O desiatky eur vyššia výplata poteší zrejme už začiatkom budúceho roka zamestnancov pracujúcich v Českej republike. Poslanecká snemovňa v piatok 20. novembra schválila veľký balík zmien, okrem iného aj zrušenie takzvanej superhrubej mzdy.
Návrh premiéra Andreja Babiša uľaví zamestnancom, ale prehĺbi dieru v rozpočte. Zdaňovanie takzvanej superhrubej mzdy zaviedla v roku 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS). Po jej zrušení sa má od budúceho roka zdaňovať iba hrubá mzda sadzbou 15 % a u ľudí so mzdou približne nad 140-tisíc českých korún Kč (5 311 eur) mesačne sa časť príjmov presahujúca túto hranicu zdaní sadzbou 23 %.
Napríklad zamestnanec, ktorý zarába okolo 1 500 eur, by po novom mesačne ušetril na daniach 57 eur. Zrušenie ešte nie je definitívne. Zákon musí posúdiť Senát a podpísať český prezident. Snemovňa schválila aj ďalšiu časť Babišovho návrhu, ktorá uvoľňuje pravidlá rozpočtovej zodpovednosti. Podľa ministerstva financií by bez tejto zmeny nebolo zrušenie superhrubej mzdy uskutočniteľné.
Miliardová diera v rozpočte
Babiš uvádza dosah na štátny rozpočet v objeme asi 52 miliárd českých korún (2 miliardy eur), podľa výpočtov Národnej rozpočtovej rady by sa po zrušení superhrubej mzdy mohol výpadok celkových daňových príjmov vyšplhať až na 88 miliárd českých korún (3.3 miliardy eur).
Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok s tým však nepočíta. K zrušeniu superhrubej mzdy sú kritickí predovšetkým ekonómovia. Podľa nich by sa zmeny s takým výrazným vplyvom na rozpočet nemali schvaľovať v období výrazného prepadu ekonomiky. Vplyvy na verejné rozpočty vyvolali kritiku nielen z opozície, ale aj z koaličnej ČSSD.
Prezident Miloš Zeman podľa slov ministerky financií Aleny Schillerovej (za ANO) tento rok podporuje, ale iba na dva roky.
Okrem gastrolístkov aj paušál
Snemovňa schválila tiež zavedenie stravenkového paušálu ako alternatívu ku gastrolístkom. Znížiť by sa mala spotrebná daň z motorovej nafty o 1 korunu (0,04 eura) na liter, cez snemovňu tiež prešlo zvyšovanie spotrebnej dane z tabakových výrobkov. Štátny rozpočet by tak mohol získať v budúcom roku navyše asi 2,1 miliardy českých korún (80 miliónov eur).
Aj na Slovensku sa plánovalo zavedenie superhrubej mzdy. V auguste 2011 ju schválila vláda Ivety Radičovej v takej podobe, že by sa zaviedol jednotný vymeriavací základ pre zamestnancov, živnostníkov aj pracujúcich na dohodu. Tí by odvádzali jedno poistné na sociálne poistenie s tromi sadzbami. Zdravotný odvod mal byť 9 % pre všetkých, výška dane z príjmu 19 % sa nemala meniť. Hrubé platy sa následne mali upraviť o výšku dovtedy platených odvodov.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]