11. júna 2019

Peter Vesterbacka je celosvetovo známy ako Mighty Eagle, spolutvorca hry Angry Birds. Po odchode z herného štúdia Rovio je na čele celkom iného projektu: do piatich rokov má 103-kilometrovým železničným tunelom z Helsínk do Tallinnu prepojiť aj sever Európy s Áziou.

Keď sme s Petrom Vesterbackom pred dvomi rokmi robili rozhovor pre Forbes, vypočítaval svoje aktivity po odchode z herného štúdia Rovio: hry, ktoré vás naučia základy fyziky častíc, aplikáciu potrebnú na cesty do kozmu či startupový festival v Helsinkách. Nakoniec povedal – máme ešte jeden, najšialenejší nápad: prepojiť Helsinki a Áziu. Minulý týždeň, keď bol hosťom konferencie Forbes Under 30 Global Retreat, už jeho šialený nápad poriadne pokročil.

Čo máte nové? Ak si vaše meno zadáme do Googlu, vyzerá, že hlavne ten podmorský tunel.

Správne, to je aktuálne môj najväčší projekt, zhruba za 15 miliárd eur. Je to veľmi zaujímavé, ide nám o to, ako preniesť Greater Bay Area do FinEst Bay Area.

peter vestebracka angry birds rovio mighty eagle
Vesterbacka bol jedným zo spíkrov na konferencii Forbes Under 30 Global Retreat. Foto: Marek Mucha

Čo to znamená?

Greater Bay Area je, samozrejme, ekonomicky významná časť Číny, kde žije asi 69 miliónov ľudí – mestá ako Šanghaj, Hongkong, Kuangčou, Macao. Ponúka rýchly rast ekonomiky, výborné dopravné spojenie rýchlovlakom – z Hongkongu do Šen-čenu za 20 minút, do Kuangčou za 50 minút. Asi 80 percent svetovej elektroniky pochádza zo Šen-čenu. Nedávno som sa stretol s investorom, ktorý tam má svoje firmy, a on sa ma opýtal – kde by som si mohol v Európe založiť moje podnikanie? Myslel si, že by mal ísť do Londýna alebo do Berlína.

Zaha Hadid Architects prestavajú hlavné mesto Estónska

A vy ste mu povedali, že do Helsínk?

Povedal som mu, že Londýn, to je taký malý ostrov na okraji Európy a čoskoro už ani nebude časťou Európy. Po brexite budete musieť chodiť trajektom alebo vlakom cez Eurotunel a nie je isté, ako budú vyzerať lety do Británie. Takže to bude problém. A okrem toho, Helsinki sú najbližší európsky sused Číny. Naša poloha z pohľadu dostupnosti z Ázie je skvelá – priamy let do Pekingu trvá niečo vyše sedem hodín, vyše šesť hodín do Dillí, máme priame lety do mnohých miest v Číne a v Japonsku a Vietnamu. Sme skutočne most medzi Európou a Áziou.

Ako to využiť?

Náš projekt FinEst Bay Area (tak developer premenoval úsek Fínskeho zálivu medzi Helsinkami a Tallinnom, pozn. red.) má ako jedno centrum Helsinki, odkiaľ ste do pol hodiny v Tampere a Turku, blízko je aj Štokholm a Sankt Peterburg. Lákadiel tam máme plno: najlepšie vzdelávanie, najšťastnejšie obyvateľstvo, nízku korupciu. A aj to tam pekne vyzerá. Teraz, keď ideme stavať tunel medzi letiskami v Helsinkách a Tallinne, vytvoríme príťažlivosť pre celú oblasť. Umožníme rast. Dôležité je, že počítame s výstavbou bývania vo veľkom meradle, aby sme sa nedostali do situácie ako v Silicon Valley, kde si nikto nemôže dovoliť byt. Staviame univerzitné mesto, lákame študentov z celého sveta.

peter vesterbacka
Aj po odchode z herného štúdia Rovio zostáva Peter Vesterbacka „Mighty Eagle“ a nosí farby, pripomínajúce hru Angry Birds aj pri stretnutiach s prezidentami.  FOTO: SITA

Ako má tunel vyzerať?

Bude mať dĺžku 103 kilometrov, dve rúry s priemerom 17 metrov, pre osobné aj nákladné vlaky. Vybudujeme štyri stanice: dve na letiskách a dve na trase, vrátane veľkého umelého ostrova, kde bude môcť žiť 50-tisíc ľudí. V pláne je aj univerzita, 120-tisíc štvorcových metrov pre startupový hub, a podzemné parkovanie, aby sa na povrchu dalo pohybovať pešo alebo na bicykli. Zo stanice budete do desať minút na letisku, sto kilometrov prejde vlak za 20 minút. Na ostrove budú štyri úradné jazyky: fínčina, švédčina, čínština a estónčina. Bude tam 10-tisíc hotelových izieb, kongresové centrum a zábavné centrum. A development je energeticky a potravinovo sebestačný, udržateľný. Na každom mieste, kde budeme stavať, budeme mať 20 percent študentov, takže masívne zvýšime dostupnosť talentu.

Takto podnikajú mraziví Fíni: príklady zo severu

Kde ste získali peniaze?

Prvých sto miliónov prišlo v decembri z Dubaja od ARJ holdingu, to je akoby seed investícia. A len nedávno nám prispel čínsky kapitálový fond so sídlom v Londýne Touchdown Capital Partners. S čínskymi štátnymi podnikmi, ktoré ho tvoria, už máme rámcovú dohodu na 15 miliárd eur. Očakávame, že prvý vlak pôjde 24. decembra 2024, čo je veľmi rýchle. Z európskej strany je to súkromný projekt, nie sú v ňom žiadne európske štátne či vládne peniaze.

Ako vyzerá celkový biznisplán? Ako to má vychádzať?

Vytvoríme príťažlivosť regiónu. Ak investujete do podzemia, teda tunela 1 euro, na zemi vygenerujú desať. Teda 150 miliárd.

Čakáte ešte na nejaké povolenia?

Fínska vláda nám už vydala povolenie, aby sme razili pod štátnou hranicou. A potom sú tu medzinárodné vody. Musíme dodržiavať environmentálne predpisy, ale stavať tam môžeme. V Estónsku čakáme na politické rozhodnutie, že sa projekt stane národným záujmom. Je ešte dosť ľudí, ktorí to všetko môžu spomaliť, ale zatiaľ sme na veľmi dobrej ceste, ideme podľa plánu. Pred dvomi rokmi to bola naozaj najšialenejšia idea, teraz je to oveľa realistickejšie. Už to nie je o tom, „či“, ale „kedy“. Keď sme začínali, veľa ľudí nám hovorilo, že je to totálne šialené a nerealistické, a mnohí si to asi myslia dodnes.

Kto bude tunel stavať?

Máme silné konzorcium, od fínskych firiem Pöyry či AINS po známe firmy, ktoré pracovali aj na tuneli Gotthard v Alpách a ďalších. V Bratislave inak spolupracujeme s vaším GA Drilling. Chystajú sa zvýšiť vŕtaciu rýchlosť našich šestnástich raziacich hlavíc. Predovšetkým však spolupracujeme s China Railway International Group (CRIG). V januári sme mali veľmi zaujímavé stretnutie s estónskym predsedom vlády  Jürim Ratasom. Predstavil som mu niektorých potenciálnych čínskych investorov a partnerov a jeho ekonomický poradca sa spýtal – naozaj postavíte 103 kilometrov a chcete to mať v prevádzke do konca roku 2024? Nie je to ambiciózne?

A odpoveď?

Chen Shiping, prezident najväčšej železničnej stavebnej firmy na svete, CRIG – majú 300-tisíc pracovníkov a obrat okolo 130 miliárd dolárov – povedal: áno je to veľmi ambiciózne. Ale len v Číne sme postavili 18-tisíc kilometrov tunelov za rok. Takže 100 snáď nebude až taký veľký problém. Vždy je dobré mať primeranú perspektívu. Zoberte si Slovensko či Fínsko, vynásobte to dvestopäťdesiatimi a máte Čínu.

Čo hovorí na váš projekt verejnosť?

Má veľmi pozitívny prístup. A v Estónsku ešte viac, lebo projekt vytvorí masívny rast ekonomiky. Helsinki sú už od roku 2017 najvyťaženejší osobný prístav, už teraz dosahujú 10 miliónov ciest. Spojenie trajektom trvá dve hodiny, teraz to bude z letiska na letisko za 20 minút.  To bude veľká zmena a aj dopyt je preto veľký. A tunel je len infraštruktúra, my tvoríme rast, miesto pre univerzity, pre život.

HLAVNÉ FOTO: Peter Vesterbacka pózuje pre Forbes na jar 2017. FOTO: NT

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk