6. augusta 2021

Vyrazil do boja s vysokými poplatkami a mizernými službami bánk a výsledok prevýšil jeho najväčšie očakávania. Jeho Nubank je v súčasnosti najhodnotnejšou digitálnou bankou na svete s viac než 35 miliónmi zákazníkov. A z Davida Véleza je miliardár, ktorý ešte ani zďaleka nekončí.

Kolumbijský mladík David Vélez, ktorý v detstve na vlastnej koži zažil krvavú vojnu drogových kartelov v rodnom Medellíne, sa presťahoval do brazílskeho Sao Paula v lete 2012. Na konte mal čerstvý titul MBA zo Stanfordovej univerzity, vďaka ktorému získal vysnívané miesto v investičnej spoločnosti Sequoia. Douglas Leone, šéf amerického gigantu na poli rizikového kapitálu, vyslal vtedy 30-ročného Véleza do Brazílie, aby tam pre firmu urobil prvé investície.

„Brazílske banky si so svojimi notoricky vysokými poplatkami, mizernými službami a zjavnou ignoráciou toho, ako rýchlo technológie menia očakávania spotrebiteľov, koledovali o príchod veľkého disruptora.“

V tom čase to bola mladá a na zdroje bohatá krajina s 200 miliónmi obyvateľov, ktorej ekonomika už desať rokov rástla tempom štyri percentá ročne, čo ju vynieslo na pozíciu siedmej najväčšej ekonomiky sveta. Po pár mesiacoch však Vélezovi zazvonil telefón a Leone mu oznámil, že sa Sequoia z Brazílie sťahuje.

Ako využiť nedostatky trhu

Vélez však odjakživa sníval o tom, že rozbehne vlastný startup a v brazílskom nedostatku inovácií videl, na rozdiel od svojho zamestnávateľa, skôr príležitosť. „Je dobré byť na tej strane trhu, kde je nejaký nedostatok,“ vysvetľuje.

Reklama

Netrvalo dlho a našiel cieľ: veľké – a podľa názoru väčšiny Brazílčanov – nedotknuteľné brazílske banky. Premrštené poplatky, mizerné služby pre zákazníkov a absolútna neochota prijímať nové technológie – to všetko z nich robilo v očiach kolumbijského mladíka ľahký cieľ.

Fintechový miliardár začal svoju banku budovať v prenajatom dome v Sao Paule. Foto: Forbes US

„Zabijú ťa, unesú ti deti,“ spomína Vélez na varovania svojich priateľov. To, ako sa vysporiadať s nepriazňou osudu, sa mohol učiť celú svoju mladosť. Narodil sa v roku 1981 do rodiny malých podnikateľov a sledoval, ako v jeho rodnom Medellíne zúri drogová vojna. Po únose Davidovho strýka rodina ušla do Kostariky.

Keď plánoval svoj projekt, o 80 percent brazílskeho trhu sa delilo päť veľkých bánk – Itaú, Bradesco, Santander, Banco de Brasil a Caixa. Týchto päť obrov produkovalo vďaka prehnaným úrokovým sadzbám a vysokým poplatkom za mizerné služby zákazníkom masívne zisky.

Dávid proti Goliášovi

Vélez si však všimol, ako sa po roku 2010 začala krajinou šíriť lavína vysokorýchlostného internetu a smartfónov. „Odrazu sa nám naskytla obrovská príležitosť na zmenu zabehnutých odvetví, akým je napríklad bankovníctvo, ale nik to ani len neskúsil, pretože len málokto veril, že by sa to podarilo. Chcelo to niekoho zo Silicon Valley,“ mieni Vélez.

„Investor z Latinskej Ameriky sa na to pozrie a prehlási: To nemôžeš vyhrať, Goliáš ťa zničí!“ Vélez začal tým, že sa celé mesiace rozprával s ľuďmi, ktorí sa pohybovali v brazílskom bankovníctve a vyznali sa v ňom. Začal tiež študovať, ako fungujú nové a úspešné digitálne banky vo zvyšku sveta, ako napríklad americká Capital One či ING Direct v Európe. A v hlave sa mu začal rodiť plán.

Nubank začne vydávať kreditné karty a postupne bude rozširovať portfólio o ďalšie služby. Technológie využije na to, aby znížila náklady (a teda aj zákaznícke poplatky) a aby zvýšila úroveň svojich služieb. S týmto plánom sa Vélez vydal do Menlo Parku v Kalifornii, kde sídli spoločnosť Sequoia.

A vrátil sa s prísľubom miliónovej investície od svojho bývalého mentora Douglasa Leona a jeho partnerov. Ďalší partner Sequoia Roelof Botha Vélezovi poradil, aby si našiel spoluzakladateľa, ktorý sa vyzná v bankovníctve.

Prvú investíciu podpisovali v pôrodnici

„Ak sú banky Darth Vader, kreditné karty sú Hviezda smrti,“ hovorí Cristina Junqueria, spoluzakladateľka spoločnosti Nubank. „Sú to hrozné zbrane, ktoré banky použili.“ Foto: Gabriel Rinaldi pre Forbes

Vélez sa tak cez spoločného známeho zoznámil s Cristinou Junqueira, 30-ročnou Brazílčankou s titulom MBA z americkej Severozápadnej univerzity, ktorá krátko predtým skončila ako vedúca najväčšej divízie kreditných kariet v brazílskom bankovom gigante Itaú.

Tretím zo zakladateľov Nubank sa stal absolvent Princetonu Edward Wible, s ktorým sa Vélez poznal zo Sequoie. Trojica si prenajala dom v Sao Paule a pustila sa do budovania spoločného biznisu. V roku 2014 získali 15 miliónov dolárov, hlavnými investormi boli práve Sequoia a spoločnosť QED podnikateľa Nigela Morrisa.

Aby mohli tieto peniaze na rozbeh spoločnosti aj formálne prijať, Vélez doniesol Cristine podpísať papiere až do nemocnice, kde práve rodila svoje prvé dieťa. Hneď nasledujúci mesiac predstavila Nubank svoj prvý produkt – kreditnú kartu.

Začínali ako kartová spoločnosť

Možno by sa zdalo prirodzenejšie začať s ponukou bankových účtov, avšak na tomto fronte čelila Nubank veľkej prekážke. Zákon totiž znemožňoval zahraničným vlastníkom zakladať v krajine nové banky.

Avšak na ponuku kreditných kariet nebola banková licencia potrebná. Navyše, úroky brazílskych kreditných kariet sa vtedy pohybovali medzi 200 a 400 percentami. To znamenalo, že klient musel buď splatiť každý mesiac plnú sumu, alebo zaplatiť poriadne veľký balík peňazí za odklad splátok.

Vélez síce plánoval zarábať najmä na medzibankových poplatkoch od predajcov kreditných kariet, ktoré sa pohybovali okolo piatich percent, no nezdráhal sa inkasovať peniaze od klientov, ktorí nesplácali kreditné karty včas. Namiesto míňania obrovských súm za reklamu, zvolili v Nubank celkom inú stratégiu.

Len pre pozvaných

Pokúsili sa navodiť auru exkluzivity, čo v praxi znamenalo, že na to, aby zákazník mohol požiadať o kreditnú kartu, musel dostať pozvánku od priateľa, ktorý ňou už disponuje. Popritom však ponúkala Nubank v porovnaní s konkurenciou aj ďalšie dve nesporné výhody: nulové ročné poplatky a správu transakcií výlučne cez mobilnú aplikáciu.

Žiadatelia boli navyše informovaní o schválení svojich žiadostí už do dvoch minút a kreditná karta im v poštovej schránke pristála už o dva dni neskôr. Všetko, od žiadosti o navýšenie úverového limitu až po splácanie úverov či nahlásenie podozrenia zo zneužitia karty, sa dalo vybaviť cez mobilnú aplikáciu.

V roku 2016 sa Nubank dostala na milión schválených užívateľov kreditných kariet. A to aj bez plošného marketingu, takmer výhradne jej k tomu pomohli osobné odporúčania a dojem exkluzivity. David Vélez sa v ten moment rozhodol, že je načase šliapnuť na plyn.

Viac krajín, nové služby

V decembri toho istého roka získal so svojím projektom 80-miliónovú investíciu od spoločnosti DST Global rusko-izraelského podnikateľa Jurija Milnera. Vélez použil časť peňazí na otvorenie kancelárie v Nemecku a najal stovky technických pracovníkov a naďalej sa snaží prilákať nové talenty.

Reklama

Po tom, čo v máji 2017 získala Nubank prezidentskú výnimku, sa jej konečne podarilo dostať aj brazílsku bankovú licenciu. A mohla tak začať ponúkať aj bežné a sporiace účty – prirodzene, všetky spravované výhradne digitálne. Ďalším stimulom bola aj pandémia koronavírusu, kedy sa aj starší Brazílčania rozhodli presedlať na mobilné a internetové bankovníctvo.

Výsledok je ohromujúci – necelých desať rokov od založenia má Vélezova Nubank 35 miliónov zákazníkov a jej hodnota sa odhaduje na 25 miliárd dolárov. Vélez, ktorý je generálnym riaditeľom, v nej vlastní 23-percentný podiel, ktorého hodnotu Forbes odhaduje na 5,2 miliardy dolárov.

Banková revolúcia

„To, čo sa teraz deje v Brazílii, možno nazvať revolúciou. Banky to mali v Brazílii príliš dlho príliš jednoduché, teraz sa musia zobudiť,“ hovo- rí Nigel Morris, spoluzakladateľ spoločnosti Capital One a jeden z investorov Nubank.

„David je na dobrej ceste vybudovať finančnícku autoritu pre celú Latinskú Amerika, ktorá môže mať raz hodnotu aj cez sto miliárd dolárov,“ predpovedá Woody Marshall, jeden z partnerov investičnej spoločnosti TCV, ktorá je ďalším investorom Nubank, a ktorá do nej vložila dovedna už 1,2 miliardy dolárov.

Vélezovmu projektu verí hneď niekoľko miliardových spoločností: DST Global ruského podnikateľa Jurija Milnera, Founder Fund amerického miliardára a filantropa Petra Thiela, Tiger Global a tiež Vélezov niekdajší zamestnávateľ Douglas Leone so svojou Sequoiou.

Ďalšia méta? Možno americká burza

Vélez však nezaháľa a pripravuje množstvo nových funkcií. Minulý rok uviedla prvú digitálnu platformu pre investovanie a predstavili nový produkt životného poistenia. V roku 2019 Nubank expandovala do Argentíny a Mexika, minulý rok aj do Vélezovej rodnej Kolumbie.

A hoci finančník neplánuje otvoriť pobočku Nubank v Spojených štátoch amerických, zvažuje vstup na americkú burzu. Nikam sa však neponáhľa. „Zatiaľ sme iba v prvej sekunde prvej minúty prvého polčasu futbalového zápasu,“ prehlasuje tento sympatický vizionár.

Článok vyšiel v americkom Forbese, jeho autormi sú Jeff Kauflin, Maria Abreu and Antoine Gara.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?