13. apríla 2021

Začínal sám s jedným tepovačom, dnes má čistiacu firmu Jovitep, ktorá v rámci spoluprác upratuje aj v domácnostiach Zuzany Vačkovej, Dominiky Mirgovej, Lucie Mokráňovej, Tatiany Židekovej či Fera Joka. Mladík Filip Jovanovič (22) bol ešte iba gymnazistom, keď sa pustil do podnikania, kvôli ktorému neskôr zanechal vysokoškolské štúdium.

Jeho cieľom bolo dať dokopy profesionálny a ľudský tím, ktorý sa popri práci nebráni rozhovoru s domácimi či krátkej hre so zvieratami. Energie a času mal Filip navyše, preto sa po čase rozhodol do svojho portfólia pridať ďalšiu značku Jovinečky, ktorú postavil na poctivých tyčinkách z horkej čokolády.

Do podnikania sa pustil ešte ako gymnazista

Filip študoval na bilingválnom gymnáziu v Bratislave, no už ako tínedžer hľadal spôsoby, vďaka ktorým by si mohol privyrobiť. „Bavilo ma pozerať si inzerčné stránky, predával som herné konzoly, vykupoval som a ďalej predával telefóny,“ spomína.

Okrem týchto aktivít sa nebránil ani brigádam. Postavil sa tak za bar vo vysokoškolskom klube Elam, ba dokonca robil aj poštára. „To bolo zaujímavé, mladým ľuďom dávali dobrý plat,“ konštatuje. 

Keď spoznal priateľa svojej mamy, ktorý viedol vlastnú čistiacu službu v Česku začal viac premýšľať o podnikaní. Filip za ním preto často cestoval, vypomáhal mu a viedol s ním dlhé rozhovory o biznise. Postupom času v ňom narastala túžba založiť a budovať vlastnú čistiacu službu v Bratislave. Nevedel však, kde a čím by mal začať. Vtedy bol ešte len študent na strednej škole.

Reklama
Filip žartuje o tom, že dal v čistiacej službe Jovitep dokopy tím fanatických teperov. Foto: archív Filipa Jovanoviča

„Bol som druhák na gymnáziu, keď som od neho dostal na narodeniny tepovač. Poradil mi, aby som to skúsil najskôr sám v domácnostiach, nech sa pomaly vypracujem,“ vraví Filip. V novembri 2018, keď dostal do rúk vodičský preukaz, založil značku Jovitep.

Hneď na začiatku skúmal konkurenciu, pretože nechcel kráčať v stopách ostatných, chcel sa odlíšiť. Predovšetkým postrehol, že pri sociálnych sieťach má navrch. „Ich stránky boli na jedno kopyto, vyzeralo to, ako keby robili letáky do novín,“ dopĺňa. 

Vytvoril jednotku rýchleho nasadenia v boji so špinou

Po absolvovaní gymnázia bola značka Jovitep na trhu takmer dva roky. V tom čase ju zveril prvým pomocníkom a odišiel do Brna, kde pokračoval v štúdiu informačných technológií na Masarykovej univerzite.

Po troch mesiacoch sa však rozhodol, že odtiaľ odíde, pretože stále myslel na svoje podnikanie. „A tiež sa stalo, že mi volali nespokojní zákazníci, pretože to chalani nezvládali. Viac ma zaujímal biznis, ako chodenie na prednášky,“ ozrejmuje.  

Pri budovaní identity značky stavil okrem iného aj na štipku humoru. Na svojom webe uvádza, že spoločne s tímom ochraňujú ľudstvo pred mrakmi roztočov, ktoré zaplavili slovenské domácnosti.

Kolektív dokonca zo srandy označuje za skupinu mladých fanatických teperov, ktorí tvoria jednotku rýchleho nasadenia v boji so špinou. „Je to autentické, patrí to k našej prezentácii. Sme profesionálni, ale berieme to s humorom,“ hovorí. V domácnostiach zákazníkov sa vždy snažia vytvoriť príjemnú atmosféru.  

Vo vlastnom biznise stavil Filip na silu sociálnych sietí, internetu aj influencerov. Foto: archív Filipa Jovanoviča

Investície do podnikania riešil postupne a časom kúpil novú technológiu. Najväčšou položkou sú pre neho facebookové reklamy a plat zamestnancov. Dnes odhaduje, že za tieto dve veci zaplatil už viac ako 150-tisíc eur.

Ani značka Jovitep sa nevyhla zlému vplyvu prvej vlny pandémie, no Filip sa vynašiel. Keďže nemohol ísť jeho tím za zákazníkmi domov, tak spustili prenájom tepovačov. Ľuďom ich doručili až pred dvere a o ostatné sa už museli postarať sami. 

Nedávno vhupol do sveta gastronómie

Minulý rok sa Filip rozhodol, že podnikanie rozšíri. „Dlho som o tom premýšľal, pretože mi to nikdy nestačilo. Jovitep je stále moje najväčšie dieťa, ale keď som objavil silu sociálnych sietí, na mojom instagramovom účte sa začala tvoriť komunita, tak som si povedal, že by som ešte jeden projekt uniesol,“ vysvetľuje.

Lákala ho oblasť gastronómie, najskôr mal záujem prísť s vlastnými proteínovými tyčinkami, no ich výroba bola zložitejšia, než si predstavoval.  

Keď od pôvodného plánu upustil, chcel sa sústrediť na niečo špecifické. Vtedy mu zišlo na um, že má problém nájsť v regáloch potravín horké čokolády v podobe tyčiniek. „V priebehu dvoch-troch mesiacov mi prišla do rany Dia z Nueva Via Cakes, ktorá má svoju raw vegánsku výrobu koláčov. Opýtal som sa jej, či by niečo také dokázala vyrobiť, a ona povedala, že v tom nevidí problém,“ upresňuje Filip. Dali hlavy dokopy, a tak vznikla značka Jovinečky s ručne vyrábanými tyčinkami. 

Na značke Jovinečky spolupracuje mladý podnikateľ s výrobňou Nueva Via Cakes. Foto: archív Filipa Jovanoviča

Tieto produkty sa rozhodli ozvláštniť rôznymi príchuťami – ďatľovým karamelom, kešu orechmi, sušenými malinami, kokosom či kúskami kakaových bôbov. Základ každej tyčinky je však rovnaký, pretože ho tvorí kakaový prášok, kokosový olej, kakaové maslo, agáve sirup a stévia.

„V Nueva Via Cakes ich teraz vyrábali každý deň, pretože väčší počet posielame do Rimavskej Soboty, kde nám ich konečne zabalia do obalov. Doteraz sme ich predávali v podstate ako koláče,“ hovorí. 

Biznis mu zlepšil disciplínu aj morálku

Filip konštatuje, že v podnikaní našiel zmysel svojho života a už by inak fungovať nedokázal. Okrem toho mu práca na Jovitepe otvorila dvere k novým záľubám, prišiel totiž na to, že má rád propagáciu produktov, marketing sociálnych médií či tvorenie videí a ďalšieho obsahu.

„Ako malý som nič podobné nerobil, možno som bol triedny šašo, ale to bolo asi tak všetko. Vďaka prezentovaniu značky som prišiel na to, že ma baví tvoriť a zlepšovať ostatným ľuďom deň,“ dodáva.  

Biznis v ňom umocnil pocit zodpovednosti. Ako sám hovorí, zlepšila sa jeho disciplína, morálka aj vyjadrovanie a je vďačný za to, že tieto zmeny k lepšiemu postrehli aj jeho rodičia. „Sú to ľudia, ktorí ma vychovávali, a keď mi teraz povedia, že ani nespoznávajú vlastného syna, že sú na mňa pyšní, tak to je neskutočne nádherná vec,“ zamýšľa sa Filip.

Po čistiacej službe sa Filip pustil aj do gastronomického projektu s čokoládovými tyčinkami. Foto: archív Filipa Jovanoviča

V značke Jovitep pripravuje rezervačný systém, cez ktorý si zákazníci budú môcť vybrať a objednať službu online. „E-shop bude spojený s interaktívnym kalendárom a tímami, vďaka čomu budú mať informácie o voľných termínoch konkrétnej lokality. Nebudú musieť volať, písať e-maily,“ dopĺňa.

Reklama

Kvôli tomu bude potrebné prepracovať aj stránku a Filip by rád expandoval do Rakúska, kde má už teraz zákazníkov aj zázemie. So značkou Jovinečky zase plánuje prvé stretnutia s kamennými prevádzkami, v ktorých by ich rád predával.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?