Ako tínedžerka začala s otužovaním a dnes si dáva 15-minútové sedenia v ľadovej kadi. Na rozdiel od svojho otca Wima Hofa, ktorý je držiteľom niekoľkých Guinessových rekordov a ktorého prezývajú Iceman, sa však nesnaží súťažiť. Dôležité sú pre ňu hormóny šťastia a zdravotné benefity, ktoré otužovanie prináša.
Laura Hof je inštruktorkou Wim Hofovej metódy, ktorá spôsobila rozruch aj v odborných kruhoch. Po prvýkrát sa totiž vedecky potvrdilo, že je možná čiastočná vedomá kontrola vnútorných systémov ľudského tela. Toto je jej 7 tipov, ako byť fyzicky aj psychicky silnejší.
Laura Hof radí:
Otužujte sa
Prvý tip asi neprekvapí, no je to jedna z najlepších vecí, ktorú pre svoje telo môžete urobiť. Kaďa s ľadom asi nie je niečo, čo má bežný človek každý deň k dispozícii, ale vrelo ju odporúčam na zmiernenie najväčších stresov. Keď sa časom naučíte vytrvať v nej v pokoji, zvládnete potom lepšie akúkoľvek náročnú situáciu pred vami.
Začiatočníci môžu začať s 15 sekundami ľadovej sprchy, ktorá je tiež schopná reštartovať váš kardiovaskulárny systém. Okrem zdravotných benefitov vám dodá aj hormóny šťastia. Ja osobne si dávam ľadovú sprchu každý deň, začínam teplou vodou a postupne prechádzam do studenej. Viem, že na začiatku je to ťažké, aj ja si užívam teplý prúd, no po čase sa z toho stane zvyk.
Dýchajte vedome
Aj keď ma otec ovplyvnil v tínedžerských časoch v mnohom, na vedomé dýchanie som sa nikdy extrémne nesústredila. Prvýkrát som objavila jeho benefity, až keď som mala 23 rokov a cítila sa zle po nejakej párty. Vtedy mi otec ukázal, ako zhlboka dýchať a po chvíli moja bolesť hlavy úplne prešla. Odvtedy som vedomé dýchanie praktizovala vždy, keď mi bolo nepríjemne.
Myslím si, že je veľmi dôležité občas sa sústrediť na svoj hlboký nádych a výdych. Aktivuje to nervy, ktoré vám potom pomôžu zostať v pokoji. Niekedy stačí len chvíľka, počas ktorej sa započúvate do vlastného dychu.
Stresujúce situácie, ktoré sú pred vami si vizualizujte dopredu
Toto je jeden z mojich mindset trikov. Keď napríklad s ľuďmi na workshopoch skúšame po prvýkrát ľadovú kaďu, najprv ich nechávame, aby si stres, ktorý ich čaká, predstavovali. Aby dopredu vnímali, aké to bude. Svoje telo tak dokážete lepšie pripraviť a keď to príde, zvládne to jednoduchšie. Môžete to urobiť pred každým stresujúcim mítingom alebo ťažkou situáciou, ktorá vás čaká. Cieľom je oklamať svoju myseľ.
Nabuďte sa klikami
Tento trik je z oblasti manažovania stresu. Urobte 30 hlbokých nádychov a výdychov, po ktorých sa snažte dať čo najviac klikov, ako zvládnete. V tej chvíli vás zasiahne obrovský príval adrenalínu, po ktorom sa viete lepšie sústrediť. Ja sa zvyknem skôr zresetovať ľadovou sprchou, ale pre mnohých v mojom okolí je toto ten správny spôsob zvládania stresu.
Dajte si pozor na stravu
Jedlo je veľmi dôležitou zložkou nášho života a každý by si mal nájsť typ stravovania, ktorý mu vyhovuje. Ja uprednostňujem vysoko nutričné potraviny a jem len vtedy, keď som naozaj hladná a telo si jedlo pýta. Napríklad Wim sa celý život drží IF (intermittent fasting), metódy prerušovaného hladovania, a každý deň je len počas dvojhodinového okna.
Moje okno je trošku širšie, cca 7 hodín. Myslím, že je to tak biologicky správne, naše vnútorné orgány potrebujú určitý čas na to, aby si odpočinuli a prečistili sa. Aj keď to môže byť na začiatku veľmi ťažké, dokážete svoje telo vytrénovať a ono sa tomuto fungovaniu prispôsobí.
Reštartujte sa za pracovným stolom
Dnes pracuje veľa ľudí za počítačom a často majú preto problémy s chrbtom. Je to kvôli tomu, že sedia príliš dlho v tej istej pozícii bez pohybu. My im odporúčame jedno kratšie cvičenie, ktoré môžu robiť počas pracovného dňa. Opäť urobíte po stojačky 30 hlbokých nádychov, uvoľníte telo, predkloníte sa a zadržíte dych. Počas toho, ako sa „držíte“ v jednej pozícii sa sústredíte na bod, ktorý vás bolí. Bolesť by sa mala zmierniť.
Osviežte sa počas dňa
Keď sa necítite dobre, ponorte hlavu do lavóra s ľadom alebo ľadovou vodou. Váš krvný tlak pôjde automaticky dole. Ide o upokojujúci reflex ešte z čias jaskynných mužov, ktorí si pod vodou nemohli dovoliť panikáriť. V tých časoch by totiž boli veľmi ľahko mŕtvi. Ponorenie hlavy spúšťa tento reflex z dávnych čias a po chvíli budete pokojnejší.