Hrozí vám, že sa počas leta necháte pohltiť naliehavosťou všetkého, čo musíte stihnúť a ešte do toho potrebujete zakomponovať aj oddychovanie? Tešíte sa na dovolenku, ale automaticky sa s vami pobalí aj všetko nevyriešené?
Čítanie tohto článku vás síce nezbaví vyťaženosti, ale ponúka vám opatrenia (nielen na leto), ktoré by ste mali urobiť, aby ste sa vyhli prepracovanosti.
Mozog nemá kontrolku únavy ako svaly
Vyčerpanosť šedej kôry zistíme iba nepriamo. O to viac potrebujeme dbať na to, aby sme mozog nepreťažovali a nemuseli hasiť mentálne požiare stresu. Ochrana spočíva v úspore energie (viac času získať nedokážeme) a zameriavaní pozornosti tam, kde máme dosah.
Najproduktívnejšie stratégie spočívajú v starostlivosti o tzv. salutory. Tie sú v ideálnom prípade dostatočne zastúpené vo vašom živote a chránia vás pred tým, aby ste prepínali svoje sily a vyčerpali sa až na pokraj svojich možností.
Čo sú salutory:
Sú to biologické, psychologické, sociálne, spirituálne a ekologické faktory, ktoré kladne ovplyvňujú, posilňujú a determinujú dobrú kvalitu života, efektívnosť a zdravie.
Psychológovia týmto výrazom označujú všetko, čo prispieva k vyššej úrovni pohody a zdravia.
Zjednodušenie povedané, salutory sú tie „zázračné veci“, ktoré potrebujeme na dosiahnutie fyzickej vitality, duševnej pohody, sociálnej spokojnosti, pocitu úspechu a osobného naplnenia.
Salutory dokážu citlivo reagovať na posúvanie hraníc až na územie priveľkej záťaže a stresu. Existujú iba dva spôsoby, ako na takéto hraničné situácie reagovať: ubrať na strane stresu alebo pridať na strane salutorov.
Zamerať pozornosť na salutory býva efektívnejšia cesta, lebo uhýbať pred stresujúcimi situáciami je vskutku sizyfovská práca.
Salutory vs stresory
Pozitívne faktory, ktoré vám pomôžu udržať a posilňovať zdravie, mentálnu silu a odolnosť sa rozdeľujú do hlavných štyroch oblastí:
1. Duševná hygiena spočíva v preventívnych opatreniach, ktorých cieľom je ochrana a udržanie psychického zdravia. V každodennosti predstavuje rituály, ktoré prispievajú k našej psychohygiene.
2. Copingové stratégie: Je to špecifický spôsob zvládania záťaže a u každého človeka prebuieha inak v závislosti od jeho osobnostnej výbavy a duševnej odolnosti.
Vyrovnanie sa so záťažou možno podeliť do troch hlavných stratégií:
- zvládanie zamerané na problém (správanie smerované k zníženiu alebo odstráneniu hrozby),
- zvládanie zamerané na emócie (snaha o zmenu vlastného prežívania situácie),
- zvládanie zamerané na únik (zmena prostredia, podmienok alebo ľudí nachádzajúcich sa v okolí).
Schopnosť efektívneho výberu vhodnej stratégie uľahčuje adaptáciu na prichádzajúce zmeny. Rovnako tak to zjednodušuje zvládanie záťažových situácií, s ktorými sa stretávate v osobnom i pracovnom živote.
3. Relaxačné techniky nám účinne pomáhajú zvládať stres ako dynamický proces. Medzi najpoužívanejšie patria meditácie, dychové cvičenia, autogénny tréning, progresívna relaxácia a skenovanie tela.
4. Sociálne zručnosti umožňujú využívať princípy asertivity, konštruktívneho riešenia konfliktov a efektívnu komunikáciu. Vďaka sociálnym zručnostiam budujeme aj svoju činorodosť, kritické myslenie, flexibilitu a tvorivosť. Tie dokážu nahrádzať neproduktívne aktivity, pri ktorých prevláda pasívnosť, rigidita, úzkosť, strach či zlosť.
Vyberte si, čo je pre vás najvhodnejšie
Čo z prečítaného s vami rezonuje? V ktorých oblastiach by sa vám hodilo venovať viac energie na vytvorenie nových zvykov a rituálov?
Vyberte si jeden neproduktívny návyk a celý mesiac ho nahrádzajte niečím, čo je pre vás prínosnejšie. Opakovaním postupne docielite, že zlozvyk oslabne a vy budete pútať svoju pozornosť na niečo nové a žiaduce.
Keď sa z toho stane automatická činnosť, viete si pribrať ďalšiu vec. Chcieť odrazu riešiť veľa naraz nie je dobrá stratégia, lebo si to vyžaduje veľa kapacity.
Ako byť v plnom nasadení a nevyčerpať sa?
- Robte reálne denné plánovanie – rozdeľujte maximálne šesťdesiat percent svojho času, 20 percent tvoria zlodeji času a 20 percent si potrebujete nechať na nepredvídateľné situácie.
- Rešpektujte svoju výkonnostnú krivku (je podmienená biorytmom) a eliminujte rušivé faktory, ktoré vás oberajú o koncentráciu.
- Stanovte si v práci priority a rozlišujte veci dôležité a naliehavé verzus také, ktoré počkajú.
- Stretnutia si plánujte tak, aby mali jasný koniec, o ktorom vie aj druhá strana.
- Stanovte si každý deň termín pre seba – čas potrebný na relax, stíšenie sa, sebareflexiu a revitalizáciu.