Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
27. júla 2021

Moderné komerčné nehnuteľnosti sú podľa Martina Šmiguru, investičného riaditeľa skupiny WOOD & Company, atraktívnou príležitosťou na dlhodobé zhodnotenie finančných prostriedkov.

Jeden z najväčších hráčov na trhu office a retail priestorov na Slovensku a v Českej republike, investičná skupina WOOD & Company, plánuje v týchto dňoch svoju ďalšiu expanziu. Smeruje na varšavský realitný trh, ktorý rýchlo rastie a priťahuje pozornosť nadnárodných značiek. „Varšava sa stala finančným centrom strednej Európy. Aj preto by naším najnovším prírastkom mala byť administratívna budova v hlavnom meste Poľska. Pôjde o stredne veľkú nehnuteľnosť v hodnote rádovo niekoľkých desiatok miliónov eur,“ hovorí Martin Šmigura. 

„Staviame portfólio, ktoré je dobre vyskladané, zmysluplné a pre investorov zaujímavé z dlhodobého hľadiska,“ hovorí Martin Šmigura, investičný riaditeľ WOOD & Company. Zdroj foto: WOOD & Company

Do hľadáčika investorov sa Varšava dostala vďaka viacerým faktom. V tempe rastu HDP krajina dlhodobo prekonáva Slovensko. Aj počas minulého náročného roku klesla len o 2,7 %, kým Slovensko o 4,8 % a EÚ spolu až o 6,1 %. 

„Budova sa nachádza v rýchlo sa rozvíjajúcej časti Varšavy a je obsadená renomovanými nájomcami s dlhodobými nájomnými zmluvami,“ vysvetľuje Šmigura. Nehnuteľnosť sa stane ďalšou budovou v portfóliu Office podfondu, ktoré spájajú typické rovnaké znaky – atraktívna lokalita, kvalitná stavba, vysoká obsadenosť, stabilný cash flow a rôznorodý mix nájomníkov. 

Office podfond ponúka výnos 8 – 10 % 

„Tento krok je ďalším v rámci dlhodobej stratégie skupiny – budovať realitné fondy s atraktívnym výnosom,“ vysvetľuje Martin Šmigura. Office podfond vykazuje vysokú odolnosť voči krízam. Vlani dosiahol jeho výnos 8,4 %. Od založenia v roku 2017 predstavuje anualizovaný výnos 12 %, čo je vysoko nad trhovým priemerom. „Silnou stránkou fondu je, že kancelárske priestory v jeho nehnuteľnostiach sa zvyčajne prenajímajú na päť a viac rokov. Zabezpečuje to stabilný cash flow aj v náročných obdobiach, akým bol minulý rok,“ vysvetľuje Šmigura. Podľa jeho slov by mal v horizonte sedem až desať rokov priniesť investorom priemerné ročné zhodnotenie vo výške osem až desať percent.

Zdroj grafu: WOOD & Company

Majetok Office podfondu aktuálne pozostáva z kancelárskych nehnuteľností v celkovej hodnote 360 mil. eur. V Bratislave sem patria budovy ako Aupark Tower, BBC 1, BBC 1 Plus, BBC 5, Lakeside Park 1 či Westend Tower. 

Pražskými budovami v portfóliu Office podfondu je známa The Greenline a vyhľadávaná Hadovka Office Park.

Renomované administratívne budovy si držia obsadenosť stále

Za dosiahnutými výsledkami v Office podfonde stoja podľa Šmiguru najmä stabilné nájmy. Budovy sa prenajímajú dlhodobo, zvyčajne sú obsadené na 95 %. Nájmy v strednej Európe rástli v poslednom období len pomaly. „Aktuálne prenájmy tvoria približne 10 % firemných nákladov. Vidíme, že od finančnej krízy rastú firmám skôr náklady na mzdy,“ vysvetľuje Šmigura. Preto dnes, po skúsenosti s pandémiou, firmy neuvažujú o odchode z prenajatých priestorov, skôr hľadajú cestu, ako nanovo zorganizovať svoje pracovné priestory pre zamestnancov. Ako najprijateľnejší sa tak pre zamestnancov i zamestnávateľov javí hybridný pracovný čas, keďže home office má svoje pozitíva, ale aj limity. „Z pohľadu zamestnanca je pri práci z domu veľmi zložité budovať si kariéru a, naopak, zamestnávateľ len ťažko hľadá nástroje na budovanie lojality,“ dopĺňa Martin Šmigura. 

Kúpa Auparku umožnila investorom skupiny WOOD & Company dostať sa k nehnuteľnosti v hodnote 450 mil. eur. Aktuálne sa takto chystá spoločnosť investovať do varšavskej administratívnej nehnuteľnosti. Zdroj foto: WOOD & Company

Portfólio skladajú z kancelárskych aj obchodných nehnuteľností 

Kompletné realitné portfólio WOOD & Company má trhovú hodnotu viac ako jednu miliardu eur. Prenajímateľná plocha predstavuje 310-tisíc metrov štvorcových. Okrem Office podfondu sem patrí aj Retail podfond s renomovanými pražskými nákupnými centrami Galerie Harfa a Krakov. 

Tretím fondom je AUP Bratislava podfond. Práve nákupné centrum Aupark bolo zatiaľ posledným prírastkom. Investori ho kúpili v apríli tohto roku za 450 miliónov eur, čo z Auparku urobilo najdrahšiu realitnú akvizíciu v doterajšej histórii Slovenska. 

„Staviame portfólio, ktoré je dobre vyskladané, zmysluplné a pre investorov zaujímavé z dlhodobého hľadiska,“ hovorí Šmigura. Komerčné nehnuteľnosti tam podľa neho jednoznačne patria.

Viac informácií o možnosti investovania do WOOD & Company Office Podfondu nájdete TU.