12. januára 2021

Nočná mora platformy WhatsApp a jej materskej spoločnosti Facebook sa začína prepierať už aj v našich geografických šírkach. Mení totiž podmienky používania. Ak ich prijmete, automaticky súhlasíte s tým, že bude aplikácia zdieľať vaše telefónne číslo a takisto aj čísla vašich kontaktov a lokality, v ktorých sa pohybujete s Facebookom. 

Z minulosti už vieme, že tento gigant nemá s osobnými údajmi svojich používateľov práve najlepšie úmysly. 

Firma Marka Zuckerberga dala dvom miliardám užívateľom WhatsApp podmienku: Buď do 8. februára odsúhlasia nové podmienky, alebo o prístup do aplikácie prídu. 

Na deň, keď sa majú užívateľské dáta každého, kto používa WhatsApp, dostať do dátovej schémy Facebooku, sa čakalo od momentu, kedy Zuckerberg platformu v roku 2014 kúpil. Navyše, už dlhšie pracuje na tom, aby aj jeho Messenger, WhatsApp a Instagram fungovali na jednej platforme a všetky profily boli prepojené. Náznaky sme mohli vidieť už pred niekoľkými mesiacmi, keď sa zmenila farba ikony Messengeru, ktorý sa teraz ponáša na vzhľad Instagramu. 

Spojenie znamená, že profil na Facebooku je prepojený s profilom rovnakého užívateľa na Instagrame, čo pomáha pri presnejšom zbere dát. 

Výnimka pre EÚ?

Server Ars Technica, ktorý získal vyjadrenie WhatsAppu, tvrdí, že zmena bola nevyhnutná, aby mohli obchodné subjekty uchovávať chaty z platformy v širšej infraštruktúre Facebooku. Tlačový odbor zároveň dodal, že zmena sa netýka používateľov z Európskej únie a Veľkej Británie. 

Pre užívateľov zo Starého kontinentu podľa nich totiž neplatí, že by WhatsApp ich dáta s Facebookom zdieľal za účelom vylepšenia produktu alebo reklám. Na druhej strane však v sekcii často kladených otázok na stránkach WhatsAppu zaznieva trochu iná interpretácia tejto klauzuly. A to, že WhatsApp a Facebook navzájom informácie o užívateľoch za špecifických podmienok zdieľajú pomerne automaticky. 

Navyše je dobré si pripomenúť aj škandál okolo firmy Cambridge Analytica z roku 2018, pri ktorom sa ukázalo, že Facebook predal tejto britskej spoločnosti osobné dáta užívateľov bez ich priameho súhlasu. 

Na bojkot WhatsAppu už vyzval napríklad aj aktuálne najbohatší muž sveta Elon Musk, ktorý odporúča používať namiesto WhatsAppu šifrovanú platformu Signal.


A zdá sa, že jeho odporúčanie zabralo. Signal už totiž na Twitteri zverejnil ospravedlnenie za oneskorenie pri zasielaní verifikačných kódov potrebných na zaregistrovanie sa do aplikácie. Noví užívatelia totiž systém preťažili.  Navyše sa aplikácia na mnohých trhoch stala najsťahovanejšou telekomunikačnou platformou posledných dní. 


Aplikácia je jednou z tých, ktoré sa na nočnej more Marka Zuckerberga zviezli. Niektoré komunikačné platformy kombinujú funkcie WhatsAppu či Messengeru, no sú bez bezpečnostných medzier. 

Čím teda môžeme nahradiť WhatsApp?

Signal 

Signal je vďaka vysokej úrovni ochrany osobných údajov, bezpečnosti užívateľov a transparentnosti často odporúčanou aplikáciou. Podporuje textové a skupinové správy, mediálne správy pre obrázky, audio, video a dokumenty a dokonca aj hlasové hovory alebo videohovory medzi užívateľmi.

Celá komunikácia v aplikácii Signal je šifrovaná end-to-end a môžete nastaviť časovač pre automatické mazanie správ. Vývojári tiež pracujú na znížení množstva požadovaných informácií o odosielateľovi nevyhnutných pre doručenie správy. Signal si môžete stiahnuť pre iOS, Android, Windows, MacOS a Debian-Linux.

Viber 

Funkcie aplikácie Viber zahŕňajú skupinový chat, okamžité hlasové a video správy a tisíce gifov či animovaných nálepiek. Môžete si nainštalovať rozšírenie chatu, aby ste mohli zdieľať youtubeové videá, hudbu zo Spotify, informácie o polohe a ďalšie. Viber tiež podporuje audio a video hovory.

Všetky správy na serveri Viber sú šifrované end-to-end a možno ich načasovať, aby sa samy zmazali. Viber tiež obsahuje funkciu „Dôveryhodné kontakty“, ktorá vám pomôže overiť totožnosť ďalšieho účastníka chatu výmenou tajných kľúčov. Ak váš kontakt v budúcnosti zmení údaje o svojom účte, aplikácia ich zaktualizuje.

Viber zobrazí vašu dostupnosť podobne ako Facebook Messenger, ale je možné to deaktivovať, ak budete niekedy potrebovať svoj stav skryť. Môžete sa chrániť aj pomocou PIN kódu, skryť konverzácie a uzamknúť správy. Viber je k dispozícii pre Android a iOS, ktoré možno synchronizovať na plochu Windows alebo Mac.

Telegram

Rovnako ako mnoho ďalších uvedených aplikácií poskytuje šifrovanie typu end-to-end pre všetky nastavenia komunikácie a automatické mazanie. Umožňuje užívateľom odosielať textové a mediálne správy a podporuje skupinové správy, ktoré môžu obsahovať až neuveriteľných 200-tisíc ľudí v jednom konverzačnom vlákne.

Chat na cloudovom základe beží na globálne distribuovaných serveroch, o ktorých Telegram tvrdí, že môžu doručovať správy rýchlejšie než akákoľvek iná dostupná aplikácia pre zasielanie správ. To tiež znamená, že môžete synchronizovať správy na všetkých svojich zariadeniach a pre zdieľané médiá získate neobmedzené úložisko. (Ak ste vývojár, Telegram API je úplne open source a zadarmo na použitie.) Telegram je k dispozícii pre Android, iOS, WindowsPhone, Windows desktop, Linux (32- i 64-bitový), MacOS a tiež ponúka webovú verziu aplikácie.

GroupMe

Ako názov napovedá, GroupMe je služba skupinových správ, ktorá poskytuje chat naprieč platformami. Vlastní ju spoločnosť Skype, a teda Microsoft, takže nie je otvoreným zdrojovým kódom ako ostatné služby v tomto zozname.

Takisto podlieha tým istým postupom zhromažďovania dát ako všetky produkty spoločnosti Microsoft a neobsahuje šifrovanie – ani veľa funkcií zabezpečenia iných aplikácií, ktoré sme zhrnuli. Čo však GroupMe odlišuje od ostatných, je zameranie na skupinový chat a niekoľko ďalších zábavných funkcií.

GroupMe umožňuje užívateľom zdieľať videá, obrázky a dokumenty, ktoré možno zobraziť v režime „Galéria“, ktorý zobrazuje všetky médiá zdieľané v histórii skupiny. Môžete dokonca odosielať priame správy konkrétnym užívateľom v skupine. GroupMe tiež podporuje zdieľanie polohy, ako aj sekundárne funkcie, napríklad „obľúbené“ správy a vlastné emotikony. Existujú aplikácie pre Android, iOS a Windows Groupe a webový chatový klient.

Článok vyšiel v dvoch verziách na webe českého Forbesu a bol doplnený o ďalší obsah zo slovenskej redakcie. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?