12. januára 2022

Značku pánskych plaviek Fair Harbour založili v roku 2014. Zďaleka nie je prvou svojho druhu. V roku 2020 sa však stala prvou, ktorá premieňa recyklované fľaše na plavky a pri obrate 18 miliónov dolárov z toho zároveň dosiahla krásny zisk.

Súrodenci a zakladatelia značky Jake a Caroline Danehy hovoria, že tržby zvýšili z 2,3 milióna dolárov v roku 2019 na 18,1 milióna v roku 2020 vďaka ekologicky orientovanej výrobe a staromódnemu marketingu. Ten sa spolieha na rádio, poštové katalógy a reklamy na domoch zákazníkov.

Nápad, ktorý mal pomôcť planéte

„Boli sme naozaj frustrovaní z plastových fliaš a všetkého, čo sa deje v životnom prostredí – to je základ nášho podnikania,“ hovorí len 27-ročný spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Jake, ktorý sa v roku 2020 spolu so svojou 24-ročnou sestrou Caroline stal členom rebríčka Forbes 30 pod 30.

„Ale v skutočnosti to nie je to, čo predáva naše výrobky. Robíme špičkový produkt, ktorý chcú ľudia nosiť. To ho predáva.“

Keď Caroline a Jake vyrastali, trávili leto medzi domovom v New Yorku a plážou na Fire Islande. Každý rok si všimli na ich obľúbenej pláži viac a viac plastových fliaš.

Reklama

V roku 2014 sa s tým rozhodli niečo urobiť. Jake, vtedy študent geografie na Colgate University, sa prihlásil do súťaže startupov. Ideu nazval Fair Harbor. Išlo o výrobcu pánskych plaviek, ktorý recykluje jednorazové fľaše s vodou.

Súťaž vyhral, dostal 20-tisíc dolárov a mentoring od porotcov, ako boli zakladateľka second handu Rent the Runway Jennifer Hyman, zakladateľka bio drogérie a herečka Jessica Alba, investor a ex-raper MC Hammer či CEO lifestylovej značky Warby Parker Neil Blumenthal.

S Caroline, ktorá vtedy bola ešte len stredoškoláčkou, založili módny blog. Vďaka nemu a láske k udržateľnosti položili základy podnikania.

Surovinu nikto nevyrábal

Bohužiaľ, zistili, že výrobcovia dodávajú recyklovanú plastovú tkaninu vhodnú na plavky za približne 13 dolárov za meter. To bolo viac, ako si mohli dovoliť.

„V roku 2014 to naozaj nikto nevyrábal,“ hovorí Jake. S využitím ceny zo súťaže však splatili zálohu a v Číne dokázali vyrobiť prvé plavky Fair Harbor.

V roku 2017 mali len obmedzenú ponuku, plavky predávali na viac ako 500 akciách na východnom pobreží USA. Utŕžili za ne 141-tisíc dolárov.

Po roku na cestách sa usadili v New Yorku. Verili, že by mohli získať podiel na trhu plaviek v celkovej hodnote 21 miliárd dolárov vďaka tomu, že sa zamerajú na elektronický obchod a tradičnú reklamu.

Pomohla populárna šou

O šesť rokov sa stratégia vyplatila: spoločnosť dosiahla zisk a asi 300-tisíc zákazníkov. Účasť v populárnej šou Howarda Sterna v rádiu pomohla tržbám rovnako ako dva milióny katalógov, ktoré zaslali potenciálnym zákazníkom v roku 2021. Nezaškodila ani kúpa reklamného priestoru pre logo Fair Harbor na slávnom štadióne Yankee.

Toto všetko pomohlo značke prekonať príjmy z roku 2020 už v druhom štvrťroku 2021.

„Boli posadnutí problémom a prišli na to, ako ho vyriešiť,“ hovorí Tracy Gardener, profesorka na New York University, ktorá pôsobí ako členka predstavenstva vo Fair Harbor.

„Prišli na to, ako používať vlákno na plavky z plastových fliaš, nájdených v oceáne. Pripomínajú mi všetko, čo som videla vo veľkých spoločnostiach, pre ktoré som mala šťastie pracovať,“ dodáva Tracy.

Rast napriek pandémii

Rast 10-člennej firmy v roku 2020 bol úctyhodný, keďže cestovanie a dovolenka na pláži (hlavné dôvody, prečo spotrebitelia kupujú nové plavky) počas covidu klesli na minimá. Počas prvých piatich mesiacov roku 2021 vygeneroval Fair Harbour tržbu vo výške 23 miliónov dolárov.

Vývoj však nie je až taký prekvapujúci. Tak plavky, ako aj trvalo udržateľný módny tovar, rastú stabilným tempom. Očakáva sa, že globálny trh s plavkami vzrastie do roku 2025 o 38 percent na 29 miliárd dolárov. Podobne je na tom aj udržateľná móda – do roku 2025 by mala vzrásť o 50 percent na 9 miliárd dolárov.

„Udržateľnosť sa stala skôr podmienkou ako dôvodom kúpy,“ hovorí Simeon Siegal, výkonný riaditeľ pre akcie vo firme BMO Capital Markets. „Oblečenie je stále pohodlnejšie a jeho výroba stále technologickejšia, takže zameranie na udržateľnosť umožňuje, aby sa spotrebiteľ cítil trochu lepšie, keď si užíva konzum.“

Nespoliehať sa na Facebook

Danehyovci dúfajú, že Fair Harbor vyzerá skôr ako módna značka než ako recyklovaný produkt. „Naším cieľom je stať sa ďalšou veľkou americkou tradičnou značkou. A dosiahnuť to správnym spôsobom – udržateľne,“ hovorí Jake.

Na začiatok zdvojnásobili investície do tradičných maloobchodných predajní a marketingových kanálov. Vlani v lete spolupracovali s 30 predajňami Nordstrom v USA. A na rozdiel od iných tradičných značiek, Fair Harbor recyklovala 7,5 milióna fliaš s vodou.

„Nechceme sa spoliehať na Instagram alebo Facebook,“ hovorí Caroline. „Chceme mať viacero kontaktných bodov so zákazníkom – či už to je päťročný chlapec, ktorý vidí na oblohe za lietadlom reklamu, alebo mama, ktorá počúva SiriusXM (americké rádio, pozn.ed.) na ceste po svoje deti.“

Reklama

Autorka článku Alexandra Sternlicht je redaktorka Forbes.com, ktorá píše o mladých a úspešných ľuďoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?