29. januára 2021

Začiatky svojho biznisu opisujú ako z núdze cnosť. Fedorovci sa pustili do výroby laboratórneho materiálu v roku 1993. A to aj napriek tomu, že s tým nemali žiadne skúsenosti.  Dnes rodinná firma z Vranova nad Topľou získava zákazky po celom svete.

„Pôvodne sme sa zameriavali na analýzy odpadových vôd a distribúciu potrieb pre laboratóriá, ako sú laboratórne sklo, prístrojová technika a rôzne pomôcky pre prácu v laboratóriách,“ hovorí pre Forbes riaditeľ spoločnosti ITES Vranov Michal Fedor, ktorý spolu s bratom Slavomírom prevzal kormidlo po otcovi.  

Učili sa za pochodu

Spočiatku skúšali svoj biznis ťahať cez spolupráce s viacerými výrobcami, no bez väčšieho úspechu. Podľa Michala Fedora nemali tieto firmy potrebu napredovať. Preto sa rozhodli vybudovať vlastnú výrobu laboratórneho nábytku. „Išli sme postupne, krok za krokom. Začínali sme v jednej malej miestnosti so zverákom, ručnými vŕtačkami.  Učili sme sa za pochodu,“ hovorí Michal. 

Firma bola od začiatku budovaná ako rodinná, k otcovi sa po troch rokoch pripojila aj jeho manželka, ktorá vo firme aktívne pracuje dodnes. Synovia sa pripojili v roku 1998 a 2004. „Všetko sa dialo postupne v horizonte niekoľkých rokov, nebolo to tak, že sme firmu prevzali z roka na rok,“ hovoria. 

Nábytok z firmy ITES Vranov poslúžil aj na Medzinárodnej chemickej olympiáde, ktorá sa v r. 2018 konala na Univerzite Komenského v Bratislave. Foto: Archív respondenta

Starší syn Slavomír pôvodne pracoval v banke, mladší Michal nastúpil do rodinnej firmy hneď po ukončení vysokej školy. Obaja mali záujem o dianie v rodinnom podniku od začiatku, podľa ich otca nebolo potrebné presviedčanie. Dnes už obaja synovia ako konatelia a spolumajitelia rozhodujú o spoločnosti autonómne. 

Reklama

Tri dekády na trhu

Aktuálne firma zamestnáva 32 ľudí. Podľa bratov sa za tri dekády fungovania firmy zrýchlila výroba, keďže tok materiálov je rýchlejší ako v časoch ‚bez internetu‘ kedy sa nové možnosti výroby hľadali ťažšie. 

Rovnako tak sa zmenila technologická úroveň. Pred takmer 30 rokmi prichádzalo nadšenie s novou pílou, dnes je vo výrobe automatizované nárezové centrum. Z pôvodnej výroby laboratórneho skla, prístrojovej techniky či rôznych pomôcok na prácu sa dnes stala výroba laboratórií na kľúč. 

Jedno z laboratórií nadnárodnej farmaceutickej firmy TEVA, zariadené laboratórnym nábytkom ITES. Foto: Archív respondenta

„Nosnou činnosťou je výroba laboratórneho nábytku a odsávacích boxov. Ale my začíname už oveľa skôr. Chceme byť pri našich zákazníkoch už vo fáze projektu, ešte predtým, ako vôbec začnú akékoľvek práce spojené s výstavbou alebo rekonštrukciou laboratória,“ hovorí Michal Fedor.

Dodáva, že je dôležité vopred pripraviť vzduchotechniku a rozvody vody, elektriny či iných médií, ktoré sú v laboratóriu nevyhnutné. 

Podieľali sa aj na projektoch OSN

Do portfólia ich zákazníkov patrí aktuálne približne 500 aktívnych klientov. „S mnohými máme spoluprácu, ktorá sa naozaj počíta na desiatky rokov.“ Patria medzi nich veľké spoločnosti, ako U.S. Steel Košice, Slovnaft, Železiarne Podbrezová, slovenské univerzity ako Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach či Slovenská Technická Univerzita, rovnako tak Slovenská akadémia vied.

Laboratórne vybavenie z Vranova nad Topľou putovalo aj za hranice. Spolupráca sa im podarila rozbehnúť s menami ako Volkswagen, Porsche, Heineken či Merck alebo Leco. 

Firma participovala aj na projektoch obnovy pre Organizáciu spojených národov (OSN), išlo najmä o dodávky do Čile, Južného Sudánu, Kirgizska či Mongolska. „Boli to jednorazové dodávky, kde parametre laboratórneho nábytku a digestorov boli vopred dané,“ vysvetľuje Michal.

Naopak, medzi najväčšie výzvy v zahraničných zákazkách radí dodávku pre desiatky laboratórií v Azerbajdžane, ktoré museli navrhnúť práve odborníci z Vranova nad Topľou. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?