3. júna 2021

Ešte v apríli minulého roka sa na portáli Profesia objavilo menej ako 9-tisíc ponúk. Práca sa hľadala ťažko a zotavovanie bolo pomalé. No z úplného dna sa trh práce práve dostal na historický vrchol.

V roku 2017 padali na Profesii samé rekordy a portál vtedy zaznamenal mesiac s najvyšším počtom pracovných ponúk v histórii svojho fungovania. To už však neplatí – padol nový rekord.

Máj – obdobie príležitostí

Vôbec po prvýkrát za 24 rokov existencie portálu prekročil počet inzerátov za mesiac hranicu 27-tisíc. Zamestnávatelia uverejnili presne 27 251 inzerátov, čo je o 1 495 viac ako v máji 2017. Podľa údajov Profesie býva práve máj pravidelne obdobím príležitostí – po minulé roky sa držal počet ponúk zhruba na čísle 24- až 25-tisíc. Výnimkou bol, samozrejme, máj 2020, keď počet inzerátov klesol na necelých 11-tisíc.

Zotavovanie pracovného trhu

S príchodom koronakrízy nastali pre pracovný trh krušné časy a najhoršia situácia bola práve v období apríla a mája. Trh sa začal koncom leta preberať, no s príchodom druhej vlny sa situácia opäť výrazne pribrzdila.

Profesia, počet ponúk, pracovné ponuky, hľadanie práce, Forbes
Foto: Profesia

Jar 2021 však priniesla zotavenie. Začali sa prebúdzať najviac postihnuté sektry – gastro, hotelierstvo a cestovný ruch. Prevádzky hľadajú najmä čašníkov a čašníčky, ľudí do kuchyne či na recepciu.

Reklama

No najviac ponúk je stále v obchode, výrobe a v oblasti IT. Čo sa týka pozícií s požadovaným vyšším vzdelaním, najvyšší dopyt hlásia pozície učiteľov a programátorov.

pracovné ponuky, vyše vzdelanie, práca, Profesia, Forbes
Foto: Profesia

 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?