Med nad zlato. Taká by bola pointa rozprávky v hlavnej úlohe s rodinou z Malého Kamenca. Všetko to odštartovala dcéra Eszter Máté Csatlósová, ktorá okúsila ruch mestského života. Mala vysnívanú prácu a krásny plat, no cítila, že je niečo, čo jej Bratislava nedokáže dať. Pocit domova a čaro prírody. Vrátila sa preto do svojho rodiska, vďaka čomu objavila lásku k včelárstvu. Vtedy sa začal písať príbeh značky Zlatý nektár.
Neskôr sa do výroby zapojili aj rodičia Jozef a Terézia Csatlósovci, sestra Zsófia Csatlósová a manžel Zoltán Máté. A tak začal vznikať rodinný biznis, ktorého základom je ručná práca a množstvo lásky, ktoré do produktov vkladajú.
Lekári jej to zakazujú
Eszter sa do včelárstva zamilovala natoľko, že neúnavne čelí problému, ktorý sa objavil pred tromi rokmi. Počas vytáčania medu ju do ruky uštipla jedna z včiel. „Bolo mi neskutočne zle. Bolela ma hlava, mala som pocit, že nemám dosť vzduchu,“ opisuje. Na pohotovosti sa dozvedela, že má silnú alergiu na včelí jed. Do dnešného dňa jej lekári nedovolia, aby sa venovala včelám. Ona si však nedokáže pomôcť.
„Vždy mám so sebou injekciu, neviem prestať, lebo je to krásny a zázračný svet. Keď ma uštipne včela, rýchlo sadáme do auta a ideme 23 kilometrov do nemocnice. Dovtedy som k včelám chodila bez klobúka, rukavíc a overalu, ale odvtedy musím. Rukavice naozaj neznášam,“ smeje sa Eszter.
Vytúžený ruch mesta ju unavil
Na začiatku rozprávania sa Eszter vracia k tomu, že študovala v Žiline a vždy sa túžila odsťahovať do Bratislavy. Lákali ju väčšie mestá. „Pochádzam z malej dediny a z veľkej rodiny. Rodičia vždy chovali zvieratá, pestovali zeleninu, ovocie. Otec je včelár aj dedo bol včelárom,“ uvádza.
Po vysokej škole kývla na pracovnú ponuku v hlavnom meste, o ktorej vždy snívala. V súkromnom železničnom podniku sa venovala doprave a logistike. „Bola to práca snov, veľmi dobrý plat. Milovala som svoju robotu,“ spomína.
Spokojnosť pretrvala až do jedného rána, počas ktorého Eszter prepadli celkom iné myšlienky. V nich si predstavovala svoj život o 10 či 20 rokov neskôr. A vtedy narazila na jeden zásadný problém.
Kombinácie medu a ovocia sú čoraz obľúbenejšie. Foto: archív značky Zlatý nektár
Hoci mala vysnívané zamestnanie, nedokázala zvládnuť vzdialenosť, ktorá ju delila od rodiny. „To, že sa nevidíme každý deň, mi začalo veľmi chýbať a nebola som šťastná. Peniaze neboli všetko,“ konštatuje. Preto sa rozhodla pre rázny krok. V práci podala výpoveď a vrátila sa do obce Malý Kamenec.
Čakal ju úrad práce a frustrácia
Keby povedala, že ju doma čakal bezstarostný život, nebola by úprimná. Malo to svoje úskalia. Po návrate strávila šesť mesiacov na úrade práce. A síce dostávala rôzne ponuky, pretože plynule ovláda slovenčinu, maďarčinu a angličtinu, všetky ich odmietala.
Netušila, čo bude ďalej, čo vlastne od života chce. „Rodičia boli zúfalí. Ako inžinierka som opustila krásnu prácu a prišla späť na východ. Aj kamaráti ma prehovárali, že je to zlé rozhodnutie,“ dodáva.
Eszter si však spomína na moment, počas ktorého pocítila, že sa rozhodla správne. „Nikdy nezabudnem na ten pocit, keď som prišla domov. Vstúpila som do dediny a vtedy som začala vnímať ako spievajú vtáci. Akú úžasnú prírodu máme naokolo. Možno to znie divne, ale bolo to tak,“ smeje sa.
Na obzore sa objavil včelársky kurz
Jeden večer si sadla ku počítaču a objavila niečo, čo jej od základu zmenilo život. Zaujal ju ročný včelársky kurz na Strednej odbornej škole pod Bánošom v Banskej Bystrici.
Nezaváhala ani na sekundu. Prihlásila sa naň spoločne so Zoltánom, ktorý inak pracuje ako dizajnér v Maďarsku. „Boli tam takí nadšení pedagógovia, že nás veľmi namotivovali. V našej rodine sa vždy chovali včely, ale až vtedy som pocítila, že potrebujem mať vlastný med,“ hovorí.
Po absolvovaní kurzu si spoločne kúpili dve včelie rodiny, čo sa sprvu nestretlo s pochopením. „Otec sa nám na začiatku vysmial, že už nemá význam chovať včely. Keď videl našu odhodlanosť, tak sa pripojil a priložil svojich 12 rodín,“ konštatuje Eszter.
Med aj včelí vosk premieňajú na kozmetiku, sviečky či nakladané ovocie. Foto: archív značky Zlatý nektár
S odstupom času priznáva, že medzigeneračné rozdiely občas spôsobovali škriepky. Kým sa jej otec držal tradičných metód, Eszter chcela v praxi skúšať nové veci, ktoré sa naučila.
Mala to byť len nevinná záľuba
Pôvodne nebolo jej zámerom podnikať. „Chcela som vlastný domov na dedine, kde budeme mať záhradu a nebudeme nič predávať. Budeme to mať iba pre seba. K tomu nejakú peknú prácu a včelárstvo,“ ozrejmuje.
Ešte ako dieťa spolu s rodičmi predávala na trhovisku prebytky vypestovanej zeleniny či ovocia. Do toho sa pustila opäť po návrate z Bratislavy. Stálym zákazníkom občas venovali ako pozornosť med a dekorácie zo svojej záhrady. „Chceli si to kúpiť, ďalej to rozdávať, ale nemali sme dostatok medu,“ vraví.
V roku 2016 preto vznikla rodinná značka Zlatý nektár, ktorá fungovala na predaji z dvora. Svoje produkty mohli ponúkať iba do vzdialenosti 200 kilometrov. Dnes sa včelárstvu venuje celá rodina, každý člen má však aj iné zamestnanie.
Ľudia však chceli viac
Eszter popri rodičovských povinnostiach a včelárstve pracuje ako manažérka v Košiciach. „Nikdy sme nebrali do úvahy peniaze. Každý z nás pracuje. Príjmy, ktoré máme zo zamestnania, vkladáme do rodinnej firmy,“ uvádza.
Keď už predaj z dvora nestačil, rodina sa rozhodla prejsť na inú formu podnikania. Najskôr boli samostatne hospodáriacimi roľníkmi, neskôr to zmenili na živnosť.
Okrem medu vyrába rodina napríklad aj voňavé sviečky z včelieho vosku. Foto: archív značky Zlatý nektár
Na to však potrebovali prevádzku, ktorá by sa stala sídlom ich podnikania. Pustili sa preto do úpravy interiéru a exteriéru viac než storočnej budovy, ktorú v minulosti obýval iný včelár.
„Včas som našla výzvu od Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu. Podali sme žiadosť, a vyhrali sme 40-tisíc eur, ešte väčšiu sumu sme museli priložiť z vlastného vrecka. Jednou podmienkou bolo, že musíme minimálne na tri roky zamestnať jedného človeka,“ spomína na december 2019.
Nektár zo slnečníc a med so šípkami
V ponuke značky Zlatý nektár sa nachádzajú rôzne druhy medov. So včelami rodina nekočuje, od jari až do jesene majú k dispozícii nektár z ovocných sadov, repkového poľa, agátu, lúčnych kvetov, slnečnice. Obľúbeným produktom zákazníkov je podľa Eszter aj med so šípkami.
Okrem toho sa v portfóliu nachádzajú ručne odlievané či bezodpadové čajové sviečky vyrobené zo včelieho vosku. Z tohto materiálu pripravujú aj vianočné ozdoby. „Buď si ich ľudia po sviatkoch odložia na ďalší rok, alebo ich môžu použiť v aromalampe,“ vysvetľuje.
Dnes sa už starajú o viac než 50 včelích rodín. Od jesenného obdobia vybavia mesačne približne 100 objednávok. Oslovujú ich firmy, ktoré chcú zmysluplné produkty v originálnom balení darovať svojim zamestnancom.
Ovocné sady, vinohrad aj kváskový chlieb
Okrem značky Zlatý nektár sa Eszter venuje občianskemu združeniu Odkaz minulosti, v ktorom zviditeľňuje aj rodinný ovocný sad a vinohrad.
„Tým, že robíme vlastné víno, experimentujeme aj s medovinou. Jej základom je len med a čisté hrozno. Máme 104-ročný kvások a pivnicu s pecou, v ktorej pečieme kváskový chlieb. V lete usporadúvame akcie, workshopy, na ktorých robíme ochutnávky medu,“ ozrejmuje. Taktiež by bola rada, keby sa im v nasledujúcich rokoch podarilo ďalej rozširovať včeliu farmu.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]