20. decembra 2018

Chcete ísť na lyžovačku a hľadáte to správne miesto? Keďže možností je na Slovensku aj v Európe neúrekom a jednotlivé strediská sa líšia nielen svojou náročnosťou, ale i inými atribútmi, Forbes sa rozhodol vám výber zjednodušiť.

Prezrite si 50 top európskych miest a vyberte si zimnú dovolenku podľa svojich preferencií. S pomocou nášho lyžiarskeho špeciálu zistíte, kde sa vám to oplatí.

Celý špeciál nájdete po kliknutí na obrázok:

Tu je malá ochutnávka z toho, kam na tohtoročnú lyžovačku.

Keď ste začiatočník:

Praděd-Klobouk (Jeseníky)

Skipas (deň/týždeň)

okolo 23 eur / 132 eur

Lyžiarske stredisko u našich západných susedov sa nachádza v Malej Morávke-Karlov v jednej z najväčších lyžiarskych oblastí v Jeseníkoch. K dispozícii je tam dokopy 18 zjazdoviek všetkých náročností v celkovej dĺžke približne 14,5 kilometra. Zjazdovky sú pravidelne upravované a väčšina je umelo zasnežovaná. Okrem lyžiarov a snoubordistov si tam na svoje prídu aj bežkári, keďže v okolí sú strojovo upravované bežecké trate s dĺžkou 70 kilometrov.

Ski areál Karlov má tiež dobré podmienky pre rodiny s deťmi. Ponúka šesť modrých zjazdoviek na širokých a miernych svahoch. Novinkou je pozvoľná rodinná zjazdovka s dĺžkou 1450 metrov.

Keď jazdíte na snouborde:

Val d’Isère (Savojsko)

Skipas (deň/týždeň)

54 eur / 283 eur

Prepojením so susedným mestečkom Tignes a svahmi okolo neho vznikla vo Val d’Isère ski aréna Espace Killy, rozsiahla sieť troch stoviek kilometrov šikovne pospájaných a priestorných zjazdoviek. Tento obrí rezort vám ponúkne rozmanité atraktívne trate, ale aj dobrodružstvo mimo nich – freeride si tam užijú začiatočníci, ktorí tu môžu nabrať prvé skúsenosti, ale aj profíci.

Snowparky Val Claret, La Daille, Swatch snowpark zahŕňajú U-rampu, crossovú dráha či zábradlia, no rovnako aj trate pre začiatočníkov. V Tignes je navyše snowpark vybavený systémom Shoot my Ride, takže môžete svoju jazdu natočiť a hneď zdieľať.

Keď sa chcete dobre najesť:

Alta Badia (Južné Tirolsko)

Skipas (deň/týždeň)

50 eur / 269 eur

Tento rezort uprostred Dolomitov je takisto známy svojimi zjazdovkami, ako aj ďalšími potešeniami zmyslov. Obľúbený je nielen u talianskej smotánky, ale tiež u všetkých lyžujúcich gurmánov.

Luxusné stredisko vo výške 2 000 metrov má na 15 štvorcových kilometroch šesť michelinských hviezd a každý rok ponúka veľký gourmet festival a tiež Wine Skisafari, keď môžete pri lyžovaní ochutnať, čo sa predchádzajúceho roku urodilo na juhotirolských svahoch. Lyžovačka s degustáciou sa koná na horských chatách prepojených zjazdovkami.

V Alta Badii sa každoročne koná tiež gourmet festival A Taste for Skiing, keď sa na miestnych horských chatách zídu michelinskí kuchári. Nie je to však len o jedle. Miestne zjazdovky sú súčasťou ikonického lyžiarskeho okruhu Sella Ronda, možno najväčšieho lákadla zimných Dolomitov.

Keď cestujete s deťmi:

Samnaun (Graubünden)

Skipas (deň/týždeň)

50 eur / 229 eur

Obrovský lyžiarsky areál Silvretta Arena tvorí päť osád spojených expresnými a pohodlnými lanovkami. A zatiaľ čo za kopcom, cez hranicu s Rakúskom, leží luxusný až skoro snobský Ischgl, tak tu v Samnaun je úplne iná atmosféra. Navyše pokojnejšia a vyššie položená švajčiarska strana má viac prašanu a lepšie výhľady. Silvretta Arena je destinácia pre športových lyžiarov, ktorí nepotrebujú pozlátku, len kvalitné služby a poctivé kilometre špičkovo upravených zjazdoviek.

Ubytovaní v Samnaun majú väčšinou zadarmo vstup do múzea a taktiež výlety s horským sprievodcom do hôr. Môžete skúsiť napríklad prechádzku na snežniciach a zrelaxovanie v saune a bazéne v Alpenquell Spa.

Hlavné foto: Unsplash/Willem De Meyer. Fotky v článku: archív Forbes