Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
11. júla 2019

Vo svete financií a finančnom sprostredkovaní sa spolu s manželkou pohybujú už 25 rokov. Za ten čas stihli vybudovať z malého tímu spoločnosť pôsobiacu na Slovensku a v Českej republike, s ktorou spolupracuje veľké množstvo ľudí. 

Cestu k úspechu manželia Poliakovci postavili na vzdelávaní ostatných, ktorých v ZFP akadémii učia, ako narábať so svojimi peniazmi. Vzdelávacími seminármi prešlo za takmer 25 rokov histórie firmy vyše 330 000 ľudí v rámci Česka a Slovenska. Naučili sa základy finančnej gramotnosti, tí najodhodlanejší našli v tejto spoločnosti svoju príležitosť, prešli až na najvyššiu manažérsku úroveň a vybudovali si vlastnú kariéru.

Vzdelanie prináša možnosti

Vladimír Poliak zastáva filozofiu, že, obrazne povedané, je lepšie naučiť ľudí ryby chytať ako im ich iba dávať. „Väčšinou ľudia nevedia o financiách vôbec nič, často sú zadlžení a vzdelanie im otvorí nové obzory,” vysvetľuje. Cieľom ZFP akadémie je podľa jeho slov to, aby ľudia najskôr pochopili, že peniaze nie sú iba platidlom, ale nástrojom, ktorý môžu využiť pre seba. Bez vedomostí majú strach z neznámeho a tak nevedia svoje možnosti správne uchopiť a využiť. „Samozrejme, základným predpokladom toho, aby niekto v ZFP mohol radiť ostatným je, aby mal v poriadku vlastné financie,” dodáva Vladimír Poliak.

Základ je zabezpečiť rodinu

Kto chce byť úspešný, musí najskôr vedieť pracovať s tým, čo má k dispozícii on sám. Až potom sa môže pustiť ďalej. Keď je správne zabezpečený a ochránený príjem rodiny, či jednotlivca aj v prípade nečakaných udalostí (strata zamestnania, zdravotné komplikácie, nečakané vyššie výdaje a podobne), je možné začať sa pozerať do budúcnosti a prestať žiť zo dňa na deň. „Držíme sa hesla, že najlepšie si do svojej peňaženky vidí človek sám. Keď k tomu získa ďalšie vedomosti, naučí sa s peniazmi narábať lepšie ako úplný laik,” hovorí zakladateľ ZFP.

Reálne očakávania

Svetom financií koluje mnoho príbehov o tom, ako sa niekomu podarilo ľahko a rozprávkovo zbohatnúť. Tým, ktorí očakávajú, že úspech príde sám od seba, Vladimír Poliak radí, aby sa nepozerali cez „ružové okuliare”. „Nikto nezbohatne bez tvrdej práce a vlastného úsilia,” hovorí. Niekomu sa to podarí po 5 rokoch, inému po 40. „Záleží len na tom, kto má akú chuť učiť sa, pracovať a ako využije svoje schopnosti,” dodáva. Niekomu vyhovuje pomalé a postupné šetrenie. Tým, ktorí chcú výsledky vidieť skôr, ponúka ZFP akadémia možnosť zapojiť sa aktívnejšie. Môžu si zvoliť oblasť financií ako svoju profesiu, zarobiť niečo navyše, ďalej to investovať a pripraviť si tak pôdu pre vlastný pasívny príjem v budúcnosti.

Foto: archív ZFP

Ambiciózne ciele

V súčasnosti už prerástla pôvodne jednoduchá myšlienka vzdelávania širokej verejnosti spojenej so sprostredkovaním až do vytvorenia holdingu ZFP GROUP, ktorá združuje viacero dcérskych spoločností. Tým sa však ani zďaleka nekončia ambície manželov Poliakovcov. Ich cieľom je vybudovať investičnú firmu, ktorá bude peniaze klientov zhodnocovať prostredníctvom vlastných projektov a ponúkať produkty s využitím vlastnej distribučnej siete. „V Českej republike máme napríklad veľmi úspešný vlastný realitný fond, sme tiež spoluvlastníkmi spoločnosti, ktorá distribuuje elektrinu,” hovorí Vladimír Poliak.