25. apríla 2021

Horiaca vonná sviečka – pre niekoho príjemná predstava, pre iného skôr utrpenie. Svoje o tom vie Paulína Brinichová z Nitry, ktorá sviečky síce vždy obľubovala, no z klasických parafínových ju bolievala hlava. Pred tromi rokmi preto založila značku Dizajn od lesa a začala vyrábať prírodné sviečky zo sójového vosku, do ktorých pridáva silice farmaceutickej kvality. Jej cieľom je priblížiť sa aromaterapii a vždy dbať na lásku a rešpekt voči prírode.  

Podnikateľský príbeh Paulíny ovplyvnil výmenný pobyt na Novom Zélande, kde bola ešte ako tínedžerka. Ako hovorí, zážitok z tohto ostrovného štátu jej otvoril nové obzory, začala si oveľa viac všímať okolitú krajinu, pozornosť venovala spojeniu človeka s prírodou.

Táto cesta ju ovplyvnila až natoľko, že sa rozhodla vyštudovať záhradnú a krajinnú architektúru na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Po úspešnom absolvovaní štúdia pracovala v jednom z bratislavských ateliérov a neskôr sa presunula za ponukou do Prahy, kde strávila rok.

Posledné mesiace v českej metropole však boli oveľa náročnejšie, než si Paulína pôvodne predstavovala. „Nejako som to psychicky nezvládala, bola som akoby vyhorená zo života,“ vysvetľuje. Napokon sa vrátila do Nitry a zamestnala sa vo firme rodičov, ktorá sa sústreďuje na potlač a výrobu obalových materiálov na potraviny a ďalšie produkty. 

V pôvodnej práci viac Paulína nebola šťastná a spokojná, preto sa zamestnala u rodičov vo firme a začala aj sama podnikať. Foto: Veronika Wachal

Začínala doma na sporáku

Hoci bola v rodičovskej firme podľa vlastných slov maximálne spokojná, hovorí, že si potrebovala vyhrnúť rukávy a pustiť sa do niečoho nového, kreatívneho. A prečo padol výber na sviečky? „Vždy som ich doma pálila, no z tých vonných som mávala strašné migrény, tak som s nimi musela prestať. Kupovala som iba tie bez vôní a umelých parfumov,“ hovorí.  

Reklama

Preto začala hľadať zdravšie alternatívy. Odpoveďou bol sójový vosk, ktorý ju zaujal natoľko, že si v roku 2018 vyrobila prvú sójovú sviečku a do procesu zapojila vo forme silíc aj svoju dlhoročnú lásku k prírode a bylinkám. Vtedy ešte netušila, že položila základný kameň značky Dizajn od lesa. Najskôr si nakupovala iba kúsok vosku, silíc, zopár pohárov a sviečky pripravovala doma v hrnci na sporáku. 

Netrvalo dlho a ručne vyrobené sviečky začala Paulína v roku 2019 pridávať na sociálne siete. „Myslela som si, že aj ďalší ľudia s migrénami by mohli mať záujem o prírodné alternatívy,“ konštatuje. Na jej prekvapenie bolo pozitívnych reakcií viac, než očakávala. Ešte pred založením vlastného e-shopu si počiatočné obdobie podnikania užívala, pretože s ľuďmi komunikovala cez sociálne siete a vďaka tomu s nimi bola neustále v úzkom kontakte.  

Zmesi silíc vždy konzultuje s odborníkmi

„Postupne som už sójový vosk nenakupovala na gramy ale na kilogramy a silice som nezháňala po pár mililitroch ale v litrových fľašiach. Plus prišla investícia do nového kotla, v ktorom sa naraz roztápa 25 kilogramov vosku,“ približuje Paulína, ktorá v podnikaní začínala so štyrmi 180-gramovými sviečkami. Neskôr zaradila do ponuky aj ich menšie 90-gramové verzie, ktoré si ľudia žiadali.  

Paulína začínala značku Dizajn od lesa so štyrmi základnými sviečkami. Foto: Veronika Wachal

Dôležitým prvkom pre Paulínu bolo prísť s vôňami, ktoré neškodia zdraviu, ale sú naopak zdraviu prospešné. Preto sa rozhodla, že gro svojej výroby sústredí na silice vo farmaceutickej kvalite. Kým pri prvých sójových sviečkach stavila na ich zmesi, tak svoju najnovšiu apotekárnu kolekciu vyvíjala s dôrazom na jednozložkové silice.

„Je tam napríklad iba čistá levanduľa, rozmarín či mäta. Pri ostatných sviečkach silice kombinujem podľa toho, ako mi sedia, a konzultujem to s farmaceutmi, aby sa medzi sebou nebili, no vzájomne sa podporovali,“ vraví. 

V značke Dizajn od lesa sa postupom času Paulína sústredila aj na výrobu aroma difuzérov a voskov do aromalámp. Tento nápad prišiel prirodzene a spontánne, pretože to podľa nej ide ruka v ruke spoločne so sviečkami a s tým, že vždy potrebuje napredovať a skúšať niečo nové.

„Keď som otáčala fľašky aroma difuzérov, ktoré boli na trhu, zistila som, že obsahujú samé chemikálie a umeliny. Mesiace som hľadala bázu, ktorá by bola prírodná a ekologická. Podarilo sa mi ju zohnať a tiež ju ďalej kombinujem so silicami,“ dodáva.  

Chce sa pustiť aj do mydiel

Takmer všetky materiály sa snaží nakupovať z lokálnych zdrojov, jedinou výnimkou je sójový vosk. S tým súvisia aj výzvy, ktorým musela čeliť po príchode pandémie koronavírusu. „Nastal celosvetový problém so sójovým voskom. Zrazu som ho nevedela dostať zo zahraničia na Slovensko,“ konštatuje. Preto načas obmedzila výrobu sviečok len na objednávky. 

Značka Dizajn od lesa je pre Paulínu splneným snom, no aj napriek tomu z rodinnej firmy odísť nechce, pretože je v tomto zamestnaní potrebná a rada týmto spôsobom pomáha rodičom. „A tak to robím po práci. Je to činnosť, ku ktorej sa vždy rada uchýlim, keď mám napríklad zlý deň. Vtedy prídem domov a s radosťou zalievam sviečky. Najväčším zadosťučinením sú pre mňa recenzie od zákazníkov, ktoré ma neustále poháňajú vpred aj v neľahkých chvíľach,“ ozrejmuje.  

Najnovším počinom Paulíny je kolekcia apotekárnych sviečok, v ktorých stavila na jednozložkové silice. Foto: archív značky Dizajn od lesa

A čo konkurencia v oblasti sójových sviečok, ktorá narastá? Tú Paulína nerieši, pretože si chce raziť vlastnú cestu. „Samozrejme, stále mi na sociálnych sieťach vyskakujú noví výrobcovia, ale ja som takisto nebola prvá na Slovensku. Každý si tvoríme to svoje a ja ľuďom doprajem,“ dopĺňa.

Radšej myslí na nové kolekcie a postupne chce rozšíriť značku Dizajn od lesa aj o tradičné ručne vyrábané mydlá či ďalšiu kozmetiku.  

„Zatiaľ sú výrobné priestory u mňa doma v Nitre, ale plánujem postaviť novú prevádzku, ktorá musí byť kvôli výrobe mydiel a kozmetiky schválená hygienou,“ vraví Paulína, a vopred tieto investície vyčísľuje na desiatky tisíc eur.

Zároveň má v pláne prísť s vlastným recyklačným programom, v rámci ktorého by od zákazníkov po Slovensku pravidelne zbierala použité sklenené poháre zo sviečok, vyčistila ich a opäť použila. Najdôležitejšie pre ňu však je, aby ostala verná prírode. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?