28. decembra 2021

„Rád študujem neúspechy,“ vyhlásil Warren Buffett na stretnutí akcionárov spoločnosti Coca-Cola pred rokmi. „Najhoršia vec v biznise je samoľúbosť,“ dodal. Protilátkou je podľa neho ostražitosť alebo, inak povedané, schopnosť nezaspať na vavrínoch.

Ako by sme mohli tento recept využiť na úspech vo vlastnom živote, v práci a v osobných financiách? Ako by sme mohli z ostražitosti vytvoriť zvyk?

1. Sme nedokonalí. Priznajme si to.

Nie, neschvaľujem nadradenosť ani neodporúčam sebatrýznenie. Verím však, že všadeprítomné vyhlásenia ako zaslúžiš si to, dokážeš všetko, čo si zaumieniš, si dokonalý taký, aký si… majú svoju odvrátenú stránku. V skutočnosti nikto nie je dokonalý, nedokážeme všetko, čo by sme chceli a ani zďaleka si nezaslúžime všetko to, o čom sa nás snažia presvedčiť marketéri.

Navyše, tieto nepravdy nás môžu priviesť k samoľúbosti, zatiaľ čo pokora pôsobí ako predpoklad pre osobný rozvoj a vítaný katalyzátor na dosiahnutie ostražitosti.

Reklama

2. Naučme sa viac vďaka intelektuálnej zvedavosti.

Keď si uvedomíme, že je pre nás nevyhnutný neustály osobný rozvoj – a priznáme si, že nevieme všetko – privedie nás to k tomu, aby sme sa snažili rozširovať svoje obzory, vzdelávali sa a pestovali intelektuálnu zvedavosť. Krása tejto metódy je v tom, že podporuje samú seba. Čím viac sa učíme, tým viac si uvedomujeme, koľko sa toho ešte musíme naučiť.

Mnohé online kurzy sú zadarmo.
Uvedomenie si vlastnej nedokonalosti nás privedie k ďalšiemu rozširovaniu obzorov. Foto: Unsplash

3. Naložme si len toľko, koľko zvládneme.

Teraz prichádza ironický zvrat. Po tom, čo sme si vďaka pokore osvojili ostražitosť a prehĺbili si poznanie, aktivujeme múdrosť, spravíme ďalší krok – naložíme si menej úloh. Zdá sa, že jednou z najvýraznejších nedokonalostí ľudí je preceňovať svoje schopnosti a zároveň podceňovať úlohy, ktoré máme pred sebou. Preto skutočne môžeme dosiahnuť viac tým, že budeme od seba žiadať menej.

Nikdy nezabudnem na radu, ktorú mi pred mnohými rokmi dal priateľ Joe Ehrmann, kedysi jeden z najlepších hráčov NFL a v súčasnosti tréner profesionálnych koučov. Vtedy som bol konfrontovaný s vlastnou nevedomosťou o biede v mojom rodnom meste Baltimore.

Joe po skončení profesionálnej kariéry v klube Baltimore Colt strávil roky úsilím zlepšiť situáciu v meste. Učil v triede, ktorú som navštevoval v rámci prípravy na dobrovoľnícku službu v štvrti Sandtown. Tá bola predlohou miesta, kde sa odohrával seriál The Wire.

Seriál The Wire odkryl biedu, ktorá vládne v mnohých štvrtiach amerických veľkomiest. Foto: HBO/Warner Bros.

Joe bol zaskočený mojou nevedomosťou, no vedel ako ma využiť v prospech programu. Šok prišiel, keď mi odpovedal na otázku, ako mám tento náročný projekt skĺbiť s výchovou detí a rastom vo svojej profesii. „To nedokážeš,“ vyhlásil. „Príde čas, keď budeš môcť urobiť viac, ale teraz pre svet aj našu komunitu urobíš najviac, ak – zatiaľ – zameriaš svoje úsilie na svoje povolanie a týchto dvoch chlapcov, aby si z nich vychoval vynikajúcich mladých mužov.“

Univerzálne využitie.

Zistil som, že táto lekcia o rozložení úloh je užitočná aj v podnikaní. Menej je viac. Preto identifikujte silné a slabé stránky a následne si vyberiete len niekoľko veľkých úloh, ktoré splníte v časovom horizonte 90 dní.

Tento prístup je univerzálne použiteľný. A ako hovorí Buffett, verte, že zajtrajšok bude vzrušujúcejší ako dnešok“.

Autorom článku je Tim Maurer, ktorý pre Forbes.com píše najmä o osobných financiách.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?