23. augusta 2021

Keď sa povie Transylvánia, čo vám napadne? Budem hádať: má to ostré zuby, plášť a je to aktívne len v noci. A zábavné na tom je, že Bram Stoker nikdy nenavštívil Transylvániu, ba dokonca ani Rumunsko. Napriek tomu bol spisovateľ uchvátený jej názvom, ktorý znamená „cez les“, pretože región je obklopený pohorím Karpát a Apusenských vrchov. A povesťou tohto miesta s krásnymi lesmi a divokou prírodou.

Stoker si teda ako miesto pre svoj román Drakula vybral Transylvániu (Sedmohradsko) a o viac ako storočie neskôr majú ľudia toto spojenie stále v hlavách. Asi práve preto sa rumunské podnikateľky Raluca Spiac a Alexandra Da Sacco (s jej manželom Giuliom Da Saccom) rozhodli nazvať svoju luxusnú cestovnú agentúru príznačne Beyond Dracula (Viac než Drakula).

„Giulio a Alexandra boli na neuspokojivej svadobnej ceste v Bhutáne. Neuspokojivej v tom zmysle, že išli mimo sezónu a bola zima a pršalo,“ hovorí Spiac.

Niekoľkokrát si pomysleli: „Sme tu na tomto mieste s nedotknutou prírodou a prístupom k autentickému spôsobu života. Máme to aj v Rumunsku, ale nikto o tom nevie a rozhodne nikto neplatí takú sumu peňazí, ako keby cestoval do Bhutánu.“ Aké sú teda ich tipy na najkrajšie miesta v Transylvánii? 

Reklama

Nedotknutá príroda

Podľa môjho vynikajúceho sprievodcu Alexa Grigoresca má Transylvánia potenciál byť akýmsi európskym Yellowstonom, čo je stav, o ktorý sa snažia organizácie na ochranu prírody. Stále má panenské lesy a lúky, ktoré neboli nikdy využívané na poľnohospodárstvo a v súčasnosti majú jednu z najväčších biodiverzít na svete. „Môžete ich takmer porovnať s amazonským dažďovým pralesom,“ hovorí Alex.

Foto: Pexels / Mircea Brs

V regióne žije 6 500 medveďov hnedých, asi 40 percent populácie tejto šelmy v Európe, a najmenej 2 500 vlkov. To všetko stačilo na to, aby sa princ Charles, ktorý má dva domy v Transylvánii a pravidelne ju navštevuje s tímom biológov, do tohto miesta zamiloval.

A zrejme tieto biologicky rozmanité lúky produkujú veľmi dobrý med, pretože to je to, čo Charlie – ako ho poznajú miestni obyvatelia – prináša späť do Buckinghamského paláca.

Pešia turistika a cykloturistika

Celá táto kopcovitá príroda očividne priťahuje outdoorových nadšencov. Ešte lepšie je, že nikto nemôže mať na svojom pozemku ploty, to znamená, že existujú kilometre a kilometre neprerušovaných chodníkov.

Historický Brašov

Stredoveké centrum tohto mesta – jedného z najnavštevovanejších miest v Rumunsku – je stále veľmi dobre zachované, farebné a s krásnou gotickou, barokovou a renesančnou architektúrou. Čierny kostol (bol poškodený pri požiari) je hlavnou gotickou stavbou v Rumunsku.

Historické centrum Brašova. Foto: Unsplash / Dan Novac

Ale v meste nejde ani tak o historické pamiatky, ako o zachytenie obyčajného života v úzkych uličkách, napríklad z terasy niektorej z očarujúcich malých reštaurácii.

Bistro de l’Arte je dobrým miestom na vyskúšanie rumunskej kuchyne s pokrmami ako paradajkový šalát so syrom z ovčieho mlieka, zemiakovými knedľami s jogurtovou omáčkou a paprikou, ktorá je plnená bravčovým mäsom, ryžou a vajíčkom.

Multikultúrnosť

Grigorescu viackrát poukázal na to, že na tej istej ulici sú pravoslávne, luteránske, unitárske (náboženstvo narodené v Transylvánii) kostoly a veľmi príležitostne aj synagóga. Výsledkom sú dediny, ktoré sa navzájom líšia, majú odlišnú architektúru, jazyk, kuchyňu.

V Transylvánii žije viac ako 12 rôznych menšín. Foto: Pixabay / Memory Catcher

Dopravné značky sú dvojjazyčné kdekoľvek, kde viac ako 20 percent populácie nie je rumunského etnika. V Transylvánii žije viac ako tucet  odlišných etník (rumunské, maďarské, saské, aby sme vymenovali aspoň niektoré), ktoré nemali tendenciu sa miešať.

Najnepochopenejšími z týchto mnohých etník sú Rómovia. Beyond Dracula je jednou z mála cestovných agentúr, ktoré môžu zariadiť obed a veľmi pútavý a obohacujúci rozhovor s rómskou rodinou.

Germánske Sibiu

Osadníci zo Saska vtlačili mestu Sibiu svoju pečať. Foto: Unsplash / Serge Leontev

Bývalé európske hlavné mesto kultúry Sibiu je známe svojou germánskou architektúrou, ktorú sem priniesli saskí osadníci v 12. storočí. Stredoveké hradby a veže sú veľmi dobre zachované a vo všeobecnosti je to veľmi príjemné miesto na prechádzku.

Hlavnou atrakciou je liatinový Most lží, ktorý sa podľa legendy zrúti, ak na ňom niekto povie klamstvo. Ja mám najradšej tú, ktorá hovorí, že most často križovali mladí milenci, ktorí si navzájom dávali sľuby, no keď sa ukázali ako falošné, zhodili klamára z mosta.

Je sklamaním, že je to všetko len nesprávny preklad, pretože pôvodný názov bol Liegenbrücke, po nemecky „ležiaci most“ (a nie podobne znejúce Lügenbrücke, čo by znamenalo „most klamstiev“).

 Opevnené kostoly

Napriek dnešnej kultúrnej harmónii zažila Transylvánia viac než dosť vojen a dobýjania. Krajina mnohokrát zmenila majiteľa (stala sa súčasťou dnešného Rumunska až po 2. svetovej vojne), a preto vznikla kuriózna architektúra, hybrid kostolov a hradov.

Ich návšteva je fascinujúca: prechádzate mosty cez priekopy, všímate si držiaky zbraní a diery, ktoré slúžili na nalievanie vriacej vody na nepriateľov, a zrazu sa dostanete do kostola.

Opevnený kostol v obci Biertan je zapísaný v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Nájdete tu aj manželskú väznicu. Foto: Unsplash / Emilia Morariu

Manželská väznica

Obec Biertan sa hrdí tým, že mala za 300 rokov iba jeden rozvod. Je to preto, že páry so zlými vzťahmi posielali, aby si to vyriešili v „manželskom väzení“ v opevnenom kostole obce. Tam strávili šesť týždňov spolu v malej izbe s malou posteľou s jedným vankúšom, malým stolíkom a jednou vidličkou a lyžicou, ale bez noža. O tom, koľkí odtiaľ vyšli s bodnutiami vidličkou, sa nehovorí.

Viscri

Viscri bolo prvé miesto za dlhé roky, ktoré mi nejakým spôsobom nepripomínalo iné miesto. Pastelové farby a zaoblené hranaté tvary dedinských domov (vrátane rozkošného penziónu Viscri 125) boli tak veľmi rozdielne od iných. Vďaka konským povozom na poľných cestách a otvorených dielňach tradičných remeselníkov sa vám zdá, že ste v mieste mimo času.

Reklama

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Frauke Muth (@frauke.muth)

Sighisoara

Áno, je tu aj Drakula. Mestom, ktoré je s legendou najbližšie spojené, je Sighisoara, kde sa v 15. storočí narodil Vlad Tepes, známy tiež ako Princ Narážač pre svoj preferovaný spôsob zabíjania nepriateľov prebodnutím.

Syn Vlada Drakulu bol inšpiráciou pre hlavnú postavu románu. Okrem plakety na jednom z domov a niekoľkých obchodov so suvenírmi zostáva mesto očarujúcim miestom na prechádzky, prekvapivo oslobodeným od turistického gýča.

Rodisko Drakulu ani zďaleka nepripomína filmy o ňom. Foto: Pixabay / Jwalters7

Adrenalínové cesty

Existujú rýchlejšie spôsoby, ako sa dostať z Transylvánie do Bukurešti, ale horská cesta Transfagarasan je zo všetkých najpôsobivejšia. Séria prudkých zatočení, dlhých zákrut v tvare S a strmých stúpaní a zjazdov priťahuje cyklistov, vodičov aj motocyklistov z celého sveta.

Horská cesta Transfagarasan. Nič pre slabé žalúdky. Foto: Unsplash / Cristian Airinei

Vyskúšali si ju aj moderátori zrejme najznámejšej motoristickej relácie sveta Top Gear. Počas mojej návštevy sa tu tiež prejavila povesť Transylvánie ako raja voľne žijúcich zvierat: päť medveďov sa motalo na rôznych miestach hneď vedľa cesty.

Článok vyšiel na webe Forbes.com, jeho autorka Ann Abel píše pre americký Forbes o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?