29. júna 2020

Po štvrtkovom oznámení insolvencie nemeckej technologickej firmy Wirecard zavládla medzi zamestnancami jej košickej dcéry neistota. Zatiaľ sa tam síce pracuje ako doposiaľ, ale ľudia sa už pomaly začínajú obzerať po novej práci.

Pre Forbes to potvrdili aj dve košické IT firmy, ktoré registrujú uchádzačov z radov zamestnancov Wirecardu. Čo bude ďalej? Informácie by mali prísť v priebehu tohto týždňa.

Spoločnosť Wirecard, ktorá poskytuje digitálne platobné služby, vyhlásila vo štvrtok insolvenciu a požiadala o začatie konkurzného konania. Stalo sa tak po tom, čo vyšlo najavo, že firme chýba asi 1,9 miliardy eur.

Zakladateľ a dlhoročný šéf firmy Markus Braun kvôli škandálu odstúpil ešte v piatok 19.júna. Pre podozrenia z manipulácie s trhom bol zatknutý a prepustený na kauciu.

Nervozita v Košiciach

O účtovnom škandále v Nemecku vychádzajú už niekoľko dní stále nové informácie. Zamestnanci dcérskej spoločnosti Wirecard Slovakia, ktorá sídli v Košiciach, sa ich počas uplynulého obdobia dozvedali najmä z médií. Firma zamestnáva na východe  okolo 300 ľudí, prevažne v IT a vývoji.

Reklama

Stratilo sa 1,9 miliardy eur. Vlastne nie, ani neexistovalo. Megaškandál platobnej firmy Wirecard vrcholí

Forbes sa rozprával s jeho troma zamestnancami, ktorí si priali zostať v anonymite. Ich mená máme v redakcii. „Interná komunikácia nebola dobre zvládnutá, veci sa diali rýchlo a nám neboli dostatočne komunikované,“ opisuje jeden z nich.

Vo štvrtok sa im však z mníchovskej centrály prihovoril nový CEO Wirecardu James Freis, ktorý sa cez konferenčný hovor spojil so zamestnancami na všetkých pobočkách. Oznámil im, že mieria do konkurzu a že situácia je nanajvýš vážna.

Dopady

Wirecard rozviazal zmluvy so všetkými externistami, v Košiciach však podľa informácií Forbes majú len interných zamestnancov. Bolo im však oznámené pozastavenie najímania nových zamestnancov a škrty na všetky výdavky, ktoré nie sú absolútne nutné. Forbes s otázkami kontaktoval aj spoločnosť, ktorá však neodpovedala.

„Naďalej normálne pracujeme. V kanceláriách je dnes asi 30 percent všetkých ľudí, ostatní robia kvôli koronakríze stále z domu. Panuje tu však pochmúrna atmosféra, uvedomujeme si, že je to dosť zlé a čakáme, čo s nami bude,“ uviedol ďalší zo zamestnancov košického Wirecardu, s ktorými sme sa rozprávali.

Všetci z nich pritom popreli informácie o chaose a delení majetku, ktoré tam malo prebiehať podľa košicednes.sk.

Na archívnej snímke z 25. apríla 2019 bývalý generálny riaditeľ Wirecard Markus Braun. Foto: TASR

Ľudia v Košiciach momentálne upierajú zrak na koniec tohto týždňa, kedy majú dostať viac informácií. Wirecard dnes totiž analyzuje dopady svojho problému na dcérske spoločnosti, medzi ktoré patrí aj Wirecard Slovakia. Tá je dotovaná transfermi z materskej firmy, takže jej chod to nejakým spôsobom pravepodobne ovplyvní.

Viacerí zamestnanci si  už preto začali hľadať novú prácu. Potvrdzujú to aj košické IT firmy, ktoré v týchto dňoch evidujú zvýšený počet uchádzačov z Wirecardu.

V Košiciach zakladajú inkubátor firiem: Východ je nepreskúmaný a podceňovaný

„Odkedy bol publikovaný škandál a Wirecard sa dostal do insolvencie, evidujeme zvýšený počet záujemcov o prácu práve z tejto firmy. Ide aj o záujemcov, ktorí nie sú v procese ukončenia pracovného pomeru, ale odchádzajú dobrovoľne,“ uviedol Dalibor Cicman, CEO e-commerce platformy GymBeam, ktorá sídli v Košiciach.

Aj Roman Klimčík, managing director Visma Labs, hovorí, že sa im ozývajú ľudia z Wirecardu a pýtajú sa na možnosti. Svoju situáciu podľa neho opisujú ako plnú neistoty. „Je nám všetkým v prvom rade ľúto, že takáto situácia nastáva. Vo Wirecarde máme kolegov, kamarátov, priateľov. Ľudí z našej profesie. Je veľmi nešťastné čeliť riziku straty práce počas koronakrízy,“ hovorí a dodáva, že chcú podať pomonú ruku.

Možný odpredaj

Pre budúcnosť Wirecardu bude dôležité napríklad to, ako sa k celej situácii postavia kartové spoločnosti, keďže firma zarába tak, že im pomáha spracovávať platby od zákazníkov. Visa a Mastercard už oznámili, že to zvažujú. Ak by spoluprácu ukončili, pre globálnu technologickú firmu by to mohlo znamenať úplný koniec.

Čo teda bude s dcérskou firmou? „Ak by bol Wirecard nútený uzatvoriť pobočku v Košiciach, časť ľudí si môže nájsť uplatnenie v ďalších košických spoločnostiach. IT prostredie je tu žičlivé, každý sa bude snažiť nejako pomôcť. Alternatívou je aj to, že by na trh vstúpil nový investor, ktorý by mal jednoduchší rozbeh. V prvom rade sa, ale budeme snažiť takejto krajnej situácii predísť,” povedal pre Forbes Pavol Mirossay, výkonný riaditeľ združenia Košice IT Valley, ktoré spája tamojšie technologické firmy.

Mať dnes ‚na lavičke’ dvesto kvalitných programátorov, ktorí čakajú na príležitosť, je podľa neho veľkou komoditou. Najmä v súčasnej situácii, keď (nielen) v Košiciach ítečkári chýbajú. „Bola by to veľmi zaujímavá príležitosť pre lokálny alebo zahraničný manažment,”dodal.

Aj keby nie, davy nezamestnaných v tomto segmente podľa odborníkov nehrozia. „Informácie o problémoch vo Wirecard vnímam z globálnej tlače a neviem, čo presne to znamená pre lokálnu pobočku. Naša oblasť však potrebuje toľko ľudí, že riziko, že tu máme davy nezamestnaných IT špecialistov považujem za nulové,“ uviedol viceprezident T-Systems Juraj Girman.

O čo išlo v kauze

Markus Braun založil Wirecard v roku 1999. V roku 2017 mala firma 5 800 zamestnancov v 26 pobočkách na všetkých kontinentoch. Venuje sa spracúvaniu platieb, poskytovaniu finančných služieb a bankingu. Dlhší čas bola medzi európskou technologickou špičkou. V roku 2018 nahradila Commerzbank v nemeckom akciovom indexe Dax 30, trhová kapitalizácia firmy dosiahla vyše 24 miliárd eur.

Minulý rok sa však v britskom denníku Financial Times začali objavovať články, ktoré spochybňovali účtovné postupy firmy. Účtovný škandál vypukol minulý týždeň po tom, ako audítori spoločnosti Ernst & Young informovali, že v účtoch spoločnosti chýba 1,9 miliardy eur.

Reklama

Firma tvrdila, že chýbajúce prostriedky, ktoré mali slúžiť na krytie rizík pri obchodovaní, boli vedené na účtoch v juhovýchodnej Ázii vo filipínskych bankách. Tie však popreli vzťahy s Wirecardom. Ak sa potvrdí že prostriedky boli zneužité, išlo by o najväčší finančný škandál v dejinách Nemecka.

Akcie spoločnosti zažívajú v súvislosti so škandálom voľný pád. Firma minulý týždeň zrušila zverejnenie finančných výsledkov za rok 2019 aj za 1. štvrťrok 2020.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?