19. januára 2021

Bez negatívneho covid testu, prípadne bez potvrdenia o prekonaní choroby sa od budúceho týždňa nedostanete ani do práce. Do celoslovenského skríningu, ktorý sa začal v pondelok, sa majú zapojiť aj firmy. Mnohí zamestnávatelia priznávajú, že im chýbajú inštrukcie od ministerstva hospodárstva aj sľubované testy. Forbes oslovil štyri veľké spoločnosti, ktoré spolu zamestnávajú okolo 20-tisíc ľudí a generujú prácu pre ďalších viac ako dvojnásobok, ako sa pripravujú na testovanie.

Firmy, ktoré majú viac ako 500 zamestnancov, sú povinní testovať zamestnancov už od 28. decembra. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) upozorňuje, že aj mnohé menšie spoločnosti testujú vo vlastnej réžii a na vlastné náklady.

Preto navrhujú, aby im štát časť nákladov preplácal. „Taktiež je dôležité, aby firma mala oprávnenie vydať certifikát použiteľný v bežnom živote, nakoľko teraz tomu tak nie je,“ povedala pre TASR Miriam Filová, hovorkyňa AZZZ.

Volkswagen začne testovať v piatok

Už štvrté antigénové testovanie sa chystá v piatok 22. januára v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia, podľa hovorkyne Lucie Kovarovič Makayovej sa budú môcť zamestnanci otestovať počas pracovnej doby vo všetkých troch zmenách, k dispozícii bude jedenásť odberných miest.

Dodáva, že zamestnancov opakovane testujú z vlastnej iniciatívy a vo vlastnej réžii a riadia sa odporúčaniami úradov. „Pri poslednom testovaní (11. januára) sa nám podarilo zabezpečiť antigénové testy s certifikátmi v spolupráci s mestskou časťou Devínska Nová Ves a príslušnými úradmi. Samotné testovanie od organizácie, cez personálne zabezpečenie až po financovanie, s výnimkou testov, je zabezpečované zo strany Volkswagen Slovakia na vlastné náklady,“ konštatuje hovorkyňa.

Reklama

Makayová tiež hovorí, že „zo strany úradov by sme privítali väčšiu flexibilitu a podporu, zároveň by nám pomohli jasnejšie a skoršie poskytnuté usmernenia a rámce k jednotlivým plánovaným testovaniam.“

Plošné testovania „v takomto rozsahu, s ohľadom na obzvlášť vysoký počet zamestnancov, je pre nás mimoriadne organizačne, personálne a finančne náročné, navyše ak k nemu pristupujeme opakovane,“ pokračuje hovorkyňa Volkswagenu.

Vyhodnocovať konkrétne dopady nových opatrení na chod firmy je v tejto chvíli podľa Volkswagenu Slovakia predčasné. „Veríme, že zamestnanci rovnako ako minulý týždeň prejavia zodpovednosť a využijú možnosť otestovať sa.“

Výrobná linka v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia. Foto: SITA

„Testovaním zamestnancov chceme prispieť k spomaleniu šírenia ochorenia Covid-19 a k čo najskoršiemu návratu do bežného života,“ uzatvára hovorkyňa.

Kia čaká na manuál od ministerstva hospodárstva

Žilinská automobilka chce testovanie zamestnancov spustiť v najbližších dňoch. „V spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Žiline po doručení manuálu z ministerstva hospodárstva, zabezpečení testov a certifikátov budeme pripravení spustiť testovanie našich zamestnancov a zamestnancov v našom závode pôsobiacich dodávateľov nasledujúci pracovný deň,“ uviedol v pondelok pre Forbes hovorca Kia Motors Slovakia Ján Žgravčák.

Priznal, že problémom môže byť nedostatok zdravotníckych pracovníkov, ktorí musia byť prítomní na odberných miestach, vzhľadom na „zložitú situáciu v nemocniciach v regióne“.

V závode Kia Motors sa podľa Žgravčáka miera absencií „v súčasnosti pohybuje pod bežným januárovým priemerom“, výrazné zhoršenie neočakávajú ani po plošnom testovaní.

Aj žilinská automobilka už od marca 2020 priebežne testuje svojich zamestnancov na internom odbernom mieste v spolupráci s Klinickou biochémiou Žilina.

Jaguar si testovanie zopakuje po dvoch týždňoch

Automobilka Jaguar začala s kolektívnym testovaním 28. decembra, predtým umožňovali zamestnancom individuálne testy. „Ďalšie kolo testovania sme mali naplánované na 7.-8.januára, po návrate väčšiny zamestnancov z dovoleniek. Vzhľadom na vývoj situácie v nitrianskom okrese sme toto kolo testovania dokázali v spolupráci s primátorom Nitry spojiť a podporiť tak testovanie v nitrianskom okrese,“ uvádza manažérka pre firemné záležitosti a členka krízového štábu závodu Jaguar Land Rover Slovakia Miroslava Remenárová.

Čo sa týka použitých testov, podľa Remenárovej išlo o rovnaký druh ako pri celoplošnom testovaní. „Pri príprave sme komunikovali s mestom, krízovým tímom okresného úradu, informovali sme aj VÚC. Už od začiatku pandémie spolupracujeme s odborníkmi z regionálneho Úradu verejného zdravotníctva v Nitre,“ hovorí.

Pri príprave minulotýždňového testovania firma komunikovala aj s asistentom predsedu vlády. Spolupráca bola podľa nej veľmi efektívna, „vrátane včasného dodania potrebných certifikátov a zriadenia MOM v závode.“

Kontrolóri kvality v Jaguar Land Rover. Foto: SITA

Testy na prvé kolá si podľa Remenárovej automobilka kúpila ešte v decembri. „Aktuálne už komunikujeme s krízovým štábom okresného úradu v Nitre aj s primátorom Nitry, aby bol dostatok testov na ďalšie kolo testovania, ktoré pripravujeme na záver tohto týždňa,“ dodala hovorkyňa automobilky.

Slovnaft plánuje otestovať aj príbuzných zamestnancov

Ilustračné foto: SITA

Na pokyny a na doručenie testov čaká aj bratislavská rafinéria Slovnaft. „Radi by sme skríning v našich bezpečných priestoroch spustili čo najskôr a dali tiež možnosť otestovať sa aj príbuzným zamestnancov,“ hovorí riaditeľ komunikácie a hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Dodáva, že stále využívajú testy, ktoré si sami zabezpečili. „Veríme však, že v najbližších hodinách či dňoch dostaneme bližšie informácie o množstve a dodaní testov od štátu. Keďže chceme bezpečný  skríning ponúknuť aj rodinným príslušníkom zamestnancov, aby sme odbremenili odberové miesta v Bratislave, požiadali sme o viac testov ako je počet zamestnancov.“

Vplyv pripravovanej vlny testovania na prevádzku rafinérie v Slovnafte neočakávajú. „Aktuálne je náš systém práce nastavený tak, že vieme zabezpečiť chod spoločnosti a pokryť všetky kritické miesta aj po 27. januári (keď bude povinný negatívny test aj na cestu do práce, pozn. red.).“

U.S Steel svojim zamestnancom odporúča, aby využili testovacie miesto v areáli podniku, ktoré je otvorené od pondelka do nedele. „Ak chcete zásadne zvýšiť pravdepodobnosť negatívneho výsledku, otestujte sa v priebehu 5-7 dní znova,” vyzývajú na svojej webovej stránke košické oceliarne.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?