31. marca 2021

Kým pred dvoma rokmi bolo cestovanie o pozitívnych zážitkoch a relaxe, dnes sa pre pandémiu vytlačilo na okraj spoločnosti. Ak táto situácia bude pretrvávať, pre turistických operátorov to bude znamenať značný problém. Šéf cestovnej kancelárie Kartago Tours Juraj Sliacky hovorí v rozhovore pre Forbes o tom, ako by sa dalo dovolenkovať bezpečne, kedy hrozí riziko a aké dáta by mal od nich zbierať štát, aby sa predišlo šíreniu prípadnej nákazy. 

Ako vaša cestovná kancelária, reagovala na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu a vznik nových mutácií koronavírusu? 

V prvom rade sme organizáciu zájazdov podmienili PCR testovaním. Dohodli sme sa s testovacími centrami, aby sme mali zabezpečené kapacity pre našich klientov v dátumoch, keď odchádzali na dovolenku a zároveň po návrate a uplynutí karantény, aby sa im zbytočne nepredlžovala.

V zahraničí sme sa zasa dohodli s rezortmi a leteckými spoločnosťami, aby sme si upresnili pravidlá, na základe ktorých klient môže nastúpiť na palubu lietadla a akým spôsobom sa budú prehodnocovať pravidlá v rámci dodržiavania hygienických nariadení v danej destinácii. Či už išlo o testovanie ich personálu, vytváranie bublín pre našich klientov a podobne. Toto boli dominantné opatrenia z našej strany, ktorými sme sa snažili minimalizovať, respektíve potlačiť hrozbu nakazenia sa a donesenia mutácií. 

Museli ste meniť ponuku dovolenkových destinácií v súvislosti s prípadmi zavlečenia juhoafrickej mutácie do Európy? 

Reklama

Počas zimy sme zájazdy do Zanzibaru neorganizovali, aj keď bol od júna do novembra covid-free destináciou. Práve z tohto dôvodu bol obľúbený, no my sme ho nepredávali, nie pre nezáujem, ale nemali sme voľné kapacity, pretože ich obsadila prominentná ruská klientela. Povedali sme si, že sa nebudeme pretláčať s ich tour operátormi, ale zameriame sa na iné destinácie. Konkrétne išlo o Spojené arabské emiráty, Ras al Khaimah, Egypt a pripravovali sme Kapverdy. 

Organizované výlety môžu prispieť k lepšiemu trasovaniu

Čo sa udialo vo vašej hlave, keď vláda oznámila zákaz cestovania do zahraničia za účelom rekreácie? 

Nastal výbuch. Je to z nášho pohľadu veľmi nelogické nariadenie, pretože žiadnym spôsobom neprispeje ku zmenšeniu rizika zavlečenia mutácií na Slovensko. Organizovaná turistika môže poskytovať dostatočné množstvo dát trasovania pre štátne inštitúcie a úrady verejného zdravotníctva. Je jednoduché získať dostatočné množstvo dát o klientoch a ak by náhodou niekto z nich bol pozitívny, veľmi ľahko by sa dali vystopovať všetky jeho kontakty. 

Deje sa to? 

Nie. 

Viedli sa o tom debaty a dialógy so štátom? 

Upozorňovali sme na to a aj na to upozorňujeme, pretože cestovanie ako také sa týmto zákazom nezastaví. Ľudia budú jednoducho cestovať individuálne a spomínané dáta budú chýbať, keďže klienti nepôjdu cez organizovaný zájazd, ale samostatne si nájdu hotel či letenky. Tým pádom nemá nikto prehľad, kedy odišli, kedy a z akej krajiny sa vrátili, či s kým sa stretli. Práve pre toto nedáva dané opatrenie zmysel. Potrebujeme, aby sa téma cestovania dostala z okraja spoločnosti. Je to predsa pozitívny zážitok. Ľudia sa však teraz boja povedať, že niekam chcú ísť, alebo niekde boli, pretože sa okamžite stretnú s nenávistnými komentármi. Cestovanie potrebujeme vrátiť na pozitívnu emóciu. Je to alfa a omega a bez toho sa nepohneme. 

K zavlečeniu mutácií však zrejme prispeli dovolenkári. Necítili ste vy, ako cestovná kancelária, istú zodpovednosť? 

Relevantných dát je prezentovaných zo strany štátu veľmi málo. Zverejnilo sa, že sú tu osoby, ktoré sú pozitívne a rovnako majú aj danú cestovateľskú anamnézu. Nás, ako cestovnú kanceláriu, nikto nekontaktoval, či daná osoba náhodou neletela našimi linkami, a preto sa pýtame, ako je možné preukázať, že sa táto osoba naozaj nakazila na dovolenke. Keďže chýba trasovanie, nevieme povedať, či sa náhodou nenakazila po príchode, v potravinách a podobne.

Čo sa týka zodpovednosti, na ktorú sa pýtate. Nad všetkým uvažujeme s chladnou hlavou a snažíme sa nestrácať zdravý rozum, zaraďujeme do ponuky destinácie, kde je riziko čo najmenšie. Preto to boli Maledivy, kde sa vytvárali bubliny po 20 až 30 izieb, prípadne spomínané Kapverdské ostrovy, kde bolo možné stráviť dovolenku na menej ľudnatých miestach. 

Storná verzus kompenzácie

Začali vaši zákazníci opäť stornovať zakúpené dovolenky? 

Zákazníci nie, začali sme ich rušiť my. Išlo zatiaľ o zájazdy organizované počas Veľkej noci na Kapverdské ostrovy a do Spojených arabských emirátov. Tým, že je oficiálne zakázané cestovať za rekreáciou, sme nechceli ohýbať pravidlá a tváriť sa, že organizujeme študijné pobyty alebo niečo podobné. Samozrejme, že je možné to urobiť, ale určite sme nechceli ísť týmto smerom, pretože vnímame, čo chcela vláda týmto nariadením povedať. Museli sme zrušiť viacero klientov a obzvlášť nám je ľúto, pretože na Veľkú noc si chceli ísť oddýchnuť aj lekári a ľudia zo zdravotníctva, ktorí už toho majú za posledný rok naozaj dosť a videli svetlo na konci tunela. 

Aktuálne sa hovorí o novom balíku opatrení, ktorý by mal kompenzovať stratu zisku turistických operátorov. V akom štádiu sú rokovania? 

Aktuálne je predstavená schéma de minimis, ktorá sa snaží kompenzovať obrovské výpadky v rámci tržieb. Avšak pre nás, ako jedného z najväčších turistických operátorov, to veľa nerieši. V priebehu najbližších dní máme prisľúbené predstavenie novej schémy pomoci, ktorá by mala riešiť aj naše problémy. Výška kompenzácie bude trochu lepšie nastavená, pretože aktuálne je jej ohraničenie také, že vyrieši výpadky na úrovni jedného mesiaca. 

Čo sa udeje s odkladmi zakúpených dovoleniek ešte počas minulého roka? Pravdepodobne ani tento rok nevycestuje veľa ľudí. 

Náš letný produkt predávame už od novembra a snažíme sa apelovať na to, že to nie je stratená investícia, pretože ponúkame výhodné podmienky. Na druhej strane, pokiaľ bude pretrvávať zákaz cestovania dlhšie ako je aktuálne stanovené, do 28. apríla, tak budeme mať veľký problém. Onedlho je tu máj, vtedy sa už začína lietať, nie predávať. 

Budúcnosť závisí od dohôd

Ako vidíte budúcnosť cestovania? Napríklad covid pasy, o ktorých už začína hovoriť Európska únia? 

Reklama

Čakáme, akým spôsobom budú tieto návrhy aplikované do praxe. Uvedomujeme si, že sú s tým spojené mnohé legislatívne úkony, aby nevznikla diskriminácia. Pevne však veríme, že do leta bude veľmi veľká skupina ľudí už zaočkovaná, rovnako veríme, že bude umožnené cestovať ľuďom, ktorí budú mať protilátky, pretože prekonali covid a podobne. 

Ktoré krajiny by mohli byť v kurze? 

Je to veľmi ťažké odhadnúť a všetko závisí od vývoja pandémie. Ale sú tu aj ďalšie atribúty, napríklad za akých podmienok sa budú môcť ľudia vrátiť domov, cena zájazdov a kvalita, ktorú daná destinácia ponúka. Veríme, že všetky tradičné dovolenkové destinácie, ako Grécko alebo Turecko budú mať dohodu s Európskou úniou a rovnako aj s nami, aby tam za určitých okolností mohla cestovať aspoň určitá skupina ľudí. 

Poznáte pozitívne príklady zo zahraničia v tejto sfére, ktoré by boli aplikovateľné u nás? 

Napríklad Nemecko uvoľnilo opatrenia v súvislosti s cestovaním, čo spôsobilo, že nemeckí občania sa húfne odobrali na Malorku. Teraz sa zase hovorí o sprísnení, keďže sa zrejme nemecká vláda obáva toho počtu ľudí. Avšak samotný zákaz vycestovania do zahraničia nie je uplatnený nikde v okolitých krajinách. To znamená, že sa cestuje za prísnych bezpečnostných pravidiel, ktoré sú často vyššie, pretože si ako cestovné kancelárie uvedomujeme, že je v našom záujme, aby prichádzali z dovolenky ľudia oddýchnutí a nie s covidom. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?