16. decembra 2020

Niet pochýb o tom, že tohoročné predvianočné obdobie je iné ako tie predchádzajúce. To, čo malo byť najšťastnejším obdobím roka, je totiž poznačené druhou vlnou pandémie koronavírusu. Finančné a emočné ťažkosti trápia mnohých ľudí, no ak nás výzvy roka 2020 niečo naučili, tak to, že naše rodinné putá a priateľstvá sú dôležité. 

Na pomoc so záchranou sviatočnej nálady prichádza Benjamin Bradley, alias Mr. Christmas, ktorý je veteránom v odvetví interiérového dizajnu. Jeho štvordielna séria Holiday Home Makeover with Mr. Christmas je vianočným hitom Netflixu. Keďže v týchto dňoch trávime veľa času doma, prečo sa nenaučiť niečo nové a vyzdobiť si príbytok ako odborníci?

„Toto predvianočné obdobie je veľmi odlišné,“ uviedol Bradley v nedávnom telefonickom rozhovore. „Seriál sme nakrúcali pred pandémiou vlani na Vianoce a uvedomujeme si, že tento rok ľudia emocionálne a finančne trpia. Mnohí sa ma pýtali, čo by mali tento rok urobiť a aký má zmysel zdobenie vianočného stromčeka, keď k nim rodina nepríde osláviť sviatky. Cítim, že vianočné stromčeky sú albumom našich životov. Tento rok vytiahnem všetky ozdoby, pretože je to pre mňa spôsob, ako mať milovaných ľudí nablízku, aj keď s nimi nebudem osobne.“ 

Toto je 10 tipov na vianočnú výzdobu domácnosti od Benjamina Bradleyho:

Reklama

1. Hlavne žiadny tlak.

Tento rok urobte presne to, čo považujete za správne. Pre nás všetkých bol rok 2020 neobvyklý a ťažký. Ak sa budete cítiť lepšie, keď do toho dáte všetko úsilie a vytiahnete všetky ozdoby, len do toho. Buďte majákom vašej ulice. Pokiaľ však sviečka a obyčajný veniec odrážajú vaše aktuálne pocity, tak si túto jednoduchosť doprajte. V tomto ťažkom období sa treba zbaviť tlaku zo sviatkov a radšej sa stotožniť s tým, čo pre vás Vianoce skutočne znamenajú.

2. Čas na zmenu.

Iný rok, iné myšlienky. Vianočná výzdoba sa nemusí objaviť vždy na tradičných miestach. Máte vianočný stromček pravidelne v obývačke? Presuňte ho napríklad do jedálne. Mávate väčšinou viacfarebné svetielka? Môžete ich vymeniť za jednoduché bezfarebné.

3. Vyzdobte kuchyňu.

Mnoho ľudí prehliada kuchyňu, ale práve v nej trávime cez sviatky najviac času. Aby ste si neubrali z drahocenného priestoru na stole či linke, umiestnite okolo okna girlandu a misky na kuchynskom pulte naplňte pomarančmi a korením.

Ak máte veľkú kuchyňu, tak do nej pokojne postavte vianočný stromček. Aj tak všetci pri varení, pečení, balení alebo majstrovaní trávime veľa času práve v tejto miestnosti. Prečo by sme teda nemali kuchyňu vyzdobiť vianočne?

4. Ozdoby sú kľúčové.

Vyberte si obľúbené ozdoby a zaveste ich na zelenú girlandu. Ozdobte ňou krbovú rímsu, dvere alebo knižnicu. Pridajte svetielka, stuhy, šišky. Takto budete mať na očiach ozdoby, ktoré majú pre vás najväčší význam.

5. Čaro sviečok.

Pri dotváraní vianočnej nálady nezabudnite na silu sviečok. Môžete kombinovať klasické sviečky a svietidlá na baterky, tie sú nápomocné na miestach, na ktorých by bol plameň rizikom. Rád umiestňujem sviečky na baterky do svietnikov, čím vytvorím ilúziu, že sú „pravé“. Klasické sviečky zase patria na jedálenský stôl, krbovú rímsu a podobne. Užite si sviatočnú večeru pri svetle sviečok. Dodajú sviatkom čaro, ktoré bude nezabudnuteľné.

6. Vytvorte jedinečný stojan na vianočný stromček.

Ako stojan môžete použiť napríklad detskú krabicu na hračky. Vložte do nej živý alebo umelý stromček a vyplňte priestor plyšovými hračkami. Následne umiestnite medzi konáre obľúbené hračky spolu s farebnými svetielkami. V detskej izbe tak vytvoríte jedinečnú atmosféru.

7. Prestrite krásny stôl.

Uistite sa, že si vytvoríte sviatočný stôl na mieru. Začnite dekoratívnym prestieraním a potom siahnite po tematických tanieroch. Namiesto krúžkov na servítky jednoducho vložte servítku pod tanier. Rád pridávam na vrch malý darček, napríklad lízanku. Nasleduje príbor, poháre na vodu a na víno. Na príprave jedla si dávajú ľudia veľmi záležať, preto patrí na krásne prestretý stôl. Obrusy môžete vymeniť napríklad za konfety.

8. Kúzlo vianočnej pohľadnice.

Je ideálny čas na návrat k staromódnej tradícii posielania ručne vypísaných pohľadníc. Tento rok vo mne upevnil túžbu po spojení s ľuďmi, ktoré však aktuálne nie je možné, a preto sa chystám vyrobiť a odoslať vianočné pohľadnice.

Papiernictva sú plné kancelárskych potrieb a najrôznejších drobností, ktoré na ne môžete prilepiť a vytvoriť tak zábavné sviatočné obrázky, vrátane rodinných fotografií. Pridajte mašľu alebo zelenú vetvičku a bude to ešte špeciálnejšie.

9. Vytvorte zimnú ríšu divov.

Vyzdobte napríklad stôl, parapetu či krbovú rímsu zelenými konárikmi a šiškami. Ozdobte vianočný stromček bielymi svetlami, šiškami a všetko posypte umelým snehom. Upratovania bude zrejme trochu viac, no aspoň nebudete musieť celý december utierať prach.

10. Nezabudnite na exteriér.

Vytvorte si jednoduchú výzdobu. Trik spočíva v staromódnom reflektore. Zelený veniec na vchodových dverách s červenou mašľou, na ktorý bude svietiť reflektor, pripomína Vianoce lepšie ako čokoľvek iné.

Moji starí rodičia mali na prednom dvore veľký cezmínový ker. Na jeho vrchol položili červenú mašľu a nasmerovali na ňu reflektor. Ihneď všetko pôsobilo vianočnejšie.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Dana Feldman, ktorá píše najmä o zábavnom priemysle.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?