11. januára 2022

Kaskadérske kúsky či bitky superhrdinov – to je život 29-ročnej Thekly Hutyrovej, ktorá žije v Kalifornii, no korene má v Prešove. Thekla je hollywoodska herečka a dablérka. Pracovala na filmoch ako Logan: Wolverine, Alita: Bojový anjel či na známej marvelovke Deadpool 2. Ako sa ku kariére snov dostala, ako vyzerá život dablérky a prečo by rada prišla na Slovensko? 

Od bojových športov k herectvu

Narodila sa v Seattli a od dvoch rokov vyrastala v Arizone. Od detstva bola úplne iným dievčaťom ako jej rovesníčky – vždy mala bližšie k chlapčenským aktivitám.

V 11 rokoch sa začala venovať taekwondu a už ako 15- a 17- ročná si vybojovala dva čierne opasky. Neskôr sa začala venovať športovému karate a XMA (z angl. extreme martial arts), v čom sa jej podarilo získať dva svetové tituly. „Je to vlastne kombinácia bojového umenia s hudbou a akrobatickými prvkami,“ vysvetľuje Thekla.

Ako dablérka a kaskadérka musí byť Thekla nadmieru ohybná. Choreografie zvykne skúšať aj na pláži v Los Angeles. Foto: Steve Pisa

Na strednej škole po prvýkrát pocítila túžbu byť herečkou. Rozhodla sa pokračovať v štúdiu na vysokej škole, no herectvo si nevybrala. Po vzore matky, ktorá je lekárkou, sa radšej priklonila k medicínskemu odboru – psychológii. V bojových umeniach však pokračovala i v dospelosti, venovala sa športom ako jiu-jitsu či box.

Thekla sa venuje od detstva rôznym bojovým športom. Občas si ide zatrénovať aj MMA. Foto: archív Thekly Hutyrovej

Vstup do sveta Hollywoodu

„Ak chcete byť hercom alebo dablérom, všetko je o kontaktoch. Podobne ako na Slovensku. Samozrejme, robievajú sa konkurzy na postavy, no väčšinou to funguje tak, že vás nejaký známy odporučí niekomu, kto na filme alebo seriáli pracuje,“ približuje Thekla fungovanie vo filmovom Hollywoode.

Reklama

Thekla sa k svojej prvej hollywoodskej úlohe dostala počas navštevovania školy bojových umení, ktorá patrila Michaelovi Chaturantabutovi, známemu aj ako Mike Chat, ktorý si zahral jedného zo Strážcov vesmíru (v orig. Power Rangers). „Učil veľa hercov a kaskadérov. Zavolal mi, či by som nemala záujem robiť na pripravovanom filme, pretože som robila dobre saltá a bojové umenie. Natočila som video vizitku, ktorú som mu poslala. Potom už len zavolal produkcii filmu a oni rozhodli, či sa im do projektu hodím,“ povedala.

Prvá úloha po boku Hugha Jackmana

Prvú dablérsku úlohu, ktorú získala vo svojich 23 rokoch, bola pre film Logan: Wolverine. „Pracovala na vizualizáciách akčných scén a bitiek. Bola som dablérkou hlavnej postavy Dafne Keen. Nehrala som však priamo vo filme, len som robila všetky tie „previsualization“. Znamená to, že sa dopredu natočia všetky akčné scény a bitky, ktoré sa potom ukážu režisérovi, aby to odsúhlasil,“ vysvetľuje kaskadérka.

„Po tom, čo to režisér odsúhlasil, robila tieto triky iná dablérka, pretože Dafne bola príliš mladá a veľmi chudá na to, aby som ju priamo dablovala práve ja. Bolo však skvelé pracovať po boku Hugha Jackmana. Bol na nás veľmi milý, snažil sa zapamätať si meno každého z dablérov. Doniesol nám každému aj žreb z lotérie, bolo to veľmi zlaté,“ prezradila.

Rovnako tak spolupracovala na obľúbenej marvelovke Deadpool 2. „Bola som následne aj v seriáli Agenti S.H.I.E.L.D. od Marvelu,“ dodala s tým, že pracovala i na ďalších filmoch či seriáloch. Medzi tie na Slovensku najznámejšie patrí napríklad film Blíženec (v orig. Gemini Man) s Willom Smithom.

Aj takto môže dopadnúť zmena výzoru. Thekla ako dablérka a herečka často mení svoju „pravú tvár“. Foto: archív Thekly Hutyrovej.

Za úspechom je tvrdý tréning

Život dabléra by sa dal prirovnať k životu profesionálneho športovca. Ak chce Thekla uspieť v hollywoodskom svete, musí takmer každý deň trénovať, no nie vždy sa jej to podarí.

„Snažím sa trénovať vždy, keď nenakrúcam nejaké scény alebo nie som na pľaci. Ak sa nakrúca, nezostáva mi veľa času na tréning, pretože niekedy tam sedím aj celý deň a čakám, kým ma zavolajú na jednu bitku alebo inú akčnú scénu. Väčšinou však trénujem aspoň 4- až 5-krát za týždeň niekoľko hodín,“ vysvetlila.

Ako profesionálna dablérka svoje bojové znalosti a triky vo voľnom čase učí aj iných dablérov či priamo filmových a seriálových hercov, ktorí o to majú záujem.

„Nečakám na motiváciu…“

V každej práci prídu i dni, keď sa už človeku nechce a hľadá novú motiváciu. Thekla však motiváciu považuje za nespoľahlivý faktor. Aký je teda jej kľúč k úspechu?

„Ak by som sa motivovala jeden deň a ďalší už nie, ako by som zvládala robiť dablérku? Človeku sa prosto musí chcieť robiť jeho práca a mňa baví robiť kaskadérku a herečku. Tréningy aj moja práca sú už mojím zvykom,“ opisuje.

„Ak mám zlý deň alebo pociťujem depresiu, tak sa to snažím napraviť sústredením sa na seba. Viem, že vtedy musím napríklad zlepšiť stravu. Niekedy ma príliš veľa cukru a bielej múky vyčerpáva. Ja rada relaxujem pri seriáloch, na prechádzke so psom či na káve. Dokážem sa odreagovať aj na dobrom tréningu s priateľmi. Takáto je moja regenerácia a kľúč k úspechu, ak mám horšie dni,“ dodáva.

Čím väčšie nebezpečenstvo, tým väčšia výplata

Thekla sa netají sumou, ktorú si vie denne či týždenne zarobiť. Hovorí, že ak chcete viac zarobiť, musíte aj viac riskovať. Odmeňovanie v Hollywoode má však svoje pravidlá.

„Podľa únie hercov a dablérov, do ktorej patrím aj ja, je to za jeden deň približne 1100 dolárov. Na týždeň je to potom 3600 dolárov. Sú to špecificky stanovené sumy, ktoré musíme minimálne zarobiť, a tiež aj hodiny, ktoré môžeme odpracovať. Ale ak je niečo ťažšie, alebo je niektorý kaskadérsky kúsok životu nebezpečnejší, tak dostanete aj o niekoľko tisíc dolárov viac.“

Úspechy nielen na plátne

„Medzi moje najväčšie úspechy určite patrí, keď som robila niekoľko pohybov pre film Allita: Battle Angel. To bolo super, pretože som bola aj v posledných scénach.“

Na konte má však aj úspechy mimo filmového plátna. Napríklad pomáha tvoriť „motion capture“ (teda zachytávanie pohybov, ktoré sú neskôr prevedené do 3D vizualizácie, pozn. red.) vo videohrách.

Tvár americkej rodáčky s prešovskými koreňmi sa objavila aj v reklame na Facebook. „Hrala som v reklame na Facebook, kde som ako kaskadérka skákala zo skaly do vody. No nebola príliš vysoká, mala asi štyri metre,“ prezradila Thekla s tým, že ak by ste si túto reklamu chceli vyhľadať, Google vám ju nájde len veľmi ťažko. „Pri vyhľadávaní to skoro vždy vyhodí návod, ako inzerovať reklamu na Facebooku.“

Plány mimo Hollywoodu a návrat na Slovensko

Hoci má rozbehnutú úspešnú kariéru filmovej dablérky, plánuje sa ponoriť aj do iného odvetvia. „Momentálne sa vzdelávam v podnikaní. Chcem si totiž založiť vlastnú značku oblečenia. Malo by byť viac prírodné a udržateľné pre planétu. Dúfam, že sa mi to podarí už počas roka 2022,“ prezradila.

Hollywoodska pozlátka má svoje čaro, no Theklu láka na nejaký čas okúsiť život na Slovensku. „Slovensko sa mi veľmi páči. Zhruba do mojich 22 rokov sme s mamou každé leto chodili na dva mesiace za rodinou. Dokonca som chodievala na slovenské tábory, ktoré robili zájazdy do Chorvátska, to sa mi veľmi páčilo,“ spomína.

Reklama

„Môj otec sa chcel pred tým, ako začala korona, presťahovať naspäť na Slovensko, no už to nestihol. A aj ja už dlhšie rozmýšľam, že by som navštívila Slovensko. U vás by som mohla robiť rovnakú prácu ako v Kalifornii. Chcem sa spojiť aj so slovenskými kaskadérmi a agentmi, no zatiaľ som sa k tomu nedostala. Možno sa mi to podarí tento rok, chcela by som niečo natočiť aj na Slovensku,“ dodáva Thekla na záver.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?