Spoločnosť Evonik v Slovenskej Ľupči slávnostne položila základný kameň najväčšieho priemyselného zariadenia na výrobu biosurfaktantov na svete.
Náhrada za „špinavé“ technológie
Tieto penivé látky sú základom receptúr väčšiny čistiacich prostriedkov a produktov osobnej starostlivosti, pričom dnes sa prevažne vyrábajú z fosílnych zdrojov. Nie sú preto plne odbúrateľné, čím predstavujú riziko pre vodné ekosystémy.
Evonik však prichádza s revolučnou zmenou. Po výstavbe závodu sa stane priekopníkom v produkcii vysoko kvalitných a k životnému prostrediu šetrných biosurfaktantov. Bude ich dodávať spoločnosti Unilever, ktorá je jedným z lídrov v oblasti čistenia a osobnej hygieny.
Plne biologicky odbúrateľné
Ramnolipidy, ktoré bude Evonik v novom závode vyrábať, majú biologický pôvod a sú 100-percentne odbúrateľné. Vznikajú fermentáciou cukru, pričom proces sa dá prirovnať k výrobe piva.
„Podarilo sa nám vyriešiť to, čo ešte nedokáže nikto z našich konkurentov: vyrobiť vo veľkom penivé látky na prírodnej báze bez toho, aby nám celý systém neupchala pena,“ hovorí generálny riaditeľ Evonik Fermas Miroslav Havlík.
Ramnolipidy sa udržateľne vyrábajú fermentačným procesom s použitím kukuričného cukru ako hlavnej suroviny. Toto využitie biogénneho uhlíka si nevyžaduje žiadne petrochemické suroviny ani tropické oleje. Ich životný cyklus s nízkym dopadom znamená, že sú udržateľnou alternatívou ku tradičným povrchovo aktívnym látkam.
Biotechnologické centrum v Slovenskej Ľupči
Spoločnosť Evonik Fermas v Slovenskej Ľupči, bola založená v roku 1992 ako spoločný podnik medzi nemeckým koncernom Degussa AG a slovenskou spoločnosťou Biotika, a. s. Spočiatku využívala biotechnológiu na výrobu aminokyselín určených do krmív pre zvieratá.
Biotechnologické centrum tejto spoločnosti na Slovensku sa radí medzi svetovú špičku, čím prináša zaujímavé pracovné vyhliadky pre biotechnológov a laborantov z našej krajiny. Nový závod vytvorí desiatky pracovných miest.
Evonik je jedným zo svetových lídrov v oblasti výroby špeciálnych chemikálií. Spoločnosť je aktívna vo viac ako 100 krajinách po celom svete a v roku 2021 vygenerovala tržby vo výške 15 miliárd eur a prevádzkový zisk (upravený EBITDA) vo výške 2,38 miliardy eur.