30. apríla 2021

Stať sa slušným a vyrovnaným človekom, ktorý si uvedomuje dopad vlastných slov a myšlienok, je veľká výzva. Ľuďom s vysokým emočným kvocientom (EQ) sa to darí prirodzene, no aj tí, ktorí neoplývajú vysokou emocionálnou inteligenciou, môžu na sebe pracovať. Tu je niekoľko rád, ako na to.

„Emocionálna inteligencia je spôsob, ako rozpoznať, pochopiť a vybrať si, ako myslíme, cítime a konáme. Formuje naše interakcie s ostatnými ľuďmi a chápanie samých seba. Definuje, ako a prečo sa učíme, umožňuje nám stanoviť si priority, určuje väčšinu našich každodenných činností,“ píšu autori knihy Handle With Care: The Emotional Intelligence Activity Book.

Klinická psychologička a psychoterapeutka Michala Šuranová má pre vás 14 viet, ktoré v slovníku emocionálne inteligentných ľudí nenájdete. Zároveň vás vedie k tomu, aby ste sa naučili nahrádzať nevhodné vyjadrenia, ktoré pôvodne môžete vyriecť v dobrom duchu, za vhodnejšie alternatívy po vzore ľudí s vysokým EQ.

Na to, čo emocionálne inteligentní ľudia hovoria, a čomu sa vyhýbajú, poukazuje Michala Šuranová. Foto: archív Michaly Šuranovej

1. Chlapi neplačú.

Človek s vysokým EQ vie, že každý človek, bez ohľadu na pohlavie, potrebuje prejaviť to, čo cíti. Vie, že negatívne emócie nie je vhodné blokovať, a plač nepovažuje za prejav slabosti. Naopak, vie, že mu môže priniesť uvoľnenie.

Povedzte to inak: Pokojne si poplač, uľaví sa ti. 

Reklama

2. Nezáleží na tom, ako sa cítim.

Vážiť si vlastnú hodnotu a vedieť, že je dôležité, čo cítime. Emocionálne inteligentný človek neznevažuje význam svojich emócií a dokáže ich prejaviť spôsobom, ktorý je primeraný situácii, v ktorej sa nachádza.

Myslite inak: Moje pocity sú dôležité, môžem ich dať najavo.  

3. Nerozčuľuj sa, to ti nepomôže.

Zadržiavanie negatívnych emócií zhoršuje fyzické aj psychické zdravie. Keď ich však prejavujeme vhodným spôsobom, predchádzame „výbuchom“ hnevu v nevhodnej chvíli. Emocionálne inteligentný človek dokáže nájsť taký spôsob ventilovania hnevu a vybitia energie, ktorý neublíži iným.

Myslite inak: Vypusť to zo seba, pomôže ti to. 

4. Dobre, pomôžem ti, ale ty by si mohol…

Človek s vysokým EQ nerobí „niečo za niečo“. Koná na základe vnútornej motivácie a presvedčenia, nie s vidinou odmeny. Dokáže druhým nezištne ponúknuť pomocnú ruku, rovnako vie požiadať o pomoc ostatných bez toho, aby sa voči nim cítil byť zaviazaný.

Povedzte to inak: Pokúsim sa pomôcť ti. 

5. Načo cvičiť, aj tak neviem schudnúť.

Človek s vysokým EQ si užíva samotnú činnosť a netrvá na výsledku, ktorý mu aktivita prinesie. Športuje, pretože vie, že to prospieva jeho zdraviu, vychutnáva si endorfíny, ktoré sa počas telesnej námahy vyplavujú, a peknú postavu považuje za príjemný vedľajší efekt športovania.

Pomyslite si inak: Športujem, lebo sa vďaka tomu cítim dobre. 

6. Vyzeráš dobre.

Emocionálne inteligentný človek nehodnotí všeobecné povrchné charakteristiky iných ľudí. Ak chce niekoho úprimne oceniť, zameria sa na niečo konkrétne.

Povedzte to inak: Si ostrihaný? Ten nový účes ti pristane. 

7. To je hlúposť.

Človek s vysokým EQ neznevažuje názory iných preto, lebo s nimi nesúhlasí. Je otvorený vypočuť si aj iný názor a diskutovať o ňom.

Povedzte to inak: Ja si myslím niečo iné, ale je v poriadku, že sa v tomto nezhodneme. Rešpektujem tvoj názor. 

8. Čo zase potrebuješ?

To, že sa dokážete vžiť do emócií iných ľudí, neznamená, že nedokážete povedať „nie“. Emocionálne inteligentný človek si dovolí v pokoji, bez obviňovania a bez vlastných výčitiek svedomia odmietnuť pomoc druhému, ak na to aktuálne nemá priestor, čas alebo energiu.

Povedzte to inak: Prepáč, teraz ti nepomôžem. 

9. Bude to tak, ako som povedal!

Človek s vysokým EQ netrvá tvrdohlavo na svojom rozhodnutí a je prístupný nápadom ostatných. Dokáže s druhými diskutovať a v záujme zachovania dobrých vzťahov vie zľavovať zo svojich požiadaviek.

Povedzte to inak: Máš iný nápad? Určite nájdeme kompromis. 

10. Nič mi nie je.

Keď človeka s vysokým EQ niečo trápi a nechce o tom hovoriť, dokáže si dopriať čas pre seba. Vie, že nie je povinný druhým vysvetľovať svoje pocity, ale keď bude chcieť, môže sa o ne podeliť neskôr.

Reklama

Povedzte to inak: Necítim sa dobre, ale teraz o tom nechcem hovoriť. 

11. Môj názor aj tak nikoho nezaujíma.

Človek s vysokým EQ si je vedomý vlastnej hodnoty a nemá problém vyjadriť svoj názor. Vystupuje prirodzene sebaisto, preto ostatní jeho názory prijímajú a vážia si ich.

Povedzte to inak: Rád poviem, čo si o tom myslím. 

12. Urobil som to preto, lebo…

Nepotrebuje zdôvodňovať a obhajovať svoje správanie. Emocionálne inteligentný človek koná s dobrým úmyslom a ak sa niečo nepodarí, nepotrebuje sa ospravedlňovať za to, že to nevyšlo.

Povedzte to inak: Urobil som to najlepšie, ako som vedel. 

13. Tebe naozaj nemôže nikto rozumieť.

Namiesto útoku na druhého sa človek s vysokým EQ snaží jeho situáciu pochopiť a podporiť ho. Inému človeku v emocionálne náročnej situácii dožičí priestor na to, aby svoje emócie vypustil, a následne ho vypočuje.

Povedzte to inak: Snažím sa vcítiť do tvojej situácie, máš to ťažké. 

14. Je to tvoja vina.

Človek s vysokým EQ nehľadá vinníka a neprenáša zodpovednosť na iných. Ak urobí chybu, dokáže si ju uznať a ospravedlniť sa.

Povedzte to inak: Nie je dôležité, kto pochybil, pokúsime sa to napraviť. 

Michala Šuranová je klinická psychologička, psychoterapeutka a autorka projektu EQ výchova na rozvoj emocionálnej inteligencie u detí. Pracuje na psychiatrickom oddelení vo Všeobecnej nemocnici v Rimavskej Sobote.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?