24. februára 2021

Chorvátsko sa snaží podporiť turistický ruch všemožnými silami. Najnovšie sa krajina pridala k rastúcemu počtu štátov, ktoré umožňujú ľuďom pracujúcim na diaľku, aby si našli dočasný nový domov. A fakt, že ani po pandémii sa zrejme množstvo ľudí do kancelárií nevráti, hrá digitálnemu nomádstvu do kariet. Čo môže byť lepšie, ako možnosť stráviť pri mori, napríklad aj v Chorvátsku, celý rok?

V obľúbenej krajine slovenských dovolenkárov otvoril zákon o digitálnych nomádoch nové možnosti pobytu. Občania tretích krajín (teda mimo Európskej únie) si môžu zažiadať o špeciálne ročné víza pre nomádov.

Ľudia z Európskej únie ich nepotrebujú, na fakte, že krajina sa týmto spôsobom šikovne snaží pomôcť ťažko skúšanému turistickému ruchu, sa však nič nemení – a ani na tom, že Chorvátsko je atraktívne aj počas skorej jari, keď je na Slovensku ešte nepríjemné počasie.

Nomádstvo v Chorvátsku

Slováci trávili pri Jadrane predĺžené vianočné sviatky aj počas tejto zimy a v najbližšom období sa Chorvátsko môže stať krajinou, kde si Slováci budú život digitálneho nomáda skúšať „nanečisto“. Teda bez nevyhnutnosti pátrať po nomádskych vízových režimoch v Karibiku či Pacifiku.

Pohľad na azúrové more v chorvátskom Dubrovníku. Foto: Pexels/Lucian Potlog

Ako občania Európskej únie majú Slováci právo sa do Chorvátska aj rovno presídliť, bývať tu, pracovať či študovať. Po troch mesiacoch (na rozdiel od neobčanov Európskej únie, ktorí si práve pred uplynutím tohto termínu musia vybaviť nomádske víza), sa musia iba zaregistrovať a dokázať, že majú nemocenské poistenie a dostatočné prostriedky.

Reklama
Prázdne centrum Dubrovniku počas pandémie. FOTO: SITA, AP

Samozrejme, aktuálne je potrebné sledovať aj hygienické nariadenia pre vstup do krajiny a tranzit cez jej susedov, čiže spravidla povinnosť absolvovať PCR test a karanténu v rôznych lehotách pred a po príchode.

Nomádstvo v EÚ

Aké má nádejný digitálny nomád zo Slovenska možnosti, ak zistí, že dlhodobá „prácodovolenka“ v zahraničí ho naozaj baví? Prakticky nevyčerpateľné: najmä samotná Európska únia priamo zo svojej definície ponúka slobodu pohybu a s ňou aj veľký výber možností.

A možnosti, ako kreatívne pomôcť turistickému ruchu riešia všade – podobnú iniciatívu ako Chorvátsko (opäť zameranú najmä na ľudí mimo Európskej únie) spustil nedávno ostrov Madeira.

Zatiaľ je to hudba budúcnosti, ak sa však v Európe postupne vykryštalizuje fungujúci režim cestovania, napríklad na základe očkovacieho či testovacieho pasu, je pokojne možné, že digitálne nomádstvo sa stane pre časť ľudí bežným spôsobom života už v dohľadnej dobe.

Nomádstvo navždy?

Povinný návrat do kancelárií sa totiž v digitálnych odvetviach možno neuskutoční – a to naozaj vôbec. Naznačuje to rozbiehajúci sa trend WFA – teda „work from anywhere“ (práca odkiaľkoľvek), čo je stupeň nad aktuálnym trendom WFH „work from home“ (práca z domu).

Dôvod, prečo práca odkiaľkoľvek môže prežiť aktuálnu, najakútnejšiu, fázu pandémie je dvojaký:

1. minimalizuje sa riziko pre zamestnávateľov, že by zamestnanci v kanceláriách roznášali nákazu naprieč kolektívmi,

2. a zároveň ušetria na nájomnom.

Nedávne oznámenie Spotify, že aj „po skončení pandémie“ umožní zamestnancom pracovať na diaľku, je nielen jednou z prvých lastovičiek, ale najmä dôkazom, že firmy, ktoré systematicky využijú situáciu, ktorá v ich kanceláriách zavládla náhle počas minulého roka, získajú konkurenčnú výhodu.

Digitálny gigant Oracle ohlásil na konci roka 2020, že presťahuje centrálu zo Silicon Valley do Texasu a ľuďom umožní trvalo pracovať z domu. FOTO: SITA, AP

Okrem Spotify je zásada WFA aktuálne v nejakej podobe v platnosti aj vo Facebooku, v Twitteri, Shopify či Siemense. Podľa nedávneho prieskumu je v rámci celej Európskej únie schopných prejsť na WFA asi 37 percent obyvateľov.

Naučila nás korona práci z domu?

V digitálnom sektore platí, že práca nie je viazaná na miesto, len na kvalitu (či cenu) pripojenia. A z toho vyplýva, že kvalitu práce a jej ohodnotenie by miesto, kde pracujete, určovať nemalo. Napokon, platí aj fakt, že ak ľudia dostanú slobodu vo výbere miesta, kde chcú pracovať, zvýši sa ich efektivita.

Zdá sa, že skúsenosti, ktoré firmy a krajiny získali počas minulého roka, sa stávajú aktuálnym motorom vývoja na pracovnom a turistickom trhu. Pre mnohé firmy bude WFA možnosť, ako prilákať kvalitných ľudí – odkiaľkoľvek z celého sveta. Pre iné to zasa bude možnosť, že o svojich ľudí prídu.

Firmy sa už naučili, že práca z domu sa nemusí rovnať tomu, že celý deň strávite na chaotických internetových poradách. Teraz začnú postupne skúmať možnosti, ako budú môcť svojim pracovníkom prispievať na ich potreby v mieste práce – napríklad na vstupné do coworkingových priestorov či iných podobných centier.

Aj Slovákom sa tak čoskoro zrejme bude v donedávna netušenej kvalite ponúkať možnosť žiť a pracovať v Európskej únii – ak si nájdu kombináciu práce a krajiny, ktorá im umožní znášať ceny dlhodobého prenájmu a základných potrieb.

V roku 2020 sa v New Yorku rozbehol trend sťahovania z mesta na vidiek. FOTO: SITA, AP

Nielen v Chorvátsku, ale prakticky všade existujú dramatické výkyvy cien mimo hlavných turistických centier a hlavnej turistickej sezóny. Zmieriť sa s myšlienkou, že koronavírus tu s nami zostane navždy, nám tak možno pomôže aj nomádsky spôsob života – či už budeme naše digitálne platy míňať pri Jadrane alebo niekde v rodičovskej chalúpke pod Kráľovou hoľou.

Autormi pôvodných článkov sú Geoffrey Morrison, ktorý píše na Forbes.com o cestovaní, a Enrique Dans, ktorý píše o leadershipe. Doplnené redakciou Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?