku 2005 Bill Gates študentom v Nebraske. Ako dlho mu trvalo, kým porazil prokrastináciu?

U Gatesa sa tento zlozvyk rozvinul najmä počas štúdia na Harvardovej univerzite, z ktorej nakoniec po dvoch rokoch odišiel, aby sa mohol venovať Microsoftu. Všetko doháňal až vtedy, keď sa blížili skúšky. Spravidla dva dni pred nimi začal brať štúdium vážne a rýchlo sa na všetko stihol pripraviť. „Ostatní si zo mňa robili srandu. Ale to bola moja póza – chlapec, ktorý do poslednej chvíle nič nerobí.“

Keď sa v roku 2016 vrátil na serveri Reddit k téme prokrastinácie v rámci odpovedí na otázky používateľov, zaspomínal: „Rozhodol som sa, že budem iný, preto som nikdy nechodil na predmety, ktoré som mal zapísané. Naopak, zúčastňoval som sa na tých, ktoré som zapísané nemal.“

Nato sa ho jeden diskutujúci opýtal, ako sa mu teda podarilo úspešne prejsť do ďalších semestrov. „Pred skúškami som študoval naozaj intenzívne,“ odpovedal Gates.

Aj napriek tejto „stratégii“ sa mu takmer vždy podarilo získať „áčko“, teda najlepší stupeň hodnotenia. Až na jeden prípad – na skúšku z organickej chémie sa pripravoval podľa videokaziet. Lenže tie boli nahrané nekvalitne a v mnohých pasážach chýbal zvuk. „Skončil som s hodnotením C+,“ vysvetlil Gates.

Reklama

Čo ide v škole, nejde v biznise

Tento spôsob fungovania však Gatesovi prestal vyhovovať, keď vstúpil do sveta biznisu. „Keď som začal podnikať, zistil som, že to bol skutočne zlý zlozvyk. Samozrejme, že ma nikto nechválil za to, že som robil veci na poslednú chvíľu,“ priznal.

Preto sa snažil zmeniť správanie. Vzorom mu boli jeho bývalí spolužiaci, ktorí mali všetko zorganizované a robili veci načas. „Trvalo mi niekoľko rokov, kým som sa zbavil svojho zlozvyku,“ uzavrel.

A vyplatilo sa. Dnes je Bill Gates druhým najbohatším človekom sveta podľa amerického Forbesu s celkovým majetkom vo výške 98 miliárd dolárov.

Článok vyšiel na Forbes Česko v sekcii Jak být lepší

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?