2. mája 2021

Zažívame ho od školských čias a nič na tom nezmenila ani pandémia. Pokles nálady, ľahké zvieranie žalúdka a niekedy dokonca úzkosť. Všetkým dôverne známy stav dobre poznajú aj psychológovia ako „sunday blues“.

Môže sa prejavovať melanchóliou, ale aj agresiou. Napríklad takou, že keď vidíte množstvo povinností, ktoré sa na vás s novým týždňom valia, štekáte na členov rodiny, aby si s vami rozdelili aspoň domáce práce.

Niekedy vás koniec víkendu natoľko mrzí, že máte večer problém zaspať, takže odďaľujete odchod do postele bezcieľnym scrolovaním v telefóne. Pondelkové ráno vás potom zaskočí nevyspatých a nepripravených.

Ako teda zdolať syndróm nedeľného večera?

Pochopte, čo sa deje

Nie ste podráždení preto, že je všetko vo vašom živote zlé. Nie je. Máte náladu pod psa, lebo pracovný týždeň je pred vami. Aj keď milujete svoje zamestnanie, pociťujete určitú úzkosť z absolvovania ďalšieho päťdňového maratónu, ktorý je pred vami. Nedeľný večer by preto nemal slúžiť na to, aby ste si vyjasňovali čokoľvek s kýmkoľvek. Je to okamih, keď potrebujete šetriť svoju mentálnu energiu.

Reklama

Pripravte sa na pracovný týždeň

Využite nedeľný podvečer nielen na upratovanie, ale tiež na detailné plánovanie. Pripravte si mentálnu mapu toho, čo vás počas pracovného týždňa čaká, oblečenie na nasledujúce dni (ušetrí vám to ráno mnoho času a dodá pocit kontroly) a nákupný zoznam potravín.

Pohybová aktivita uvoľní stres

Nikdy nevynechávajte nedeľný pohyb. A to aj v prípade, že vám šport nič nehovorí. Choďte sa aspoň na chvíľu prejsť, výrazne sa tak zníži úroveň napätia, ktorú pociťujete.

Namiesto vína bylinkový čaj

Spočiatku to vyzerá ako skvelý nápad: ukončiť víkend degustáciou dvoch, troch a viac pohárikov vína. Ale v pondelok ráno sa budete za tento nápad preklínať, takže vymeňte alkohol za večerný bylinkový čaj. Znie to síce usadlo, ale ozaj to funguje.

Práca je kontraproduktívna

Niekedy sa snažíme úzkosť nedeľného večera prebiť tým, že začneme usilovne pracovať. Akoby sme si chceli prechádzaním e-mailov a prípravou prezentácií zabezpečiť, že potom budeme mať počas týždňa pokoj.

V skutočnosti si tým len nabiehame na syndróm vyhorenia. Venujte svojim pracovným povinnostiam a organizácii pol hodiny, zvyšok dňa sa už cielene práci vyhýbajte.

Pred spaním sa uvoľnite

Túto aktivitu je potrebné si plánovať podobne, ako keď si dohovárate porady alebo návštevu zubára. Inak o nej budete len čítať, kývať hlavou, že ste o tom počuli už stokrát, ale na sebe jej upokojujúci efekt nepocítite. Skvele však funguje, bola by škoda to nezažiť.

Takže každú nedeľu si vyberte, akej relaxačnej aktivite sa budete večer venovať. Víno a internet sme už vylúčili, ale máte na výber: spraviť si bylinkový kúpeľ, vyskúšať aromaterapiu, urobiť dychové cvičenia či vizualizáciu, čo by ste si želali nasledujúci týždeň zažiť. Znie to banálne, ale funguje: pokojne sa vám potom bude zaspávať a dobre vstávať.

Článok vyšiel na Forbes.cz a jeho autorkou je Anna Nosková.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?