15. apríla 2021

Kryptomeny zažívajú prelomový rok a kľúčovým medzníkom je aj vstup kryptomenovej burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq. Načasovanie nemohlo byť lepšie – kryptomenový boom pokračuje a 14. apríla sa priblížila hodnota bitcoinu tesne k hranici 65-tisíc dolárov. Počiatoční investori do Coinbasu, medzi ktorými je napríklad raper Nas alebo podnikateľ Garry Tan, tak za noc „zarobili“ desiatky až stovky miliónov dolárov.

Ceny kryptomien prekonávajú svoje rekordy. Za posledné mesiace rástol raketovou rýchlosťou nielen bitcoin. Podobnou rýchlosťou vystrelili aj akcie platformy Coinbase, a to v priebehu len niekoľkých minút po debutovom vstupe na trh Nasdaq.

Coinbase Global vznikla v roku 2012 a je najväčšou platformou pre obchodovanie s kryptoaktívami v USA. Spoločnosť má momentálne asi 56 miliónov používateľov – v porovnaní s 32 miliónmi v roku 2019.

Počiatočná valuácia kryptomenovej platformy dosiahla v stredu 14. apríla, krátko po vstupe na burze, hodnotu 100 miliárd dolárov. Akcie v tom čase otvorili na 381 dolárov za kus, pričom výrazne tak presiahli referenčnú cenu 250 dolárov, ktorá bola stanovená v utorok.

Foto: Nasdaq

Investori, ktorí neváhali

Keď v roku 2012 Brian Armstrong, zakladateľ platformy Coinbase, napísal Garrymu Tanovi o svojom projekte, projekt si okamžite získal Tanovo srdce. Neváhal a investoval hneď, ako to bolo možné. A výsledok? Historický.

Reklama

Práve jemu sa mu pár stoviek tisíc dolárov, ktoré pred rokmi vsadil a neskôr navýšil, otočilo na hodnotu stoviek miliónov. Z postupne investovaných 1,3 milióna dolárov sa krátko po vstupe spoločnosti Coinbase na americkú burzu Nasdaq stalo 680 miliónov.

Aj raper Nasir Jones, známy ako Nas, bol jedným z prvých investorov, jeho akcie majú hodnotu asi 40 miliónov dolárov.

Nasova spoločnosť QueensBridge Venture Partners sa pridala ku sponzorom Coinbase už v roku 2013. V investičnom kole vtedy natieklo do spoločnosti Coinbase 25 miliónov dolárov, pričom Nasova firma investovala okolo 100- až 500- tisíc dolárov, QueensBridge však presnú sumu nepotvrdil.

Podľa platformy Pitchbook dosiahla v tom čase spoločnosť hodnotu 150 miliónov USD, čo je menej ako 1 % jej dnešnej hodnoty.

Keď QueensBridge investoval do Coinbase, kryptomeny boli ešte „v plienkach“ a predstavovali značné riziko (hoci rizikové sú dodnes). Iné veľké kryptomenové burzy ako Gemini a Stellar ešte vtedy neexistovali.

Nasovo portfólio však zahŕňa omnoho viac ako len Coinbase. QueensBridge (pomenovaný po newyorskej štvrti, v ktorej Nas vyrastal) investoval od jeho založenia v roku 2013 do viac ako 100 spoločností, medzi ktorými sú napríklad Dropbox, Genius, Casper, Parachute, FanDeul či Lyft.

Pôvodné články vyšli na webe Forbes.com. Autormi sú redaktori a kontribútori Madeline Berg, Alex Konrad, Tom Taulli.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?