24. mája 2021

Buďme k sebe úprimní, naša kariéra sa často vyvíja podľa toho, aký máme vzťah so svojimi nadriadenými. Môžeme si tisíckrát myslieť, že by sme v ich pozícii obstáli lepšie alebo že ašpirujú na titul neschopnej či egocentrickej osobnosti roka.

Ale nech sú vaši šéfovia takí či onakí, nakoniec to celé nie je o nich, ale o vás. O vašej schopnosti byť profesionálni, kompetentní, ale zároveň si asertívnym spôsobom obhájiť hranice.

Nie je to jednoduché a začať by ste mali s tým, ako sa v práci vyjadrujete. Koniec koncov, komunikácia je kľúč.

Šesť najčastejších viet, ktoré nadriadení nechcú nikdy počuť:

1. Sme zvyknutí to robiť takto.

Nadriadený si myslí: „Zbohom, inovácie a kreativita! Môj podriadený nie je dostatočne otvorený novým nápadom a vylepšeniam.“ Vždy si vypočujte, prečo sú pre vášho šéfa nové postupy dôležité a prípadne sa pýtajte.

Reklama

2. To nie je fér!

Nadriadený si myslí: „Mám pred sebou rozmaznané dieťa alebo dospelého človeka? Život nie je fér!“ Namiesto toho, aby ste predniesli túto banálnu vetu, radšej popíšte svoje stanovisko. Čo presne nie je na danej situácii spravodlivé a aké riešenie navrhujete?

3. Toto neviem.

Nadriadený si myslí: „Ani ho/ju nenapadne to skúsiť.“ Aj keď ste to mysleli úplne inak, neostane vám nič iné, ako vysvetliť, prečo nemáte pre nejaké zadanie kompetencie ani motiváciu prispieť k riešeniu. Namiesto obrazného hádzania flinty do žita radšej predstavte príčiny, ktoré vám objektívne bránia úlohu splniť.

4. Za to ja nemôžem.

Nadriadený si myslí: „Na koho sa to snaží zhodiť vinu?“ Popíšte kontext, ktorý vyústil do neúspechu, aby váš nadriadený pochopil, kde sa stala chyba. Ak za ňu náhodou môžete vy, prijmite ihneď zodpovednosť a navrhnite potrebné kroky.

5. To nie je môj problém.

Nadriadený si myslí: „Tak čo tu ešte hľadáš?“ Úprimne, na toto tvrdenie sa dá konštruktívny dialóg nadviazať len ťažko. Aj keď sa daný problém netýka vašej expertízy, vo firme by ste mali prispievať k tímovej nálade. Čo neznamená, že sa máte nútiť do priateľstva s ľuďmi, ktorí nimi nie sú, ale že máte byť ochotný spolupracovať a pomáhať ostatným.

6. Ak sa nemýlim…

Nadriadený si myslí: „Už sa prestaň zhadzovať.“ Neoslabujte svoje slová takýmito neistými frázami. Možno tak prejavujete nervozitu počas prezentácie, ostych voči skúsenejším kolegom, alebo je vaším životným štýlom vtipne zhadzovať seba samého. Nie je to však zdravé a na ostatných to nepôsobí dôveryhodne.

Článok vyšiel na webe českého Forbesu, autorkou je redaktorka Anna Nosková

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?