18. septembra 2021

Nasadnúť, ísť a kde sa vám páči, tam jednoducho ostať. Takú slobodu dávajú obytné autá. Podobné možnosti už však majú aj tí, ktorí si na autá nepotrpia, radšej vyrážajú na cesty na bicykli, ale len obyčajný stan pre nich nie je.

Na jednom z najväčších automobilových veľtrhov sveta IAA v Mníchove sa ukázali okrem krásnych i bláznivých áut a desiatok elektrobicyklov aj obytné miniprívesy, ktoré stačí pripojiť za bicykel a môžete vyraziť.

Teda, pokiaľ máte dobrú kondičku alebo elektrobicykel. Práve s ich boomom súvisí aj rastúca ponuka cyklokaravanov, ktoré na trhu boli už predtým, ale kvôli ich veľkej váhe išlo skôr o dizajnové lahôdky pre fajnšmekrov. Teraz vraj prichádza ich čas.

Biely elegán

Jeden z najväčších cyklokaravanov je Wide Path Camper. Je takmer tri metre dlhý a celkom pohodlne v ňom môžu sedieť dvaja dospelí pri stolíku.

Na spanie je potrebné, samozrejme, počítať s blízkym kontaktom: keď sa zloží stôl, vznikne posteľ s rozmermi deväťdesiat na dvesto centimetrov.

Reklama

Toto „vajíčko“ za bicykel, ktoré vychádza na 4-tisíc eur (v červenej farbe o niečo viac), je už niekoľkou generáciou miniprívesov, za ktorými stojí Dán Thomas Møller Pedersen.

Podľa cesty

Foto: ModyPlast

Len vlani začala nemecká značka ModyPlast vyrábať cyklokaravany a rovno ponúkla tri rôzne verzie podľa toho, na akú cestu sa človek chystá.

Mody Tourer sa hodí na dobré cesty, napríklad na dovolenku v Holandsku, no s Mody Trekking sa dá vyraziť aj na poľné cesty a Moody Outdoor by mal zvládnuť aj ťažšie lesné cesty.

Základné modely, ktoré vážia necelých 50 kilogramov, stoja od 5-tisíc eur. Každý variant je však dostupný aj v karbónovom – o šesť kilogramov ľahšom – prevedení, vtedy vyjde o dvetisíc eur drahšie.

Cyklostan

Na prvý pohľad veľmi nepripomína niečo, v čom by človek mohol stráviť noc. Rakúsky B-Turtle však v porovnaní s ostatnými ponúka najviac miesta a zároveň pri jazde najmenšiu záťaž a odpor vzduchu. Nejde ani tak o minikaravan ako skôr o obyčajný príves.

Pár pohybmi z neho vyberiete a postavíte stan pre dve osoby s veľkorysým lôžkom stotridsať na dvesto centimetrov. Cena začína okolo tri a pol tisíca eur. Existuje aj lacnejšia verzia pre jednu osobu.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Pavla Francová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?