Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
4. novembra 2020

Moderná kuchyňa už dávno nestojí okolo nepeknej bielej debny so sporákom. Moderné spotrebiče pripomínajú skôr roboty poskladané v dizajnových skriniach. Ako sa vyznať v kuchynských technológiách bez toho, aby sa vám zavaril mozog? Nie je to veda – dôležité je vybrať spotrebiče, ktoré vám naozaj dobre pomôžu pri varení. Či už ste „panvičkár“ alebo chcete vákuovať a pripravovať jedlá na pare.

Na trhu nájdete inteligentné rúry za 9 000 eur aj základné modely do 350 eur. Všetky upečú mäso, ale niektoré to dokážu takmer bez pomoci a dokonca tak, že aj z obyčajného kuraťa vám spadne sánka. Ľudia ale často hneď na začiatku zabúdajú na to najdôležitejšie – nemyslia na to, ako sa im bude v kuchyni variť a či z toho budú mať radosť.

„Nemusíte za každú cenu kupovať Rolls-Royce, keď na ňom nebudete jazdiť,“ hovorí Jakub Meyer z pražského Brand Experience Center spoločnosti BSH domácí spotřebiče, ktorá v Česku a na Slovensku ponúka špičkové produkty značiek Bosch, Siemens a Gaggenau.

„Je potrebné si ujasniť, ako v kuchyni fungujeme, čo na prácu potrebujeme a čo nie. Investovať do spotrebičov, ktoré majú nespočetne veľa funkcií, ale nevieme alebo nepotrebujeme ich využívať, je zbytočné. Naopak, šetriť na spotrebičoch, ktoré nám môžu pomôcť pri práci a zjednodušia nám život, sa tiež nevypláca,“ upozorňuje Miroslav Havránek, architekt spoločnosti Hanák nábytek, ktorá sa radí medzi európsku nábytkársku špičku.

Na internete sa dá o spotrebičoch nájsť veľké množstvo informácií, ale nič nenahradí reálnu skúsenosť z kuchyne. Spoločnosť BSH a partnerské kuchynské štúdiá preto dávajú ľuďom možnosť, aby si prišli varenie na špičkových spotrebičoch vyskúšať. Zistite sami, podľa čoho má zmysel nové spotrebiče do kuchyne vyberať, a čo za to nestojí.

Rúra

Rúra je stredobodom kuchyne. Tie moderné nie sú skryté pod linkou alebo niekde v kúte. Naopak, patrí im výsostná pozícia, ku ktorej bude mať kuchár ideálny prístup. Rúra totiž môže do istej miery nahradiť varnú dosku a postarať sa o kompletnú prípravu jedál.

„Napríklad spoločnosť Siemens ponúka základnú rúru, ale takisto model, ktorý v sebe spája najmodernejšie funkcie a technológie. A v oboch prípadoch dostanete špičkový výrobok, ktorý bude dizajnovo krásny a bude ladiť s ostatnými spotrebičmi. Nemusíte ísť nutne s davom a kupovať si parnú rúru. Ak však radi varíte a pozývate návštevy, špičkový spotrebič vám ušetrí množstvo práce a umožní pripravovať jedlá rôznymi metódami. Rozhodujúce je, čo od rúry očakávate,“ hovorí Jakub Meyer.

Na klasické pečenie stačí základný model, ale keď si upečiete mäso v rúre s priparovaním, pravdepodobne už nebudete chcieť nič iné. Parné rúry totiž dokážu udržať mäso krásne šťavnaté, zvládajú v pare uvariť výrazne chutnejšiu zeleninu, zemiaky, knedle a ryžu alebo ohrievať jedlo tak, že nikto nespozná, že bolo varené o deň skôr.

Vďaka elektronickému riadeniu teploty a vlhkosti rúra udrží ideálne podmienky pre buchty, koláč alebo mäso. V kombinácii s teplotnou sondou potom rúra s rozšírenou automatikou dokáže zariadiť množstvo vecí sama – kuchárovi poradí, ako ju má nastaviť na pečenie sviečkovej, morčacích pŕs, kúskov lososa alebo dokonalého roastbeefu. Mäso nikdy nie je prepečené ani nedopečené. Keď pečiete bábovku, nemusíte do nej pichať špajdľou. Vyberte len, či pečiete na plechu alebo vo forme, a rúra sama odporučí, do akej úrovne ju umiestniť, a upozorní, keď bude hotová.

„Mnoho ľudí si kupuje dve rúry. Jedna z nich môže byť kompaktná, druhá klasicky väčšia. Jedna môže byť teplovzdušná, vybavená napríklad len teplotnou sondou, a druhá priparovaním alebo funkciou na varenie v pare. Naraz potom upečiete mäso a pripravíte prílohu. Parnú rúru potom vytriete, vysušíte a ešte v nej môžete upiecť koláč,“ opisuje Jakub Meyer súčasný trend varenia v rúrach. Vďaka kompaktným typom niektorých rúr dokážu architekti poskladať vhodnú kombináciu aj do menšej kuchyne.

Dôležitý je tiež spôsob čistenia – vyššie rady rúr sa čistia samy pyrolýzou (vypaľovaním), rúry na pečenie so systémom ecoClean plus zasa priebežne rozkladajú nečistoty a znižujú pachy vďaka špeciálnej úprave vnútorných povrchov.

Rozhodovať môžu aj detaily – praktické teleskopické výsuvy, aby ste sa nemuseli báť, že sa vám pekáč prevrhne, alebo displej, ktorý sa ľahko ovláda aj mastnými rukami.

Varná doska

Väčšina domácností dnes dáva prednosť indukcii pred plynom. Kvalitné indukčné dosky sú porovnateľne účinné – nemusíte ich zapínať hneď na deviatku, aby vôbec hriali – varenie je pritom bezpečnejšie, rýchlejšie a „čistejšie“. V novostavbách navyše nie sú problémy s dostatočným príkonom ani ističmi.


Podobne ako rúry, aj moderné varné dosky dokážu vďaka inteligentným senzorom samy sledovať teplotu, majú prednastavené programy, napríklad na vyprážanie. Keď budete pripravovať rezne pre celú rodinu, doska sa postará o to, aby boli všetky vypražené dokonale a rovnomerne. Udrží teplotu oleja na ideálnej úrovni, aby sa neprepaľoval a po pridaní novej várky naopak nevychladol a nevsiakol do strúhanky.

Dosky najvyšších radov sa dajú rozdeliť nielen na štyri klasické varné zóny, ale možno ich rôzne pospájať, nie je tak problém „zakúriť“ pod celým pekáčom, na ktorom si predrestujete mäso na guláš, predtým ako ho vložíte do rúry. Spotrebiče s technológiou freeInduction dokonca rozpoznajú, kde presne stojí panvica či hrniec, a rozohrejú len príslušnú časť induktorov.

Varné senzory dajú pozor, aby vám pri varení nič neutieklo spod pokrievky, navyše spoľahlivo regulujú teplotu aj počas dlhého varenia vývarov, demi-glace alebo dusenia domácej šunky.

„Aj varná doska by mala zodpovedať štýlu, ako sa v domácnosti varí. Napríklad varné dosky Siemens Domino umožňujú nakombinovať si varný pult presne podľa individuálnych potrieb. Spotrebiče tohto radu sú široké len 30 alebo 40 centimetrov, takže vedľa seba môžete mať indukčnú dosku, wok horák a grilovací plát Teppan Yaki,“ opisuje Jakub Meyer.

Pri varných doskách je potrebné ustrážiť si priestor. Na širších doskách sa lepšie varí, nezabudnite však ani na dostatok miesta na odkladanie riadu alebo krájanie.

Chladnička

Priestor hrá dôležitú rolu aj pri výbere riešení na chladenie potravín. Populárne americké dvojkrídlové chladničky síce ponúkajú veľa miesta vnútri, zároveň však zaberú veľkú časť kuchyne.


„Vo veľkom priestore môže chladnička stáť samostatne a byť dominantným dizajnovým prvkom, ale v menšej kuchyni môže skôr prekážať. Tam sa lepšie hodí skôr vstavaná alebo samostatná chladnička. Aj priznané dvierka môžu byť efektné, najmä ak sú napríklad z čiernej ušľachtilej ocele alebo skla,“ vysvetľuje Miroslav Havránek, architekt spoločnosti Hanák nábytek.

Aj chladničky môžu byť vybavené „inteligentnými“ funkciami a inovatívnymi riešeniami. Najlepšie modely mávajú nulovú zónu, kde sa teplota blíži bodu mrazu – dokáže to predĺžiť trvanlivosť niektorých potravín, napríklad pri rybách až o dva dni. Vďaka tomu nemusíte mať v zvyšnom priestore spotrebiča takú nízku teplotu, aby ste nemali problém s natieraním masla alebo aby vám z jogurtu netŕpli zuby.

Spoločnosť Siemens ponúka chladničku s integrovanými kamerami, vďaka ktorým vždy viete, čo doma práve máte. Blíži sa aj doba, keď budú spotrebiče schopné kontrolovať množstvo aj trvanlivosť uložených potravín a upozorniť na dochádzajúce zásoby. Napríklad v Nemecku už je možné takúto technológiu prepojiť priamo s online obchodom Amazon a chladnička sama hlási, ktoré potraviny dochádzajú a odporučí ich objednať.

„Ľudia často vyberajú podľa objemu, ale zabúdajú na úsporu energie. Chladnička s prvotriednym riadením energie si pritom môže vďaka ušetrenej energii na seba zarobiť už za dva až päť rokov,“ dodáva Jakub Meyer.

Umývačka

Umývačkám sa pri plánovaní kuchýň zvyčajne veľa pozornosti nevenuje, pritom aj správne vybraná umývačka dokáže výrazne zvýšiť komfort. Rozhodujúca je šírka umývačky a variabilita vnútorného priestoru.


Varím často alebo budem umývať najmä poháre od vína a pár tanierov po raňajkách? Potrebujem zásuvku na príbor? Tretí kôš? Mám veľa plastových nádob? Je veľký rozdiel, keď má umývačka sklopné tŕne, vyberateľné koše a vymeniteľné ostrekovacie hlavy – môžete do nej naukladať aj veľké hrnce, pekáče alebo dokonca vázy.

Umývačka sa dá skryť za dvierka alebo napríklad môžete priznať len ovládací panel. Ak sa nechcete pri odkladaní riadu do umývačky zohýbať, odporúča sa montáž do výšky a pánty VarioHinge, ktoré majú napríklad umývačky značky Siemens – dvierka sú krásne zarovnané s kuchynskou linkou a nevytvárajú nepekné široké škáry. Keď dvierka otvárate, vysunú sa o pár centimetrov vpred, aby sa dali jednoducho otvoriť. Funkcia Open Assist zas dokáže otvoriť umývačku ľahkým stlačením kolenom alebo rukou bez toho, aby na umývačke musela byť úchytka.

Niektoré typy umývačiek samy otvárajú dvierka po umytí, aby skondenzovaná vlhkosť mohla hneď vyjsť von. Iné sú zas vybavené špeciálnym systémom sušenia. Napríklad prírodný minerál zeolit premieňa vlhkosť na teplo, ktoré sa využíva na energeticky efektívne sušenie. Inteligentné spotrebiče si samy sledujú hladinu regeneračnej soli, leštidla aj interval čistenia. Navyše podľa vybraného riadu dokážu odporučiť najlepší a najúspornejší program a upozornia aj v prípade, keď začnú dochádzať tablety.

Kvalitné umývačky si poradia aj s hlukom, dokážu umývať pri 39 dB v porovnaní so 47 dB pri bežných typoch – keď máte kuchyňu prepojenú s obývacou izbou a pri umývaní riadu sledujete film, vtedy je osem decibelov veľký rozdiel. Hluk výrazne znižujú aj dlhé nočné programy, ktoré pracujú s nižším tlakom a bez bubnovania vo vnútornom priestore.

Súčasťou všetkých spotrebičov značky Siemens, ktoré potrebujú prípojku na vodu, je elektronický prívodný ventil Aqua Stop – v okamihu, keď praskne hadica, prívod vody sa automaticky uzavrie. Spoločnosť BSH naň dáva doživotnú záruku a prípadné škody spôsobené vytečenou vodou uhradí.

Odsávanie

Odsunúť odsávanie pár až na posledné miesto býva najčastejšou chybou pri projektovaní. Nekvalitný alebo úplne chýbajúci odsávač pár pritom dokáže pokaziť celý dojem z inak prvotriedne zariadenej kuchyne. Najmä v domácnostiach, kde kuchyňa nie je len dizajnovou výstavkou, ale kde sa skutočne varí.


Možností je veľa: ostrovčekový odsávač, nástenný, stropný, komínový, doskový alebo dokonca vstavaný do pracovnej či varnej dosky. Vyberať je nutné podľa toho, či vzduch bude vyvedený von alebo bude len recirkulovať – v takom prípade by mal byť odsávač vybavený kvalitnými filtrami: tukovým, ktorý sa dá umyť v umývačke, a uhlíkovým, ktorý je potrebné raz za rok vymeniť, alebo regeneračným, ktorý sa raz za štvrťrok vypaľuje v rúre, ale zas vydrží až 10 rokov.

Šírka odsávača by nemala byť menšia, ako je veľkosť varnej dosky. Výkon musí zodpovedať parametrom miestnosti. Pri odsávačoch pár v podhľade má byť odsávanie maximálne 1,6 metra nad doskou.

Lacnejšie riešenia sú podstatne hlučnejšie, pri kvalitnejších počujete len prúdenie vzduchu podľa toho, na aký výkon odsávanie pracuje.

Inteligentné odsávače pár majú automatický režim – dokážu merať molekuly vody a rozpoznajú, koľko výparov a prchavých látok je vo vzduchu, a podľa toho pridajú/uberú výkon, zapínajú sa samy pri zapnutí varnej dosky a po jej vypnutí sa prepnú do tichého režimu dobehu ventilátora. Niektoré odsávače pár je možné prepojiť s externým snímačom – merajú množstvo výparov v domácnosti a fungujú aj ako čistička vzduchu, zapnú sa napríklad aj pri krájaní cibule.

Novinkou sú odsávače zabudované priamo do varnej dosky, ideálne do otvorených kuchýň. Filter je ukrytý v zaslepenej zásuvke, možno využiť recirkuláciu alebo sa výpary odvádzajú potrubím preč z domácnosti. Ďalšie moderné riešenia zas ponúkajú odsávače pár umiestnené v kuchynskej linke za varnou doskou, ktoré sa dajú pri varení vysunúť a následne úplne zasunúť, keď ich už nie je treba. Ide o dizajnovo čisté a zároveň veľmi funkčné riešenie.

Inovatívne riešenia

Základnú kuchynskú výbavu možno doplniť celým radom inteligentných a inovatívnych riešení: inteligentným kávovarom alebo vyhrievanou zásuvkou na taniere a hrnčeky, ktorá krásne dorovná výšku kompaktnej rúry či vstavaného kávovaru s klasickou rúrou.

Štýlovou záležitosťou je vákuovacia zásuvka, ktorá dokáže vytvoriť zohranú dvojicu s parnou rúrou a je vhodná aj na efektívnejšie skladovanie potravín. Do špeciálnych vreciek sa dá ľahko zataviť mäso aj ďalšie potraviny, v zásuvkách vybavených špeciálnymi nadstavcami zatavíte aj vývar, zavákuujete poháre s paštétou alebo jogurtom či nedopité fľaše vína. Vákuovacia zásuvka a parná rúra umožňujú aj doma variť metódou sous-vide.

Ďalšie rozšírenia možností ponúkajú inteligentné funkcie a prepojenie spotrebičov so systémami pre inteligentnú domácnosť. Na diaľku sa dajú telefónom, tabletom, inteligentnými hodinkami alebo pomocou hlasových asistentov kontrolovať a ovládať všetky pripojené spotrebiče. Rúra môže piecť podľa receptov, ktoré do nej stiahnete cez aplikáciu.

Vďaka kamere kedykoľvek a kdekoľvek skontrolujete obsah chladničky. Pripojené práčky môžu využívať fotovoltaiku alebo lacnejšie tarify a výrazne šetriť náklady na elektrinu. Ak spotrebiče prepojíte s inteligentným osvetlením, môže vám dať farebné svetlo signál, že rúra práve dopiekla a je najvyšší čas podávať večeru.