8. apríla 2019

Zahral si „záporáka“ Night Kinga v kultovom seriáli Game of Thrones. Slovenský kaskadér Vladimír Furdík (48), ktorému sa podarilo preraziť v Hollywoode, na sebe neúnavne pracuje, aby sa dokázal udržať medzi tými najlepšími.

Na konte tak má spolupráce na mnohých filmových trhákoch, akými sú napríklad Za nepriateľskou líniou, Kráľovstvo nebeské, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Princ Perzie: Piesky času, Skyfall, Snehulienka a lovec či Exodus: Bohovia a králi. Človek podľa neho nemusí mať športové základy, aby sa stal kaskadérom, potrebuje však talent, odhodlanie a srdce.

Postupne si plnil detské sny

Do filmového priemyslu sa Vladimír dostal vďaka láske ku koňom a k dobrodružným knihám, ktorých v detstve prečítal doslova stovky. „Keď som sa dozvedel o tom, že sa moja sestra prihlásila do jazdeckého oddielu, tak som ju hneď nasledoval,“ pripúšťa slovenský kaskadér pre Forbes.sk. Náhoda chcela, aby práve tento jazdecký oddiel požičiaval svoje kone a kočiare do filmov.

Pre fanúšikov Game of Thrones: Zima prišla skôr a má podobu whisky

Toto všetko sa udalo v roku 1985, vtedy mal Vladimír ešte len 15 rokov. Sám toto obdobie označuje za jedno z najkrajších v živote, plnili sa mu vtedy také veci, o akých pri čítaní kníh len sníval. „Bol som pri koňoch skoro stále. V zime aj v lete sme chodili na krásne dlhé vychádzky do hôr a lužných lesov v okolí Čiernej vody,“ spomína.

Počas svojej kariéry spolupracoval Vladimír s množstvom celebrít. Napríklad i s Nicolasom Cageom (vľavo) alebo Channingom Tatumom (vpravo).
Počas svojej kariéry spolupracoval Vladimír s množstvom celebrít. Napríklad i s Nicolasom Cageom (úplne vľavo) alebo Channingom Tatumom (úplne vpravo). Foto: archív V. Furdíka

Keď sa naučil jazdiť, tak ho ľudia z jazdeckého oddielu zobrali na nakrúcanie filmu s názvom Rozprávka o živej vode. Na začiatku sa väčšinou staral o kone, čistil a kŕmil ich, z času na čas sa však v kostýme jazdca dostal na i pľac. Postupne sa všetko začalo nabaľovať a filmy pribúdali.

FOTO: Pred spaním si posedíte na železnom tróne.
V hoteli podľa Game of Thrones

Dnes sa Vladimír usmieva nad tým, že kariéru si nevybral on, ale ona si vybrala jeho. Jedného dňa sa vraj prebral a bol z neho kaskadér. Za svoju devízu v tejto oblasti považuje taktiež fakt, že keď vyrastal, bol súčasťou divadelno-kaskadérskej skupiny Borseus, ktorú viedol Gustáv Kyselica.

S tímom asi 15 ľudí tam trénoval šerm, akrobaciu a jazdu na koni. „Tréningy boli intenzívne, niekedy s prestávkami trvali aj celý deň. Hlavne vtedy, keď sme pripravovali live šou alebo divadlo,“ ozrejmuje slovenský kaskadér pre Forbes.sk. A presne to mu dalo základy, na ktorých dokázal v budúcnosti stavať.

Spolupracoval na bitkách v Game of Thrones

Vladimír na sebe ďalej tvrdo pracoval a vďaka tomu sa mu otvorili dvere do Hollywoodu. Tamojšiu kaskadérsku oblasť podľa neho ovplyvňuje najmä rozpočet, ktorý konkrétne filmy dostanú. „Každá scéna sa musí dokonale pripraviť. Zažil som už mesačnú, ale aj 15-minútovú prípravu,“ konštatuje.

Nakrúcanie seriálu Game of Thrones.
Aj takto to vyzeralo počas nakrúcania seriálu Game of Thrones. Foto: archív V. Furdíka

Technológie však neustále napredujú. Rozdiel v kvalite kaskadérskych scén možno podľa Vladimíra vidieť napríklad na bitkách v starých a nových „Bondovkách“. Paradoxne však za tie najkvalitnejšie považuje akčné scény zo starých nemých filmov. Tie vraj herci robili úplne sami.

Slovenský kaskadér robil dabléra už mnohým známym osobnostiam, medzi ktoré patria i herecké hviezdy ako Gerard Butler, Nicolas Cage, Mark Strong, Christopher Eccleston, David Thewlis, Tom Hiddleston, Benedict Cumberbatch alebo Karel Roden. Najlepšie sa mu vraj spolupracovalo s Markom Strongom, pretože spolu pracovali na viacerých filmoch.

Seriálový Night King pri lete na drakovi. Toho by ste ale v štúdiu so zeleným plátnom hľadali len márne
Seriálový Night King pri lete na drakovi. Toho by ste ale v štúdiu so zeleným plátnom hľadali len márne. Foto: archív V. Furdíka

Vladimíra však preslávila najmä postava, ktorú si zahral v kultovom seriáli Game of Thrones. V nej stvárnil zápornú postavu takzvaného Night Kinga. „Táto úloha sa okrem času stráveného pri tvorení make-upu od iných, či už kaskadérskych, alebo hereckých, nelíšila. Pred poslednou sériou som strávil viac času s režisérom, aby sme prebrali jednotlivé scény, ale inak som nemusel podstúpiť žiadne procedúry,“ priznáva pre Forbes.sk.

Primárne sa však počas nakrúcania Game of Thrones snažil o to, aby nesklamal ostatných, pripravoval tam totiž i bojové scény. „Ostatné okolo mňa, čo sa herectva týka, je len čerešnička na torte,“ vraví s úsmevom. Na prípravu týchto sekvencií boli celkovo traja plus kaskadérsky koordinátor. Zvyčajne počas tréningu pre legendárny seriál pripravovali naraz 5 až 20 ľudí. Vladimír spolupracoval na všetkých bojových scénach v 6, 7 a 8 sérii. Okrem toho nesie jeho rukopis jedna bitka v štvrtej sérii a epizóda Hardhome v piatej sérii.

Financie na jedlo, účty a auto nestačia

Momentálne tento slovenský kaskadér pracuje na projekte Witcher od Netflixu. Funguje tam ako sword master, fight choreograf a čiastočne v niektorých scénach i ako kaskadérsky koordinátor. O najväčšej výzve hovorí takto: „Niekedy pripravíte scénu, ktorá vyzerá super, lenže záleží aj na tom, či máte na pľaci kameramana, ktorý vie točiť akčné scény.“ Dôležité je tiež to, koľko času Vladimír dostane a ako jednotlivé scény následne spracuje strihač.

Na kaskadérsku oblasť v Hollywoode sa ale dokáže pozrieť aj kritickým okom. „Sú medzi nami kaskadéri bez talentu a tí sú nebezpeční,“ ozrejmuje pre Forbes.sk. Dobrého kaskadéra je podľa Vladimíra možné vychovať tiež z „nemehla“, no to si vyžaduje čas a toho v špičkovom filmovom priemysle nie je nazvyš.

Slovenský kaskadér Vladimír Furdík na ruke s orlom.
Slovenský kaskadér sa našiel. Vďaka svojej práci zažíva nejedno dobrodružstvo. Foto: archív V. Furdíka

Pokiaľ sa chce človek stať kvalitným kaskadérom a dablérom, tak sa to podľa slov Vladimíra nezaobíde bez finančných prostriedkov. „Nejde len o peniaze na jedlo, účty a pekné auto. Potrebuje ich na to, aby sa vo svojom voľnom čase mohol zdokonaľovať,“ ozrejmuje bližšie.

Investovať tak treba napríklad do horolezectva, parašutizmu, jazdy na koni a podobných skúseností, ktoré človek potrebuje na to, aby v kaskadérskom biznise mohol zotrvať na vrchole. A to Vladimír, ktorý prerazil v Hollywoode, veľmi dobre vie.

Hlavné foto: Pinterest/Popsugar, archív V. Furdíka

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk