19. apríla 2021

Keď ako vysokoškolská študentka otehotnela, tak na rozlúčku zamávala politickým vedám a stala sa z nej matka na plný úväzok. No neskôr sa Margaréte Činčurovej zažiadalo nájsť si niečo, do čoho bude môcť investovať energiu a kreativitu. Zaumienila si, že sa stane cukrárkou, a tak absolvovala ďalšie štúdium na učilišti. Dnes už pripravuje najrôznejšie dobroty pod vlastnou značkou. Vďaka pandémii ponuku rozšírila o klasické koláče, ktorým však dáva moderný nádych.

Deti boli malé, ona zase mladá a aktívna

Margaréta pred vlastným biznisom nikdy nepracovala. Po gymnáziu nastúpila na štúdium politických vied. V tom čase bola plná ideálov. „Mala som však priateľa a chceli sme rodinu, takže som prvýkrát otehotnela,“ spomína.

cukrárka, cukráreň, domáce zákusky
Hlavné foto: archív značky Maggie´s cakes

Štúdium ukončila predčasne v piatom ročníku. Vtedy bola už presvedčená, že sa týmto smerom napriek prvotnému zápalu vydať nechce. Zároveň sa z nej stala dvojnásobná matka, takže musela ďalšie fungovanie prehodnotiť. „Mesiac po pôrode sa mi zažiadala psychohygiena. Chcela som robiť niečo, pri čom by som prišla na iné myšlienky,“ vraví.

Margarétine deti boli malé, zatiaľ čo ona bola mladá a aktívna. Preto pred šiestimi rokmi začala vo voľnom čase piecť muffiny a neskôr aj torty, ktoré sa stali vlajkovou loďou jej podnikania. Inšpiráciu si hľadala na internete od zahraničných cukrárov.

Svoju značku však oficiálne založila až v januári 2019. Keď si začala študovať podmienky na otvorenie cukrárenskej výroby, tak prišla na to, že sa musí vrátiť do školských lavíc.  

Reklama

„Zistila som, že jedna z možností na otvorenie tejto životnosti je získanie výučného listu v odbore cukrár. Tak som sa prihlásila na učilište v Lučenci,“ spomína. Prvé mesiace oficiálneho fungovania priniesli Margaréte pocity vzrušenia a slobody, no sprevádzal ich aj tlak a očakávania.

Rozhodla sa, že sa pandémii nepoddá

Keďže dovtedy nikde nepracovala, tak nemala našetrené financie, ktoré by mohla investovať do rozbehu značky. Svoje výrobné priestory preto na začiatku zariadila veľmi skromne.

„Výdavky nepresiahli 5-tisíc eur. O konvektomate som mohla iba snívať. Všetko som robila na klasickom sporáku, v bežnej rúre, nič extra som nemala,“ opisuje Margaréta. 

Vraví, že v podnikaní neberie nič ako prekážku, zo všetkého radšej urobí pozitívnu výzvu, ktorá jej dáva možnosť posunúť sa vpred. „Hovorím si, že pre mňa nie je nič nemožné, pretože hranice máme iba vo svojich hlavách.“

Tento prístup sa jej oplatil predovšetkým vlani, keď prišla pandémia. Najskôr sa síce obávala, či neskrachuje, no tieto myšlienky potlačila.  „Povedala som si, že sa prispôsobím. Musela som zmeniť repertoár, keďže torty, na ktoré som sa dovtedy sústreďovala, nepôjdu. Svadby nebudú, oslavy taktiež nie,“ upresňuje.

Hlavné foto: archív značky Maggie´s cakes

A tak sa k slovu prihlásili koláče. Najskôr premýšľala o tom, že by do portfólia pridala niečo moderné, možno francúzske, ale potom zmenila názor. „Princípom mojej výroby je dať zákazníkom niečo poctivé, takže som zobrala klasické dezerty a skúsila ich urobiť inak,“ dodáva.  

Pustila sa do prípravy karamelových veterníkov, likérových špicov či kávových zŕn, pri ktorých jej najväčšmi záleží na kvalite vstupných surovín a modernom dizajne. Umelé plnky, urýchľovače, instantné cukrárske potreby či marcipán nemajú u nej miesto.

„Ľudia viac rozmýšľajú, čo si dajú do tela. Preto im chcem dávať istotu, že nemám  ‚výborný‘ krém, ktorý som vysypala z vrecúška, rozmiešala s vodou a za desať minút bolo hotovo,“ konštatuje. 

Deti ju naučili plánovať

Akým spôsobom dnes Margaréta v podnikaní funguje? „Najdôležitejšie je plánovanie, to ma naučili deti,“ hovorí s úsmevom. Všetko vo svojej značke má totiž na starosti sama.

Momentálne sa snaží pracovať maximálne päť dní v týždni, hoci to tak nebolo vždy. „Prvý rok podnikania to bolo veľmi vorkoholické. Snažila som sa pracovať 365 dní v roku. Keď chcel niekto tortu 24. decembra, tak som ju urobila. Už si však musím dávať pozor na zdravie, učím sa oddychovať,“ ozrejmuje.

Hlavné foto: archív značky Maggie´s cakes

Jej najväčším želaním v podnikaní je, aby nemusela z kapacitných dôvodov odmietnuť žiadneho zákazníka, ktorý bude mať záujem o jej cukrárenské výrobky. So zvyšujúcim sa dopytom zo všetkých kútov Slovenska sa preto spájajú aj ďalšie plány.

Margaréta potrebuje zväčšiť výrobné priestory o ďalšiu miestnosť alebo ich presťahovať, zmodernizovať vybavenie a zabezpečiť si aj vlastné chladiarenské auto. Tieto investície vopred vyčísľuje na približne 35-tisíc eur.

Svoje know-how si stráži

„Za uplynulé dva roky som sa namiesto vylepšovania vybavenia zameriavala skôr na to, aby som bola spokojnejšia s produktmi, ale s príchodom koláčov sa už nezmestím ani do priestorov,“ konštatuje.

Spoločne s rozširovaním podnikania si chce nájsť aj spoľahlivého, zodpovedného a lojálneho zamestnanca. „Väčšinu receptov som vymyslela a vylepšila sama, takže mám z časti obavy aj z toho, že by to niekto mohol zneužiť či využiť. Snažím sa chrániť si svoje know-how,“ dopĺňa. 

Napriek tomu si je vedomá, že vopred nedokáže odhadnúť, či niekomu môže alebo nemôže plne dôverovať. „A viem, že keď chce človek dosiahnuť úspech, tak to nikdy nedokáže sám,“ myslí si a pokračuje, „ak sa má stať, že si niekto privlastní moje know-how, tak sa to stane. Som však natoľko schopná, že si vymyslím niečo nové.“

Svoju výrobu ani v budúcnosti nevidí ako masovú, pretože v žiadnom prípade nechce prísť o možnosť skontrolovať každý cukrárenský výrobok osobne.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?