Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
28. mája 2021

Írsko-slovenská firma Webswing pomáha svetovým spoločnostiam s prechodom z ich desktopových aplikácií na moderné webové verzie. Týmto podporuje SaaS biznis svojich zákazníkov a šetrí im státisíce eur.

Časy desktopových aplikácií sa stávajú minulosťou. Ľudia chcú všetko dostupné online a inštalovanie aplikácií do počítača je pre nich nepraktické. Pre mnohé spoločnosti to ale znamená stratu mnohoročného vývoja. „Staršie Java aplikácie, ktoré si užívateľ sťahuje do svojho počítača, sú tu zhruba od roku 2000. Kedysi to bola bežná prax, dnes je to pre väčšinu ľudí na príťaž,“ hovorí Andrej Zelman, developer a spoluzakladateľ spoločnosti Webswing.

Technologický dlh sa mení na výhodu

Desktopové aplikácie vyvíjali spoločnosti niekoľko rokov (často aj dekády) a investovali do nich podstatné finančné prostriedky. Vo väčšine prípadov je nevýhodné začať ich programovať celkom odznova. Webswing pomáha tento technologický dlh zmeniť na výhodu. Softvér dokáže aplikácie jednoduchým spôsobom spustiť a preložiť na požadovanom serveri tak, že budú fungovať priamo vo webovom prehliadači bez nutnosti zmeny v zdrojovom kóde.

„Našu technológiu využívajú hlavne veľké spoločnosti, ako poisťovne, banky či firmy z leteckého priemyslu, ktoré majú obrovské systémy a ich preprogramovanie by znamenalo značnú investíciu. S Webswingom nemusia robiť žiadne zmeny, čo im ušetrí veľa času, ale najmä financií,“ hovorí Martin Baláž, marketingový manažér a spolumajiteľ spoločnosti. „Keď máte ako developer desktop aplikáciu, nie každý si ju chce stiahnuť a vyskúšať. Ale ak ju dáte dostupnú online cez web, môžete ju poskytnúť celému svetu prakticky okamžite. Pre ľudí a firmy je dostupná bez toho, aby ju museli inštalovať, takže aj distribúcia je rýchlejšia a údržba jednoduchšia.“

Webswing ponúka klientom aj postupnú migráciu zo starých technológií na tie novšie. Ak sa spoločnosti rozhodnú aplikácie preprogramovať, nemusia to urobiť naraz. „Proces migrácie“ môžu riešiť postupne po menších krokoch, rozložiť riziko spojené s preprogramovaním a spraviť aplikáciu lepšou na základe získanej spätnej väzby od používateľov. Tí budú mať tiež čas postupne si na novú aplikáciu zvyknúť.

„Aplikácie, ktoré vizuálne fungovali pred pätnástimi rokmi, sú dnes nemoderné a z užívateľského pohľadu neatraktívne. Naši klienti nemusia meniť samotnú aplikáciu ani jej biznis logiku v pozadí. Stačí jej dať ‚facelift‘, teda urobiť z nej modernú, graficky prívetivú aplikáciu, a zvyšok nechať na Webswing,“ vysvetľuje princíp fungovania softvéru jeho tvorca a zakladateľ spoločnosti Viktor Meszaros. „Takto vedia fungovať desiatky rokov a jadro aplikácie nemusia nikdy nanovo preprogramovať.“

Medzi klientov Webswingu patria aj spoločnosti, ktoré priamo vyvíjajú desktopové aplikácie. „Vďaka našej technológii vedia celý proces zjednodušiť, poskytovať služby a podporu svojim klientom online. Z čisto desktopových providerov sa tak stávajú SaaS provideri,” hovorí Viktor Meszaros. 

Írsko-slovenská firma Webswing pomáha svetovým spoločnostiam s prechodom z ich desktopových aplikácií na moderné webové verzie. Zdroj foto: Marek Mucha

Bezpečnosť a stabilita

Webswing obsluhuje aj nadnárodné korporácie, preto si zakladá na bezpečnosti softvéru.  „Uvedomujeme si, že od našej technológie závisia mnohé spoločnosti, a preto je pre nás prioritou bezpečnosť a transparentnosť. Vytvorili sme víziu na niekoľko rokov dopredu, v ktorej klientov informujeme o tom, čo môžu očakávať v nových verziách, ale tiež vydávame aktualizácie na mesačnej báze. Okrem bezpečnostných vylepšení plníme čo najviac reálnych biznis požiadaviek klientov a náš softvér im tak prispôsobíme, ako potrebujú,“ dopĺňa Andrej Zelman, ktorý je zodpovedný za vývoj softvéru a podporu klientov.

Cesta za úspechom

Webswing je na trhu relatívne krátko, no poskytuje služby spoločnostiam z USA, Kanady, západnej Európy, Indie alebo Číny. Celý projekt vznikol ako experiment Viktora Meszarosa. „Denne som dochádzal do práce vlakom. Otravovalo ma, že so sebou musím ťahať ťažký laptop a napadlo mi, že naprogramujem softvér, vďaka ktorému budem môcť s aplikáciami pracovať priamo cez webový prehliadač,“ spomína. Po zverejnení softvéru dostal ponuku priamo z Kanady. „Spoločnosť Volante videla v mojej práci potenciál a chcela, aby som pre nich Webswing vyvíjal ďalej. Na začiatku zasponzorovali vývoj novšej verzie s ich špecifickými požiadavkami a dodnes sú naším klientom. Náš softvér teda okrem iných využíva aj jedna z najrýchlejšie rastúcich technologických firiem v Severnej Amerike.“

Neskôr prišli ponuky z Holandska, Anglicka či dokonca z Číny. Záujem o softvér rástol. „S rodinou sme sa práve kvôli týmto ponukám viackrát sťahovali, raz dokonca pár dní pred Vianocami. Klienti mali stále viac špecifických požiadaviek, a tak sa z môjho hobby stal skutočný biznis,“ dodáva. K Viktorovi sa pridal spolužiak z vysokej školy Andrej, ktorý mal spočiatku na starosti propagáciu. „S pribúdajúcimi klientmi sme pochopili, že budeme potrebovať ďalších spoločníkov,“ hovorí. O marketing a promo Webswingu na globálnom trhu sa v súčasnosti stará Martin Baláž. Igor Gembula, ktorý má skúsenosti z medzinárodného biznisu a za sebou už dva exity svojich predchádzajúcich spoločností, má na starosti sales a business development. „Všetci sme videli v technológii Webswingu potenciál. Naším cieľom bolo vybudovať firmu, ktorá má systém, stratégiu a dokáže poskytovať služby svetovým korporáciám, ktoré majú často veľmi špecifické požiadavky. A zatiaľ sa nám to darí,“ hovorí Igor Gembula. Zo spoločnosti sa tak stal pre mnohé svetové firmy úspešný a stabilný partner s veľmi špecifickou technológiou.