Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
26. marca 2021

Manželia Zsuzsa a Ferenc Vargoví si otvorili v Komárne remeselnú čokoládovú dielňu. Zákazníkov oslovili luxusným dizajnom a nevídanou chuťou svojich praliniek. 

Svet čokolády vás zlákal koncom roka 2019. Čo ste robili predtým? 

FV: Podnikali sme 30 rokov v oblasti stavebníctva a interiérového dizajnu. Pred dvomi rokmi sme sa rozhodli pre úplnú zmenu, založili sme ZAX a začali sme vyrábať vlastné prémiové produkty

Čo bolo pre vás najväčšou výzvou pri zakladaní rodinnej firmy? 

FV: Vďaka skúsenostiam v podnikaní sme vedeli, do čoho ideme, výzvou bola najmä výroba, pretože sme chceli vytvárať originálne výrobky. Navyše, začínali sme rozbiehať čokoládovňu vo veku, kedy majitelia zvyčajne odovzdávajú firmy ďalšej generácii. My to máme inak, deti zatiaľ s nami nepracujú, iba nám pomáhajú s marketingom a skúsenosti získavajú v iných, zahraničných firmách. Nemáme teda toľko času, aby sme pomaly a roky rozvíjali značku ZAX, preto sme sa rozhodli pre odvážnu stratégiu: už po štyroch mesiacoch fungovania sme sa prihlásili do medzinárodných súťaží, kam sa výrobcovia usilujú dostať až po rokoch zbierania skúseností.

Oplatilo sa? 

FV: Jednoznačne. Do súťaže Academy of Chocolate v Londýne sme poslali naše pralinky a hneď sme získali striebornú medailu za marakujovú! Je to naša vlajková loď, klienti ju obľubujú a sme na ňu naozaj hrdí. Stelesňuje naše skúsenosti, odbornosť, precíznosť. V našej ponuke zostane navždy. Následne sme v Taliansku získali za naše výrobky ďalšie medaily. 

Vašou špecialitou je, že dokážete vyrobiť personalizované bonbóny pre firmy alebo podujatia. Ako to funguje?

FV: Prispôsobíme sa danej príležitosti dizajnom čokolády, balením, farbami, tvarmi. Zameriavame sa najmä na firmy a inštitúcie, ktorým ponúkame exkluzívny „čokoládový servis“, lebo čokoládu má rád každý. Expandovali sme do Maďarska a tento rok plánujeme ísť do Rakúska a Škandinávie. Rozvíjame aj náš e-shop, kde nájdete našu bohatú ponuku.

Čo považujete za najdôležitejšie pri výrobe vašej pralinky? 

ZV: Každá jedna je unikátna, ručne maľovaná, snažíme sa vytvárať skutočné umelecké dielo. Používame iba špičkové čokolády, stopercentné ovocné pyré, lieskovce, vanilku. Hľadáme rovnováhu medzi plnkou a čokoládou, aby sa navzájom dopĺňali a chute boli výrazné, no harmonicky ladili. Získať túto rovnováhu, to je najväčšie umenie.

Je dôležité percento kakaa pri kvalite praliniek?

ZV: Nie, je to mýtus. Omnoho dôležitejšie je, aby ste pri ochutnaní plnky hneď spoznali, aké ovocie sme použili. Dnes máme 33 druhov praliniek. Sme radi, že nielen pralinky, ale aj ostatné produkty, čokolády, dražé, nátierky si našli fanúšikov a ich spätná väzba nás poháňa dopredu. 

Akú nezvyčajnú pralinku ste v poslednom čase vyrábali? 

ZV: Tešia nás aj nezvyčajné požiadavky, napríklad teraz budeme pre firmu, ktorá pestuje čierny cesnak, vyrábať pralinky s týmto cesnakom. Na zákazku sme vyrábali aj bonbóny so šampanským.