19. septembra 2021

Astratex začínal pred viac než dvadsiatimi rokmi v českom meste Náchod ako klasická garážová firma. Predával spodnú bielizeň cez printový katalóg a posielal ho zákazníkom poštou. Vypracoval sa však na najväčšieho online predajcu bielizne a plaviek v strednej a východnej Európe. Tento rok mieri k obratom cez miliardu českých korún (39,5 milióna eur) a začína expanziu na západné trhy. 

Firmu nakopla pandémia, vďaka ktorej sa nákupy vo väčšej miere presunuli do online sveta. Na jej začiatku to ale tak ružovo nevyzeralo. „S prvou vlnou prišiel najskôr masívny prepad, pretože zákazníci riešili základné potreby a spodná bielizeň patrila medzi nepotrebné veci. Z týždňa na týždeň sme na niektorých trhoch zaznamenali až 80-percentný pokles,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Astratexu Miroslav Tesař.

Rekordný obrat vďaka pandémii

Minulý rok na jeseň ale začala firma medziročne rásť o 20 až 30 percent a so zatvorením kamenných predajní na konci minulého a na začiatku tohto roka sa jej medziročný rast zrýchlil až na 100 percent. Rok 2020 tak firma zakončila s obratom 804 miliónov korún (31,7 milióna eur), čo je o pätinu viac ako v roku 2019.

Už to nie je len obchod s dámskou bielizňou, v ponuke má napríklad aj posteľnú bielizeň či športové oblečenie. Foto: archív Astratex

Tento rok už túto hranicu firma prekonala a podľa odhadov by mala tržby navýšiť až o polovicu – na 1,2 miliardy korún. „Online predaj vďaka pandémii preskočil dva až tri roky vývoja. Našli si k nemu cestu aj zákazníci, ktorí predtým na internete vôbec nenakupovali. Aj po otvorení kamenných predajní tak rastieme ďalej,“ zhodnotil vývoj firmy Tesař.

Zmeny v riadení firmy

Podľa Tesařa za úspechom firmy, okrem pandémie, stojí aj ich premena. Tou prešla firma od roku 2018, kedy väčšinový podiel v spoločnosti kúpila investičná skupina Hartenberg zo zvereneckého fondu premiéra Andreja Babiša. Vedenie Astratexu sa vtedy obmenilo a do jeho čela nastúpil práve Tesař, ktorý predtým pôsobil ako šéf predajnej siete a zákazníckeho servisu internetovej jednotky Alza.cz.

Reklama

„Z tradične riadeného biznisu sme postupne vybudovali modernú firmu. Pribrali sme do tímu nových odborníkov, začali sa intenzívne venovať procesnému riadeniu a okrem Náchoda sme otvorili kancelárie aj v Prahe. Toto všetko nám pomohlo posunúť firmu na európsku úroveň a vďaka tomu teraz začíname expanziu na západné trhy,“ opísal vývoj firmy Tesař.

„Online predaj vďaka pandémii preskočil dva až tri roky vývoja. Našli si k nemu cestu aj zákazníci, ktorí predtým na internete vôbec nenakupovali. Aj po otvorení kamenných predajní tak rastieme ďalej,“ hovorí Tesař.  Foto: Libor Fojtík / Forbes CZ

Expanzia do západnej Európy

Ako sme už spomenuli, Astratex je v súčasnosti lídrom trhu so spodnou bielizňou v strednej a východnej Európe. V roku 2021 po prvýkrát jeho predaje v zahraničí predbehli miestne. Firma pôsobí na Slovensku, v Poľsku, Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku, na Ukrajine, v Chorvátsku, Slovinsku či v Grécku. Tento rok v septembri začína predávať aj na nemeckom trhu. Do konca roka plánuje prejsť aj na rakúsky trh, ktorý má nasledovať Švajčiarsko.

„Na západných trhoch majú zákazníci vyššie očakávania a pôsobí tam viac konkurenčných firiem. To, čo by nám niektoré východné trhy prepáčili, si na západe nemôžeme dovoliť. Skôr ako sme sa k tomuto kroku odhodlali, museli sme zapracovať na rýchlosti doručenia a vrátení a spustiť rôzne nové služby,“ dodáva šéf firmy.

Objednáš, vyskúšaš, zaplatíš

Jednou z nich je možnosť online výmeny. Ak zákazníkom tovar nesedí, môžu si ho v rámci jednej objednávky vymeniť kus za kus. Nielen v inej veľkosti, ale pokojne aj za úplne iný produkt. A to bez toho, že by museli riešiť vrátenie peňazí a znovu platiť za novú objednávku. Doplatia len rozdiel v cene pôvodne zakúpeného tovaru.

V Česku firma spustila v spolupráci so spoločnosťou Twisto tiež možnosť odloženej splatnosti. Zákazníci si vďaka tomu môžu objednať viac tovaru, všetko vyskúšať a zaplatiť len za to, čo si chcú nechať. Ide o alternatívu ku kamenným predajniam, ktoré Astratex síce v minulosti prevádzkoval, ale pre nízku efektivitu ich zrušil.

„Zákazníci ich využívali ako skúšobné miesta. Objednali si desať kusov plaviek a odniesli si jedny. Súčasné riešenie je lepšie pre nás aj pre zákazníkov, ktorí nemusia nikam chodiť, ale môžu si bielizeň vyskúšať v pokoji doma. Hoci aj s rôznymi kúskami oblečenia,“ vysvetlil spôsob skúšania vecí Tesař.

V máji tohto roka otvorili aj nové poradenské centrum v Prahe. Zákazníčky sa tam môžu dopredu objednať a následne sa im približne 75 minút venujú vyškolené odborníčky, ktoré im pomôžu si správne vybrať podprsenku.

Lode nahradili vlakmi

E-shop predáva tovar najrôznejších značiek a postupne navyšuje podiel produktov od svojej vlastnej značky Astratex. Zatiaľ čo v roku 2009 tvorila päť percent predajov, tento rok ide o trinásť percent a na konci budúceho roka sa chce firma dostať na dvadsať percent.

Výrobu má spoločnosť zazmluvnenú od subdodávateľov od Lotyšska cez Taliansko až pod Brazíliu či Čínu. No podobne ako iné firmy aj oni sa aktuálne pasujú s problémami s dopravou. Tovar, ktorý do Česka putoval predtým tri týždne, dnes cestuje aj dva a pol mesiaca.

Firma preto napríklad namiesto lodnej dopravy z Číny začala využívať vlakovú dopravu cez krajiny bývalého Sovietskeho zväzu. Problematické sú aj dodávky materiálu. „Napríklad niektoré čipky sú vypredané a je zložité zohnať rôzne komponenty. Preto budúci rok zrejme príde k značnému zdražovaniu zo strany dodávateľov,“ popísal ďalej riaditeľ firmy.

Nečaká ale, že by to malo zásadný vplyv na biznis Astratexu. Naopak, verí, že firma bude ďalej rásť. Plánuje pritom celý rad noviniek. Už tento rok začala firma pôsobiť na globálnej platforme Amazon na siedmich trhoch, a od budúceho roka chce vstúpiť na poľský internetový market Allegro a rumunské trhovisko EMAG.

Najlepší e-shop na českom trhu

V Českej republike si Astratex tento rok vydobyl titul pre najlepší e-shop. Získal ocenenie Český košík roka, ktoré vyhlasuje fintechová spoločnosť Twisto. Doterajší úspech v Česku a na ďalších desiatich trhoch Tesař berie ako odrazový mostík k dobytiu celej Európy. A plánuje, že do piatich rokov budú pôsobiť vo všetkých európskych krajinách.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorom je redaktorka Jana Mertová

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?