26. decembra 2020

V sobotu večer vo Fakultnej nemocnici v Nitre a pred televíznymi kamerami zaočkovali proti koronavírusu prvého Slováka, bol ním infektológ Vladimír Krčméry. Okrem neho podali vakcínu s názvom Comirnaty od spoločností Pfizer a BioNTech aj ďalším epidemiológom z pandemickej komisie, ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu či hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi.

„Všetko v poriadku,“ hlásil profesor Krčméry po zaočkovaní v živom vstupe v televízii Markíza, pre ktorého to bola 17 vakcína. „Nikto z nás tu nemá žiadny strach. Teraz začíname trpezlivú vysvetľovaciu kampaň (o dôležitosti očkovania).“

Aj epidemiologička Zuzana Krištúfková zdôraznila, že niet pochýb o tom, že vakcíny sú bezpečné aj dostatočne účinné. Je však na každom z nás, či sa pre očkovanie rozhodne.

V sobotu malo na Slovensko doraziť prvých približne 10-tisíc vakcín, ktoré uskladnili v hlboko mraziacich boxoch. „Môžeme potvrdiť, že všetko je pripravené na očkovanie,“ oznámila na Instagrame Zuzana Baťová, riaditeľka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv. V nedeľu doobeda sa začne s očkovaním zdravotníkov v štyroch nemocniciach v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach.

Vakcína sa podáva v dvoch dávkach do ramena, odstup medzi očkovaniami je 21 dní. Celkovo má Slovensko zazmluvnených 18 miliónov vakcín. Preočkovať by sa malo 3,3 milióna obyvateľov.

Reklama

V prvej vlne by mali byť očkovaní zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. Očkovacia látka bude verejnosti na Slovensku k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci na budúci rok.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?