26. novembra 2020

Klimatická zmena, sociálna zodpovednosť a udržateľnosť sú témy, o ktoré sa zaujíma čoraz viac spotrebiteľov. Napriek tomu je nákupný ošiaľ počas posledného novembrového piatka stále hitom. Ako vyzerá jeho ekologická alternatíva „Green Friday“?

Väčšina „vychytávok“ končí v koši

Priemerný Slovák minie na zbytočnosti približne 65 eur mesačne, ukazuje Európsky štatistický úrad Eurostat. Najčastejšie pritom míňame na rôzne nepotrebné elektronické „vychytávky“, oblečenie či kozmetiku. Až 40 % z toho, čo nakúpime, vyhodíme.

K nadmernému nakupovaniu nepotrebných vecí prispievajú podľa aktivistov z oblasti životného prostredia aj obrovské zľavy počas ošiaľu s názvom Black Friday, ktorý pripadá každý rok na štvrtý novembrový piatok. Podľa expertnej skupiny Green Alliance až 80 percent výrobkov zakúpených počas tohto víkendu, a akékoľvek plastové obaly, do ktorých sú zabalené, skončia po veľmi krátkom čase buď na skládkach, alebo v najlepšom prípade v nekvalitnej recyklácii.

Vo svete sa aj preto začína rozmáhať iniciatíva Green Friday, ktorá chce ľuďom ukázať alternatívu. Napríklad tým, že spoločnosti v tento deň vypnú svoje e-shopy a celý zisk z predaja v kamenných predajniach venujú neziskovým organizáciám venujúcim sa ochrane životného prostredia.

A aj keď podobná aktivita na Slovensku ešte nepatrí medzi populárne, predsa len tu nájdeme prvú zelenú lastovičku.

Antikonzumerizmus

„Pre nás je tento deň sviatkom antikonzumerizmu,“ hovorí Silvester Behúň z predajne Wilderoben v Bratislave, ktorá sa snaží inšpirovať aj ostatných obchodníkov. Už tretí rok po sebe vypnú počas Black Friday e-shop a do predajne pozvú zástupcov Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, ktorí prevezmú úlohu predavačov. Zákazníci tam s nimi môžu prebrať aktuálne novinky v oblasti ochrany prírody a organizácii navyše putuje aj celý zisk z predaja za tento deň.

Obchodu sa už týmto spôsobom podarilo vyzbierať viac ako 7-tisíc eur pre spomínané združenie. „Chceme ponúknuť alternatívu ľuďom, ktorým je príroda bližšia ako nákup nového oblečenia vo fantastickej zľave,“ hovorí majiteľ.

Obchod Wilderoben sa snaží dostať do popredia zelený „sviatok“ oddychu od konzumerizmu. Foto: Wilderoben

Wilderoben sa venuje najmä predaju outdoorového a športového oblečenia, pričom väčšina ich značiek je vyrábaná etickým a ekologickým spôsobom, mnoho je z recyklovaných materiálov. A napriek tomu, že obchod živí najmä predaj, majiteľ hovorí o tom, že najväčším prínosom pre planétu je samotná oprava oblečenia.

Na záplaty sme hrdí

„Veľa našich značiek poskytuje doživotnú záruku, no to nerieši problém s roztrhnutým alebo deravým oblečením, či nefunkčným zipsom. Vďaka tomu končí naše oblečenie zabudnuté v skrini. V kombinácii super zliav a presvedčenia, že už potrebujeme novú zimnú bundu si ľudia komfortne nakúpia nové oblečenie aj na každú sezónu,“ hovorí Silvester a dodáva, že toto zmýšľanie sa snažia zmeniť.

Staršiemu oblečeniu chcú dať druhú šancu, a preto poskytujú opravy ich vecí úplne zadarmo počas ich celého životného cyklu. „V mojej páperovej bunde som prežil nejednu chatu, túru v Tatrách, prvýkrát som v nej niesol syna z pôrodnice… Nosiť záplaty pre nás nie je hanba, naopak, sme na ne hrdí,“ dodáva.

K zmene myslenia sa Wilderoben snaží podnietiť aj ďalšie spoločnosti u nás, čo je podľa majiteľa obchodu aj cieľom iniciatívy Green Friday. Konštatuje však, že spotrebiteľ stále najviac počúva na zľavu, a to nielen na Slovensku. Otázkou ostáva, čo ďalej. Ostane tu s nami Black Friday natrvalo alebo sa stane zelená novou čiernou?

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?