6. októbra 2021

Na začiatku stálo malé bistro v regióne Považskej Bystrice. Dnes je to celoslovenský biznis s ročnými tržbami 387-tisíc eur (2020). Spoluzakladatelia firmy Kolatch Michal Brzý a Marián Gábik vysvetľujú, čo pomohlo dostať ich dezerty v tube na predné miesta v regáloch supermarketov.

Na začiatku bol dobrý nápad

Čo stálo za myšlienkou prísť na trh s dezertmi v tube? Čo vám poslúžilo ako inšpirácia?

V blízkosti nášho rodného mesta Považská Bystrica sme v minulosti otvorili bistro, v ktorom sme priniesli inovácie, ktoré na lokálnom trhu chýbali. Medzi novinky patrili aj rastlinné dezerty a dezertné krémy, ktoré sme používali v rôznych pokrmoch.

S narastajúcim dopytom po orieškových nátierkach sme si povedali, že by bolo zaujímavé spojiť tradičné cukrovinky a inovovať ich na základe nadobudnutých poznatkov. Vychádzali sme tak z nostalgie, ako aj zo súčasného trendu. Nakoniec sa to podarilo a vznikol produktový rad Tuba – orieškové dezertné krémy v tube.

Bolo ťažké prísť s úplne novým produktom? Ako si spomínate na svoje začiatky?

Reklama

Pamätám si na to veľmi detailne. Vstup na trh nebol vôbec jednoduchý, no obľuba našich produktov rástla. V každom prípade, ide o klasické podnikateľské klišé, bola to práca od rána do večera, kde každé zarobené euro bolo doslova vydreté.

Ktorú časť rozbehu podnikania hodnotíte ako najťažšiu?  

Myslíme si, že najťažšou fázou, je výber správnej myšlienky, pretože ju živíte dušou, telom a množstvom financií. Medzi najťažšie časti preto zaraďujeme vývoj. Kvalitný a trvácny produkt vyvíjate mesiace – od chuti, relatívne stabilnej ceny a dizajnu až po reakcie trhu a v neposlednom rade aj udržateľnosti obalového materiálu.

Cesta do maloobchodných predajní

Kto sú vaši bežní zákazníci?

Spočiatku to boli spotrebitelia nakupujúci v remeselných obchodoch, bio predajniach a zdravých výživách. Čím ďalej sa nám však darí oslovovať aj ľudí v „bežných obchodoch“, kde zákazníci nakupujú výrobky pre dennú spotrebu.

Spoluzakladateľ firmy Kolatch Marián Gábik. Foto: MAriána Gábika

Sú veľké maloobchodné siete skutočne tak ťažko dostupné, ako tvrdia mnohí domáci potravinári, ktorí sa do nich nedokážu dostať?

Určite to nie je jednoduché. My sa však snažíme spolupracovať so slovenskými maloobchodnými sieťami, kde majú slovenské výrobky svoje miesto. Pre tieto obchody je to mnohokrát „kľúčové portfólio“, ktoré priťahuje zákazníkov. K veľkým maloobchodným sieťam, sa nechceme vyjadrovať, pretože s nimi aktuálne nespolupracujeme.

Ako distribuujete produkty? Do akej miery je dôležitý online predaj a do akej retailová sieť?

Zvolili sme obchodných partnerov, ktorí prevádzkujú remeselné potraviny, zdravé výživy. Takisto sme si vytvorili dobré obchodné vzťahy s najznámejšou sieťou drogérií, čerpacími stanicami a slovenskými obchodnými sieťami. Dostupnosť produktov cez náš e-shop považujeme len za doplnkovú službu. Každý obchodný kanál však má svoje čaro.

Ďalšie trhy na obzore

Predávať dnes úspešne nejaký produkt je do veľkej miery dané úspešnosťou virálneho marketingu. Do akej miery to platí aj pre vás? Aké marketingové nástroje využívate?

Dobrá otázka. Pre popularitu značky je online priestor neoddeliteľnou súčasťou. Je však veľmi dôležité nastaviť správnu marketingovú stratégiu. My sa sústreďujeme najmä na online marketing.

Pred časom ste spomenuli, že máte namierené najprv na český a potom na nemecký trh. Ako to vyzerá s vašou zahraničnou expanziou dnes?

Vstup na český trh je pre nás úspešný príbeh a každým dňom sa posúvame k ďalšiemu a ďalšiemu spokojnému zákazníkovi. Aktuálne sa vďaka podpore ľudí z agentúry SARIO plánujeme zúčastniť najväčšieho potravinárskeho veľtrhu na svete v Nemecku, čo nám môže priniesť nových obchodných partnerov a rozšíriť tak svoju pôsobnosť aj na západných trhoch.

Spoluzakladateľ firmy Kolatch Michal Brzý. Foto: Michala Brzého

Ako vyzerá startup ako vy z pohľadu profitability? Ste už v čiernych číslach?

Snažíme sa udržiavať zdravú finančnú kondíciu a rovnováhu v rámci udržateľnosti biznisu. Zväčša však hneď ako zarobíme nejaké peniaze, vraciame ich späť do firmy.

Pomohol kapitál zarobený v zahraničí

Pri rozbehu podnikania sú okrem myšlienky potrebné aj financie. Do akej miery to vo vašom podaní boli bankové úvery a do akej vlastné zdroje, prípadne iné?

Reklama

Obaja sme pracovali v zahraničí, kde sme zarobili určitú časť peňazí, ktorú sme neskôr investovali do spoločného podnikania. Vložili sme aj nejaké vlastné úspory a neskôr sme siahli po úveroch.

Z koľkých ľudí pozostáva váš tím?

Aktuálne je to 12 ľudí. Postupne sa rozrastáme, čo nás veľmi teší.

Hrdí na svoje rodisko

Pociťovali ste niekedy handicap v tom, že slovenský trh dobýjate z Považskej Bystrice a nie napríklad z Bratislavy?

Asi jediný rozdiel v tom, že pôsobíme z našej rodnej Považskej Bystrice, spočíva vo zvýšených nákladoch na pohonné hmoty. Inak nepociťujeme bariéry súvisiace s polohou nášho podniku.

Sme obklopení horami, a vždy nám zaplesajú srdcia, keď sa blížime domov z pracovnej cesty a vidíme tie nádherné vrcholy vôkol nás. Sme veľmi vďační za našu polohu.

Aké výzvy pred vami stoja v najbližšom období?

V najbližšom období plánujeme zakúpiť novú technológiu a rozšíriť náš tím. Taktiež účasť na medzinárodnom veľtrhu bude pre nás veľkou výzvou.

Akým smerom sa vyvíjajú vaše inovácie? Čo dnes na trhu chýba?

Pripravujeme oživenie v nových chutiach produktovej rada Tuba. Nedávno sme zaradili do portfólia napríklad dražované ovocie v čokoláde. A už viac ako rok vyvíjame nový produktový rad, avšak zatiaľ neprezradíme, čo to bude (úsmev).

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?