15. februára 2021

Rozprávky sú užitočná vec, zvlášť tie, ktoré majú na konci nejaké rozumné ponaučenie. No ak počúvate zlé rozprávky, alebo si z nich zoberiete nesprávne ponaučenie, môže to dopadnúť veľmi nepríjemne. Stalo sa to aj mnohým „investorom“ zo sociálnej siete Reddit – a následne mnohým ďalším po celom svete, ktorí sa nechali zlákať vidinou nečakaných zárobkov a zároveň porazením „veľkých zlých fondov“.

Uverili tejto rozprávke. Bola raz jedna dobrá firma, ktorá sa volala GameStop. Táto firma predávala hry. Predávala ich deťom. Preto musela byť dobrá! Navyše ich predávala na DVD diskoch! No po nejakom čase sa objavil zlý hedžový fond, ktorý si myslel, že biznis model dobrej firmy Gamestop je zastaralý a firma dlho nevydrží. Preto si na trhu požičal akcie tejto firmy a predal ich, tzv. nakrátko, aby zarobil na ich predpokladanom poklese.

Našťastie sa však objavil princ v zlatej zbroji, ktorý prišiel zo sociálnej siete Reddit, priviedol si so sebou milióny kamarátov a spolu to zlému „hedžfondu aj celému „volstrítu“ natreli a dobrú firmu zachránili. A žili spolu šťastne, až kým nepomreli.

Ako to bolo naozaj

Dobre sa to počúva. Ale skutočnosť je oveľa komplikovanejšia. V prvom rade – dobrému princovi ide primárne tiež o peniaze. Preto daný obchod vymyslel. A myšlienka je to skvelá, to mu treba uznať. Najprv treba nájsť malú, relatívne neznámu firmu, ktorej sa veľmi nedarí, a má vysoký tzv. short interest.

Čo je to short interest?

Reklama
Short interest znamená, že veľký podiel jej akcií je predaný „nakrátko“ – predajcovia týchto akcií predpokladajú, že zlé výsledky firmy spôsobia pokles cien akcií. Požičajú si akcie od vlastníkov a predajú ich na trhu. Pri následnom nákupe požičaných akcií za nižšie ceny a ich vrátení pôvodným majiteľom short predajcovia zarobia. Ak ale cena akcií medzitým stúpne, prerobia. Predaj „nakrátko“ je veľmi riziková stratégia.

Dobrý princ sa rozhodne vyvolať tzv. short squeeze“ – zvýšiť cenu týchto akcií tak, aby short obchodníci“ už neboli schopní tieto pozície ďalej držať a museli tieto akcie kúpiť späť. Na začiatok nakúpi nejaký relatívne veľký počet akcií pre seba. Potom príde najťažšia časť – treba nájsť čo najviac ďalších investorov, ktorí tiež budú ochotní tieto akcie kupovať. Na to sú ideálne sociálne siete, v tomto prípade Reddit a jeho fórum wallstreetbets.

Hlavným motivátorom je vidina masívnych ziskov. Veľmi dobre tiež zapôsobí volanie do boja za sociálnu spravodlivosť – natrieme to zlým hedge fondom a porazíme Wall Street ich vlastnými prostriedkami. Oberieme ich o peniaze, tak im treba! Pretože oni môžu za to, že sa máme zle!

Nákup akcií spôsobí rast ich cien. Čím viac budú ceny akcií rásť, tým viac bude narastať strata short predajcov“. Vo chvíli, keď bude strata už príliš veľká, budú nútení pozíciu zatvoriť a nakúpiť akcie, aby ich mohli vrátiť. To spôsobí ďalší rast cien.

Zapojíme aj nákupy takzvaných call opcií. Každý predajca takejto opcie (väčšinou banka alebo iný market maker) ju musí totiž hedžovať (volá sa to delta hedging a znamená to, že nejakú časť podkladového aktíva, v tomto prípade akcie GME, musí spolu s predanou opciou kúpiť). A čím viac ceny akcií stúpajú, tým viac ich musí dokúpiť, čím opäť podporuje rast ich cien. Špirála sa roztáča.

Zafungovalo to krásne – akcie dobrej firmy“ GameStop vzrástli z úrovne cca 17 USD zo začiatku roka až na cenu 350 USD na konci januára.

A GameStop v tom nebol sám. Rovnaká hra sa rozpútala s akciami prevádzkovateľa kín AMC, Bed, Bath and Beyond či Blackberry. Všetko firmy, ktorých biznis model nefunguje a sú v dlhodobom úpadku. A keďže short squeeze nijako nerieši tento primárny problém – je to len čistá krátkodobá špekulácia – dopadlo to ako obyčajne. Bublina spľasla a ceny akcií opäť masívne klesli.

Vzostup a pád akcií GameStopu v grafickej podobe. Zdroj: NYSE

Stále nemôžem uveriť, že toto sa naozaj stalo. Najviac zhnusený som z ľudí, ktorí veľmi dobre vedeli, o čo ide a ako to dopadne, a napriek tomu povzbudzovali a manipulovali ľudí na sociálnych sieťach, aby sa tiež zapojili. Robilo to aj niekoľko miliardárov (Mark Cuban, Elon Musk či Chamath Palihapitya).

Pritom je to to isté, ako zmanipulovať rozhnevaný dav na ulici, dať ľuďom do ruky tyče a presvedčiť ich, aby v záujme boja za sociálnu spravodlivosť išli rozmlátiť výklady na McDonald’s. A presne tak to aj dopadlo – organizátori si zobrali „hambáče“, napili sa zerokoly až im tiekla ušami a potichu zmizli. Fastfood – keďže je poistený – bol už o týždeň v prevádzke, ako keby sa nič nestalo. Väčšina účastníkov tohto veselého sprievodu skončila v base. A sociálna spravodlivosť zostala na presne rovnakej úrovni ako pred útokom.

Zarobili retailoví investori? A porazili Wall Street?

Niektorí určite, a nie málo. Hlavne organizátori a tí, ktorí do vlaku naskočili ako prví a stihli včas predať. Všetci ostatní, ktorí GME nakúpili za cenu nad 60 USD a predať nestihli (poslúchli výzvy z message bordu Redditu, aby držali lajnu – HOLD THE LINE!) majú väčšie či menšie straty. Tie sa hýbu od pár stoviek dolárov až po celoživotné úspory tých najväčších nešťastníkov.

Porazili malí investori Wall Street? Je pravda, že Melvin Capital, čo je relatívne malý fond, ktorý bol v epicentre short squeezu, utrpel masívne straty zo zatvorenia svojich krátkych pozícií. Ide o niekoľko miliárd dolárov. Ale okamžite mu prišli na pomoc iné hedžové fondy. Možno Melvin už nikdy nebude to, čo býval.

Hedžové fondy však majú v správe 3 bilióny dolárov a túto stratu si ani nevšimnú. Majú dosť likvidity, technológií a mozgovej kapacity na to, aby si poradili s akýmkoľvek messageboardom. Okrem toho – a to je najväčšia irónia celej tejto akcie – Wall Street (brokeri, market-makeri, investičné banky, ale aj hedžové fondy) na celom tomto humbugu zarobili obrovské množstvo peňazí.

Trading je totiž hra s nulovým súčtom – to, čo niekto zarobí, musí nevyhnutne niekto iný prerobiť (alebo zaplatiť na poplatkoch). Wall Street potrebuje čo najviac aktívnych traderov, zvlášť takých, ktorí majú „systém“ a nejaké peniaze. Pretože veľkú časť z nich prerobia  a zaplatia na poplatkoch.

Kto zarába

Podľa informácií od brokerov okolo 80 percent aktívnych účtov skončí v strate. Preto pre Wall Street neexistuje lepšia správa ako to, že 6 miliónov užívateľov boardu na Reddite wallstreetbets sa chystá aktívnym tradingom „nakopať hedge fondom r…“. V tomto je to úplne to isté ako Las Vegas – ak sa necháte počuť, že máte systém gamblingu, ktorý vám zaručí výhru a prinesiete si veľa peňazí na stávky, pošlú po vás lietadlo.

Na tomto je postavený biznis model obchodnej aplikácie Robinhood, cez ktorú aj väčšina obchodov s GME prebehla – neúčtuje poplatky, snaží sa nalákať čo najviac nových klientov, absurdne zjednodušuje obchodovanie a gamifikuje ho, aby „klienti“ obchodovali čo najviac. Je to predsa zadarmo a je to zábava! A ide o demokratizáciu investovania!

Na čom ale potom Robinhood zarába? Berie bohatým a dáva chudobným? Nie. Predáva orderflow spoločnosti Citadel (jeden z veľkých market makerov na Wall Streete, ktorý, mimochodom, vlastní aj hedžový fond, ktorý, z neznámych dôvodov, bol jedným zo záchrancov Melvin Capitalu). Robinhood neposiela obchody svojich klientov na burzu, ale Citadelu. Je to primárny zdroj jeho príjmov.

Na tom, mimochodom, nie je nič ilegálne, hoci – zábavný fakt – tento koncept vymyslel podvodník Bernie Madoff. A robia to aj iní brokeri. Market makeri sú ochotní za tieto obchody platiť slušné peniaze. Pretože na ich realizácii ešte slušnejšie zarábajú. Ale Robinhood dostáva za svoj orderflow najviac. Prečo? Pretože má najmenej sofistikovaných investorov, ktorým nezáleží na cenách ani na spreadoch (majú predsa obchody zadarmo), sú ochotní obchodovať s komplikovanými produktami, ktorým vôbec nerozumejú a – robia najviac chýb. Preto sa dá na nich zarobiť najviac. Preto sú cennejší ako klienti iných brokerov.

Vráťme sa ku GameStopu a ďalším podobných akciám. Robinhood počas najväčšieho ošiaľu stopol obchodovanie s týmito takzvanými „meme“ akciami. Aby bolo jasné, on ani ostatní brokeri to neurobili preto, že ich o to žiadali hedžové fondy, aby sa zachránili.

Reklama
Prečo Robinhood a iní brokeri zastavili obchodovanie s „meme“ akciami?
Urobili to preto, že chránili sami seba. S každým obchodom svojho klienta musí broker v clearing stredisku zložiť kolaterál, ktorý garantuje vysporiadanie obchodu. Čím vyššia volatilita, tým vyšší kolaterál. A Robinhood už na to nemal peniaze, stal sa, takpovediac, krátkodobou obeťou vlastného úspechu. Preto musel stopnúť obchodovanie, preto si bral úvery a preto navyšoval kapitál.
Na svoje si prišli aj ostatní market makeri a high frequency obchodníci, o brokeroch, cez ktorých boli robené všetky tieto obchody, ani nehovorím.

Kto si ešte prilepšil

Napríklad firma AMC Entertainment Holdings, jedna z cielených spoločností, bola „na odstrel“, mala blízko ku krachu. Na začiatku roka sa cena jej akcií pohybovala okolo 2 USD a nikto ju nechcel. Vďaka umelému rastu cien bola schopná výrazne zlepšiť svoju kapitálovú štruktúru – v pondelok 25. januára vydali novú emisiu akcií v objeme 305 miliónov USD za cenu 4,81 USD za akciu. Všetko to kúpili amatérski short-squeezeri z wallstreetbets a podľa vyjadrenia hovorcu firmy sa vďaka tomu podarilo zabrániť jej bankrotu.

Okrem toho, private equity firma Silver Lake Management, ktorá vlastnila konvertibilné dlhopisy spoločnosti AMC, a ktoré jej spôsobovali masívne straty, požiadala AMC o výmenu týchto dlhopisov za akcie. Dlhopisy v hodnote 600 miliónov USD vymenila za akcie pri cene 13,51 USD a obratom ich predala na trhu (amatérskym investorom a bojovníkom za sociálnu spravodlivosť z message boardu wallstreetbets) za cenu 16,05 USD za akciu. Za tieto emisie a obchody zinkasovali obrovské poplatky investičné banky („Wall Street“), ktoré to celé pre AMC a Silver Lake zrealizovali. A ako sú na tom noví akcionári? Aktuálna cena akcií AMC je menej ako 6 USD. Hold the line!

Robinhood tiež nedopadol zle – má milióny nových „klientov“ a 3,4 miliardy USD nového kapitálu.

Ako to skutočne „natrieť“ Wall Streetu

Aktívne krátkodobé obchodovanie je hra s nulovým súčtom. Nevytvára žiadne nové hodnoty, len prerozdeľuje aktuálne vklady od tých, čo to nevedia robiť (absolútna väčšina), k tým, čo to robiť vedia (absolútna menšina). To, čo niekto zarobí, niekto iný musí nevyhnutne prerobiť. Mínus poplatky, samozrejme.

Možno vám pripadá, že keď si večer otvoríte appku na svojom telefóne, ste tam len vy a váš telefón. V skutočnosti ste práve začali hrať  o svoje peniaze s najsofistikovanejšími tradermi na svete – high frequency obchodníkmi, investičnými bankami, private equity firmami. Je to presne to isté, ako keby ste si prečítali niekoľko článkov o tom, ako sa hrá tenis, a potom sa postavili na kurt proti Novakovi Djokovičovi. A stavili na výhru svoje úspory. Teoreticky máte šancu (možno si vyvrtne členok). Ale v realite? Ťažko. Jediný spôsob, ako skutočne „poraziť“ Wall Street, je nehrať túto hru. Nikdy ju nevyhráte, preto sa jej treba vyhnúť.

A ktorú hru teda hrať? Tú, kde máte najväčšiu kontrolu, vplyv a pravdepodobnosť, že vyhráte.

  • Z hľadiska zarábania peňazí sa treba sústrediť na vlastnú kariéru či podnikanie, nie špekulácie na trhoch.
  • Tráviť čas s ľuďmi, ktorí už dosiahli to, čo chcete dosiahnuť vy (alebo sú na najlepšej ceste) a učiť sa od nich.
  • Čítať knihy a články, kriticky myslieť a nenechať sa ovplyvňovať virálnymi hlúposťami z internetu.
  • Z hľadiska investovania je najdôležitejšia vec miera úspor. A máte ju pod kontrolou.
  • Ak môžete investovať tak, že zo ziskov nemusíte platiť dane, tak tak investujte (na Slovensku to znamená, že investíciu – musí byť obchodovaná na organizovaných trhoch, sú to napríklad akcie či ETF – musíte držať minimálne rok, v Českej republike tri roky).
  • Minimalizujte poplatky.
  • Globálne diverzifikované a dlhodobo držané akciové portfólio je najlepšie riešenie pre väčšinu ľudí. Netreba to komplikovať viac, než je nevyhnutné.
  • Každá investícia so sebou nesie riziko. Treba dobre zvážiť svoju ochotu a schopnosť toto riziko akceptovať.

Ľahko sa to hovorí, ťažšie sa to vykoná. Reklamné bannery brokerov, ktoré hovoria o tom, aké ľahké je obchodovaním zarábať obrovské peniaze, sú také presvedčivé. No na tej istej web stránke vám ten istý broker povie (pretože musí), že šanca uspieť je menej ako 20 percent. Nedajte sa nalákať. Polovicou úspechu je vybrať si tú správnu hru.

Autor Vladimír Jurík je investor a bloger, vedie stránku o dlhodobom investovaní Peniaze sú čas.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?