Komunikáciu považujú za alfu a omegu úspechu v pracovnom prostredí i mimo neho. „Našou víziou je využiť moderné technológie v komunikácii a prichádzať s riešeniami, ktoré nám uľahčia porozumieť jeden druhému,“ hovorí Samuel Stehlík, CEO slovensko-amerického startupu HireRuby, Inc. Spoločnosť úspešne absolvovala americký akcelerátor Smart City Works a momentálne formuje spoluprácu s Cambridgeskou univerzitou.
Ako by ste priblížili HireRuby verejnosti? Čo to je a ako funguje?
Ruby je virtuálna osoba, asistentka a kolegyňa, poháňaná umelou inteligenciou, ktorá získava spätnú väzbu od cieľovej skupiny, napríklad od zamestnancov. Následne analyzuje a interpretuje dáta a vytvára trendy pre lepšie rozhodnutia v budúcnosti.
To, že má vaša kaviareň ceny nastavené privysoko alebo čistota hotela nedosahuje niekdajšiu úroveň, sa často dozviete až pri pohľade na klesajúce tržby. A to už býva neskoro.
Komunikácia ako kľúč k úspechu
Prečo vznikla potreba vytvoriť HireRuby?
Keďže podnikáme už niekoľko rokov a zamestnávame desiatky ľudí, problém s komunikáciou sme identifikovali aj v našich tímoch a rozhodli sme sa ho, ako mnoho iných problémov, riešiť primárne pre naše projekty. Preniesť riešenie na trh je pre nás nová výzva.
Vedieť správne komunikovať, najmä v pracovnom prostredí, je náročné. Teória je dobre známa: rešpektovať rozdiely, správne nastaviť očakávania, otvoriť sa iným názorom, prijímať kritiku… No ani najlepší manažér s vysokým EQ si neporadí, ak sa dozvie pravý dôvod výpovede zamestnanca až po jeho odchode.
Aj štúdie ukazujú, že čas od prvého problému v práci po podanú výpoveď sa skracuje. Generácia zvaná baby boomers sa rozhodovala viac ako rok. Mileniál potrebuje na odchod 3 – 6 mesiacov, Generácia Y či Z ešte menej. Ak chcete, aby mladá generácia dávala častejšie spätnú väzbu, musíte komunikovať jej jazykom.
HireRuby však nie je iba o zamestnancoch. To, že má vaša kaviareň ceny nastavené privysoko alebo čistota hotela nedosahuje niekdajšiu úroveň, sa často dozviete až pri pohľade na klesajúce tržby. A to už býva neskoro.
Samuel Stehlík, CEO projektu HireRub. Foto: Matej Slovák
Aké výsledky ste z doterajších testovaní zistili?
Technológie významne ovplyvňujú spôsob, akým komunikujeme. Zaujímavé je, že keď sme integrovali možnosť odpovedať potiahnutím prsta (tzv. swipe), ktorú mladí ľudia poznajú napríklad zo zoznamovacích aplikácií, tak sme narazili na problém silných asociácií. Potiahnutie smerom k odpovedi „áno“ si mnohí spájajú s pozitívnou emóciou. Pravdepodobne si túto odpoveď asociujú s reakciou „Páči sa mi to“, preto odpovede nemusia byť vždy korektné. Napríklad pri otázke „Bolí vás zub?“ sa preto stáva, že ľudia, ktorých zub skutočne bolí, sa priklonia k negatívnej emócií a skončia pri odpovedi „nie“.
Pre firmy aj pre gastro prevádzky
Pre koho je HireRuby určená?
HireRuby je primárne určená pre malé a stredné tímy firiem, ktorých zamestnanci vykonávajú prácu za počítačom. Posledné týždne nám však ukazujú, že má všestrannejšie využitie. Do konca roka začne Ruby pomáhať hotelu či niekoľkým gastro prevádzkam získavať spätnú väzbu od návštevníkov. Naším cieľom je americký trh, no testovanie nových funkcií prebieha na Slovensku.
Graf s metrikami šťastia v používateľskom rozhraní HireRuby. Foto: Archív HireRuby, Inc.
Kto za projektom stojí?
Nakoľko sme technologický startup, významnú úlohu zohráva náš CTO Michal Bystrický. V tzv. „board of advisors“ nám pomáhajú rôzne kapacity z oblasti umelej inteligencie, či Robert Mazer a David Hayman, ktorí verne poznajú americké podnikateľské prostredie. Úlohu CEO momentálne zastupujem ja.
Spolupráca s Cambridgeskou univerzitou
Ako súvisí vaše štúdium v Cambridge s vývojom tohto projektu?
Ak chce líder viesť svoju spoločnosť smerom k inklúzii, udržateľnosti a prospešnosti je potrebné neustále vzdelávanie. Treba benefitovať z nových technológií, čomu často predchádza zmena štruktúry, definovanie hodnôt a jasnej vízie. Schopnosť komunikovať sebavedomo a zrozumiteľne je základným predpokladom pre konkurencieschopného lídra. Práve tu vidíme priestor, kde môže HireRuby pomôcť.
Teší ma, že spoločne s univerzitou chystáme výskum o inovačnom potenciáli firiem v postkomunistických štátoch, Veľkej Británii a USA, pre ktorý zbiera dáta práve naša technológia.
Tradičný prístup k líderstvu priviedol ľudí k obrovskému technologickému pokroku, no vidíme, že sme pre našu planétu veľkou environmentálnou záťažou a nedosahujeme dostatočné výsledky ani v riešení chudoby, hladu či pocitu bezpečia.
Samuel Stehlík a tím Curv Energy. Zľava: Peter Šesták, Michal Styk, Samuel Stehlík, Peter Šimko, Peter Laurinec, Patrik Beka. Foto: Archív HireRuby, Inc.
Je preto nevyhnutná generácia lídrov, ktorí vidia cestu komerčného úspechu aj tam, kde ide ruka v ruke pozitívny vplyv na spoločnosť či udržateľnosť. Práve o tom je High Impact Leadership kurz, ktorý študujem na University of Cambridge a z dlhodobého pohľadu chcem touto cestou viesť seba i HireRuby.
Cieľom je porozumieť jeden druhému
Aké máte s touto technológiou plány?
Našou víziou je využiť moderné technológie v komunikácii a prichádzať s riešeniami, ktoré nám uľahčia porozumieť jeden druhému – či už na pracovisku alebo mimo neho.
Čo je prednosťou HireRuby oproti obdobným aplikáciám?
Na poli HR vzniká veľa startupov, ktoré sa pokúšajú zvýšiť angažovanosť zamestnancov, získavať spätnú väzbu pre manažment, či uľahčiť komunikáciu v rámci tímu. Väčšina z nich však vytvára zložité systémy, ktoré je náročné používať a veľakrát ich integrácia zaberie viac času, ako vám ušetrí. V HireRuby sa všetko podstatné deje na pozadí a vzhľad aplikácie je maximálne zjednodušený.
Je HireRuby dostupná aj na Slovensku?
Plná verzia momentálne na Slovensku dostupná nie je, no pripravujeme malý darček pre manažérov – 7-dňový prieskum medzi zamestnancami, čoskoro dostupný aj v slovenskom jazyku. Odpovede na otázky, ktoré sa Ruby pýta môžu priniesť pozitívnu zmenu do každého tímu, kde sa chce manažér zlepšovať.
Naprieč odvetviami
Samuel Stehlík (32), rodák z Trenčína, má dlhoročné skúsenosti v podnikaní naprieč rôznymi odvetviami. Založil kreatívnu audiovizuálnu agentúru STarts, s ktorou viedol produkcie v NewYorku, Havane či Pekingu. Postupne aktivity rozšíril do gastro priemyslu (je spolumajiteľom prevádzky Paddock Café, Decko Vinerka či konceptu Little Paddock) a založil coworking Fleck v Trenčíne, ktorý digitálnych nomádov víta napríklad aj v malej pobočke na Maldivách. Momentálne sa však plne sústredí na projekt HireRuby – platformu zameranú na komunikáciu a ľudské zdroje (HR).
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]