Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
11. júla 2019

Rodinný podnik nevolajú záhradníctvo ale záhradkárstvo. Záhradníctvo je práca, ale záhradkárstvo je pre Moniku Dráb, majiteľku Záhradkárstva Dráb v Bernolákove, niečo, čo človek robí so srdcom a vášňou. Do podnikania sa s manželom pustili v roku 2014 a prepadli tomu tak veľmi, že si už ani nevie predstaviť, že by sa ich životy ubrali inou cestou.

Hoci začínali v priestoroch veľkých ako menší jednoizbový byt, vďaka vytrvalosti a láske k svojmu povolaniu, manželia rodinný podnik rozšírili až na plochu o výmere 3 000 m². Dnes v ich predajni nájdete kompletný sortiment pre záhradkárov a záhradníkov. Od letničiek, trvaliek, ovocných a okrasných drevín až po širokú ponuku dekoračných predmetov či množstva inšpiratívnych noviniek podľa aktuálnych záhradníckych trendov.

Foto: Júlia Soos

Rodina

Drábovci tvoria manželské duo, ktoré sa pri práci na 100% dopĺňa. Ruku k dielu prikladajú aj rodičia zakladateľky. Vďaka nim má ich záhradkárstvo ešte jedno “eso v rukáve”. “V našej experimentálnej záhrade skúšajú a testujú všetky novinky, ktoré v našom agrorezorte prídu na trh. Takže sa so zákazníkmi vieme z prvej ruky podeliť o všetky skúsenosti s produktom či konkrétnou rastlinkou,” vysvetľuje Monika Dráb.

Za členov svojej záhradkárskej rodiny však Drábovci považujú aj zamestnancov. Prvoradou snahou majiteľov je vytvárať vo firme atmosféru, v ktorej panuje úsmev a dobrá nálada, preto je prirodzené, že si s každým kolegom vzájomne tykajú. “Snažíme sa, aby sa v práci niekde posunuli, a preto ich mimo sezóny posielame na školenia a pracovné cesty k našim dodávateľom, aby presne vedeli odkiaľ náš sortiment pochádza.”

Foto: Júlia Soos

Každý jeden člen tímu je individualita, ktorá dokonale zapadá do celkového obrazu a všetci dohromady tvoria jeden záhradkársky kruh. “Spokojný zamestnanec – spokojný zákazník – prosperujúca firma,” dodáva Monika Dráb.

Inšpirácia

Predávať krásne a zdravé rastliny je samozrejmosť. Drábovci k nim “pribalia” aj kopu nápadov ako ich využiť. Zvedavosť a chuť inšpirovať ich neopúšťa. “Produkty ukazujeme vo forme výstaviek v rôznych funkčných alebo dekoratívnych polohách, aby sme ukázali, aké sú momentálne trendy a ako sa dajú rastlinky či dekorácie spolu nakombinovať. Našou špecialitou je aj to, že každodenne prinášame inšpiráciu našim zákazníkom prostredníctvom sociálnych sietí.” 

“Každý rok prinášame množstvo noviniek v sortimente či už semená rastlín, nové ovocné druhy alebo okrasné stromčeky. Cestujeme po európskych agrovýstavách, po rôznych inšpirujúcich záhradách, neustále sa vzdelávame a zároveň robíme to, čo milujeme,” hovorí Monika Dráb. 

Inšpirácia však nie je len o estetike, ale aj o skúšaní niečoho nového pri pestovaní ovocia, zeleniny a kvetín. Najčastejšie riešia otázku, ako skĺbiť úžitkovú a rekreačnú funkciu na malej ploche. “Veľmi sa tešíme, že momentálne sú v kurze úžitkové záhrady, do ktorých sa vracajú rôzne plodiny a bylinky,” dodáva.

Spokojnosť

Monika Dráb, Foto: Júlia Soos

Najväčšie potešenie z práce pre Drábovcov znamená zákazník, ktorý sa môže popýšiť tým, ako sa jeho rastlinám darí. “Veľa zákazníkov poznáme po mene, udržiavame priateľské vzťahy a počúvame ich. Vďaka tomu im vieme lepšie poradiť a pomôcť.”

Zdrojom spokojnosti a dobrej nálady však nie sú “len” dobré vzťahy. Podľa Moniky Dráb sú tajomstvom úspechu najmä samotné rastliny. “Osobne sama často prídem ešte pred otvorením záhradkárstva, postavím sa so šálkou kávy do stredu medzi kvietky a verte alebo nie, tú pozitívnu energiu tam cítiť. Ak budete mať niekedy cestu okolo, zastavte sa u nás a garantujem vám, že sa vám nálada zlepší o sto percent,” dodáva na záver.

Hlavné foto: Júlia Soos