Chcete naďalej pracovať pre „hardcore Twitter“, alebo si vyberiete odchod s trojmesačným odstupným? Túto otázku dostali včera (16.11.) zamestnanci Twittru od nového šéfa Elona Muska. Na rozhodnutie majú dva pracovné dni.
O dôležitom rozhodnutí aktuálne najbohatší muž na svete zamestnancov informoval cez e-mail s predmetom „Križovatka“. Ak sa rozhodnú, že chcú vo firme naďalej pracovať, majú to potvrdiť kliknutím na priložený link.
Nekompromisné ultimátum
Každý, kto tak počas stanovených dvoch dní neurobí, dostane automaticky výpoveď. Kópia predmetného e-mailu sa z troch zdrojov dostala do redakcie amerického Forbesu. Ako prvý o ňom informoval Washington Post.
Musk v ňom svojich zamestnancov upozorňuje, že pracovať pre „Twitter 2.0“ bude extrémne náročné a zamestnanci budú musieť veľmi intenzívne pracovať dlhé hodiny. „Len vďaka nadpriemerným výkonom sa rodí úspech“ uvádza v e-maile.
Twitter na prosbu amerického Forbesu o vyjadrenie zatiaľ nereagoval. Nový CEO sociálnej siete ale ďalej uvádza, že sa plánuje zamerať na vývoj a uprednostní tých zamestnancov, ktorí vedia kódovať.
„Keď sa rozhodnete, že chcete byť súčasťou nového Twittru, kliknite na link nižšie… No akékoľvek vaše rozhodnutie bude, ďakujem vám za snahu o úspech Twittru,“ napísal.
Séria výpovední
Tento e-mail zamestnanci dostali po veľkej vlne prepúšťania, pri ktorej o prácu prišlo viac ako sedemtisíc ľudí. Viacerí navyše protestne odišli. Napríklad ddelenie na ochranu osobných údajov, súkromia a bezpečnosti sa v Twitteri prakticky rozpadlo.
Pozornosť médií si získalo aj prepustenie skúseného inžiniera Erica Frohnhoefera, ktorému Elon Musk výpoveď oznámil krátkym tweetom. Dlhoročný zamestnanec sociálnej siete najbohatšieho človeka sveta neskôr označil ako zbabelca. V reakcii na to Musk svoj tweet vymazal.
Monitorovanie súkromných správ
Uniklo tiež podozrenie, že nové vedenie Twittru monitoruje súkromné konverzácie zamestnancov v aplikácii Slack. Prepustených bolo najmenej 20 z tých, ktorí sa v súkromných správach kriticky vyjadrili o Muskovi a jeho tíme.
Medzi nimi napríklad aj inžinier Nick Morgan, ktorý zareagoval tweetom: „Môžem len predpokladať, že to bolo za neprejavenie stopercentnej lojality v Slacku. Počul som, že sa do podobnej situácie dostali mnohí ďalší.“
Výpoveď neminula ani množstvo externých spolupracovníkov a moderátorov obsahu. Kritici nového vedenia sa preto obávajú, ako sa spoločnosť vysporiada s nelegálnym obsahom na svojej platforme.
Článok vyšiel pôvodne na Forbes.com. Jeho autorom je Thomas Brewster