3. septembra 2021

Neplánované výbery z bankomatu vám môžu priniesť nemilé prekvapenie v podobe vysokých poplatkov. Pozor by ste si mali dávať najmä v krajinách, ktoré nepatria do eurozóny. Teda nielen na dovolenke v Chorvátsku či v Bulharsku, ale aj u väčšiny našich susedov. Pozreli sme sa preto na túto tému bližšie.

Diabol je skrytý v DCC

Výbery z bankomatov v zahraničí predražuje služba DCC (dynamic currency conversion). Ide o prepočet podľa kurzu, ktorý je pre človeka v cudzine nevýhodný. Stanovuje ho totiž prevádzkovateľ bankomatu a je preto nepriaznivejší ako kurz, ktorý používa vaša domáca banka alebo vydavateľ vašej platobnej karty.

Či ide o službu DCC, spoznáme podľa toho, že na monitore bankomatu sa pri výbere zobrazí možnosť voľby medzi prepočtom v eurách alebo v lokálnej mene. Človek si podvedome vyberie transakciu v eurách – teda vo svojej domácej mene. Prečo by mal platiť v cudzej mene… Navyše, prepočet v eurách ponúka presný kurz a kalkuláciu toho, koľko človek zaplatí. Je to však chyták.

Výber drahší až o 15 percent

„Ide o veľmi drahú službu prepočtu na domácu menu platobnej karty, ktorá môže dosiahnuť aj 15-percentné preplatenie. A to už skutočne nie je málo,“ hovorí Radoslav Valko, generálny riaditeľ spoločnosti Sophistic Pro finance.

Reklama

Podľa štúdie Európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC sa navýšenie takéhoto kurzu pohybuje od 2,6 do 12 percent. Výsledky testovania nemeckého Stiftung Warentest z roku 2019 hovoria, že klienti môžu pri takomto výbere stratiť od piatich až do 13,7 percenta. Testeri tejto spoločnosti uskutočnili 330 výberov z bankomatov a 132 platieb u obchodníkov v 23 krajinách mimo eurozóny.

Hoci na internete nájdete množstvo varovaní o bankomatoch s nápisom ATM, ktoré sa nachádzajú najmä na turisticky exponovaných miestach, podľa záverov nemeckého testu nie sú bezpečné ani „značkové“ bankomaty, teda tie, ktoré patria etablovanej bankovej skupine.

Commerzbank v Českej republike dokonca autori testu označili za jednu z „najbizarnejších“. Za okamžitú konverziu výberu si jej bankomaty účtovali 12,9 percenta.

Klientov často môžu zmiasť tvrdeniami ako „zaručený a pevný výmenný kurz“, „0% provízia“ alebo „0 % poplatok za konverziu“. Toto všetko má však podľa Stiftung Warentest iba odviesť pozornosť človeka od nevýhodného výmenného kurzu.

Nedať sa nachytať

Pri výbere z bankomatu si je preto treba vždy zvoliť prepočet v lokálnej mene. Ide o tú z dvoch možností, ktorá neponúka presnú kalkuláciu. Na prvý pohľad to vyzerá menej dôveryhodne. Je to preto, že nie je vopred možné stanoviť, akým presným kurzom sa transakcia sprocesuje.

Trvá totiž niekoľko dní, kým platba z vašej banky príde na účet prevádzkovateľa bankomatu. Použije sa tak kurz, ktorý bude platný až v deň pripísania na jeho účet. Vopred ho nie je možné určiť. Napriek tomu je tento prepočet vždy výhodnejší ako dopredu stanovený kurz služby DCC.

„Niekoľko dní presne neviete, koľko ste zaplatili v eurách. V prípade, že využijete DCC, platbu prepočíta bankomat. A hoci na jednej strane okamžite viete, koľko eur zaplatíte, poplatok za túto službu je skutočne drahý,“ hovorí Valko.

Pozor aj na platby u obchodníkov

Ani platbami u obchodníkov prostredníctvom terminálov sa riziko nevýhodného kurzu nedá obmedziť. Množstvo z nich totiž tiež používa DCC. Predajný personál je školený tak, aby zmäteným turistom ponúkal práve túto službu. Obchodník potom dostáva z transakcie slušnú províziu.

Niekedy aktivuje personál DCC platbu aj bez súhlasu zákazníka. V takom prípade ide o hrubé poškodzovanie klienta. Riešením je preto zablokovať si DCC v nastaveniach karty. Nie všetky banky to však umožňujú. Pred cestou je preto dobré informovať sa o tom v domovskej banke.

Niekoľko rád o platbách v zahraničí:

 • Na cesty si vždy berte aspoň dve platobné karty, najlepšie od rôznych vydavateľov.
 • Pri destináciách mimo eurozóny sa odporúča vymeniť si hotovosť doma a do krajiny pricestovať už so sumou, ktorú budete na úhrady v hotovosti potrebovať.
 • Ten istý postup treba uplatniť pri návrate domov. Zostávajúcu hotovosť v lokálnej mene je výhodnejšie vymeniť si v danej krajine a domov prísť už s eurami.
 • Pri cestách do exotických krajín je problém dostať valuty na Slovensku. Odporúča sa preto zobrať si so sebou predpokladanú sumu v eurách a tú si potom vymeniť v cieľovej krajine.
 • Vyhnite sa zmenárňam na turisticky navštevovaných miestach ako letiská či železničné stanice. Je lepšie si vybrať pobočku banky, ideálne nadnárodnej bankovej skupiny.
 • Výmenný kurz nie je jedinou informáciou, ktorá by nás mala zaujímať. Rozhoduje aj poplatok za výmenu.
 • Odporúča sa nechať si urobiť pred výmenou prepočet a rozhodnúť sa až na základe neho.
 • Ešte pred vycestovaním je dobré zistiť si, aké odporúčania dáva pri výberoch v zahraničí vaša domáca banka. Niektoré ich ponúkajú v bankomatoch jej skupiny bez poplatku.
 • Odporúča sa pred cestou si skontrolovať nastavenie karty. Niektoré banky umožňujú blokovať DCC platby. Iné zas obmedzujú platby a výbery mimo Európy.
 • Majte so sebou telefónne číslo na klientsku linku vašej banky na volania zo zahraničia.
 • Zdvíhajte telefonáty, ktoré by mohli byť z banky. Pracovníci sa môžu snažiť overiť si, či naozaj realizujete transakciu na druhom konci sveta, alebo sa vám niekto snaží vybieliť účet.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?