8. augusta 2021

Kým do Rakúska jazdí veľa Slovákov, Nemecko – s výnimkou Berlína – nepatrí medzi obľúbené destinácie ľudí zo stredu Európy. Veľká škoda, pretože má čo ponúknuť, nie je to ďaleko a služby sú na špičkovej úrovni.

Takže? Ideme!

Na pláž: Boltenhagen

Je leto, chceme pláž. Či už pri Baltskom alebo Severnom mori, sú ich desiatky. Skúste napríklad 4,5 kilometra dlhú pláž z bieleho piesku v Boltenhagene neďaleko mesta Wismar. Samozrejmosťou sú typické koše na sedenie, ktoré chránia ľudí pred vetrom. Nebude tu toľko ľudí ako v preplnenom Warnemünde, ktoré sa pýši pätnásť kilometrov dlhou a 200 metrov širokou belasou plážou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Reklama

Príspevok, ktorý zdieľa @bodensee_urlaub

Bez plaviek: Lipsko

Ak na dovolenke túžite po štipke autenticity, skúste niektorú z nudistických lokalít. Nudizmus má v Nemecku (a najmä na východe) stále veľa priaznivcov, ktorí sa občas vydajú aj mimo svojich pláží. No ak má byť zážitok intenzívny, skúste trebárs zájsť na nudistickú pláž pri lipskom jazere Kulkwitzer See, ktoré miestni láskyplne volajú „Kulki“.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Amir (@bagherip)

Do člnu: Spreewald

Trochu spomalíme. Neďaleko českých hraníc je Spreewald – oblasť známa nielen pre ich kyslé uhorky, ale tiež pretkaná tisícom kilometrov vodných kanálov. Vydajte sa napríklad do mestečka Lübben, požičajte si kanoe a vyskúšajte si cestu neuveriteľne romantickou vodnou krajinou. Alebo sa prevezte štýlovo vyzdobenou loďou, ktorú veslujú domáci v krojoch.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @spreewald.de

Na korčule: Flaeming

Prečo jazdiť až do Berlína, keď kúsok pred ním môžete zastaviť a vyskúšať obrovský areál pre korčuliarov. Volá sa Flaeming Skate, má viac ako 200 kilometrov trás z toho najjemnejšieho asfaltu, aby človek nebol po pár hodinách jazdy vyklepaný ako ratlík a po ktorom korčule idú skoro samy. Každý, kto rád jazdí na inlinoch, by to tu mal aspoň raz skúsiť.

Najdlhší okruh meria takmer sto kilometrov a cestou sa dá nielen kochať krajinou, ale sa aj zastaviť v niektorej z príjemných krčiem, ktoré nájdete po ceste.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hana to senshi (@hana_to_senshi)

Reklama

Do Švajčiarska: Königstein

Asi pätnásť kilometrov od českých hraníc je jedna z najväčších skalných pevností v Európe, komplex päťdesiatich budov Königstein. Je na vrchu Labských pieskovcov v Saskom Švajčiarsku. Dostať sa tam dá romantickou a pohodlnou cestou: loďou a potom výťahom.

V tejto oblasti je ale parádnych cieľov viac. Môžete sa napríklad vydať ešte o kúsok ďalej na druhý breh Labe na skalný vyhliadkový most Bastei. Toto „Švajčiarsko“ stojí za návštevu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa THG (@nebroht_king)

Do rozprávky: Rothenburg ob der Tauber

Toto krásne stredoveké mesto v Bavorsku pripomína až gýčovité kulisy rozprávok a pre mnohých stelesňuje typickú predstavu o tom, ako to v Nemecku vyzerá. Popravde, polovica mesta nemá so stredovekom veľa spoločného: postavili ju znovu po zbombardovaní počas druhej svetovej vojny. Vizuálny dojem sa tým ale nekazí.

Za normálnych okolností by sme sem nikoho snáď ani neposlali, je to taký nemecký Krumlov, kam mieria davy turistov z Ázie a Ameriky – ročne asi dva milióny ľudí. Ale teraz by tu mohlo byť voľnejšie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @rothenburgobdertauber

Do hôr: Frankenjura v Bavorsku

Máme tu ďalšie Švajčiarsko, tentoraz Franské. Je v Bavorsku, patrí k najväčším prírodným parkom v Nemecku a je rajom pre lezcov. Nachádza sa tu okolo štrnásťtisíc lezeckých ciest na vápenci. Obrovské množstvo skalných útvarov a krásna krajina ale nadchne aj tých, ktorí volia radšej horizontálny ako vertikálny smer pohybu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ela (@zimt.kind)

Do hút: Priemyselný park Duisburg-Nord

Úžasná krajina nemusí byť len tá prírodná. Dokonale to dokazuje priemyselný park Duisburg-Nord, ktorý funguje v areáli bývalých hút a oceliarní ThyssenKrupp. A že slovo park nie je nadsadené, dokazuje aj fakt, že toto miesto zaberá 180 hektárov a denník Guardian ho zaradil medzi top desať „mestských oáz sveta“.

Mimochodom, dá sa tu napríklad aj potápať v bývalom plynojeme, liezť alebo zájsť do kina. Najlepšie je prísť za tmy, keď je všetko farebne osvetlené.

Ako v Grécku: Walhalla, Bavorsko

Kúsok od Regensburgu, ktorý veľa ľudí pozná hlavne vďaka vianočným trhom, je monumentálny pamätník Walhalla. Miesto, ktoré nechal vystavať v novoklasicistickom štýle kráľ Ľudovít I. Bavorský podľa vzorov antického Grécka.

Z úchvatného miesta, na ktorom sa zrazu uprostred Bavorska ocitnete v inom svete, je úžasný výhľad na Dunaj. Zabudnite na slávny zámok Neuschwanstein, choďte radšej na tento pamätník a urobte si tam piknik.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Da Pap (@donmob007)

Bavorské „more“: Chiemsee

Keď už sme v tom Bavorsku, otočte volantom a vydajte sa na juh k „bavorskému moru“ – jazeru Chiemsee. Je to tu až gýčovo krásne. Miesto s priezračnou vodou, ktoré je rajom pre všetkých milovníkov vodných športov, sa oplatí navštíviť.

Keď na kúpanie nie je správna teplota, dá sa jazero obísť na sedemdesiat kilometrov dlhej cyklotrase. Bonus: je to skoro celé po rovine.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mad Martin (@madmartin1)

Na sever: Hamburg

Ak vás to ťahá skôr na sever, nesmiete minúť Hamburg. Druhé najväčšie nemecké mesto má trochu inú atmosféru, ako by ste od Nemecka čakali. Najlepšie je sa tu len tak prechádzať okolo prístavu a pozrieť sa vo štvrti HafenCity na novú, len pred štyrmi rokmi otvorenú Labskú filharmóniu.

Tá sa mimochodom preslávila už dlho pred otvorením a dokazuje, že aj Nemcom plány občas nevyjdú. Náklady na jej stavbu sa vyšplhali na viac ako desaťnásobok proti pôvodnému plánu a konečná suma sa ustálila na takmer miliarde eur. V modernej 110 metrov vysokej budove sa dá aj ubytovať v päťhviezdičkovom hoteli, alebo si obzrieť mesto z terasy na šiestom poschodí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hamburg HafenCity (@hafencity_hh)

Článok od redaktory Pavly Francovej vyšiel na Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?