8. apríla 2021

Menej je všetko, čo potrebuješ (All you need is less). Touto filozofiou sa riadi Kamila Bezáková, zakladateľka značky Simply Grey. Hoci nevie šiť, pred 14 rokmi začala vyrábať detské oblečenie pod značkou Bess. No ako hovorí, trh sa presýtil, takže musela svoj biznis prehodnotiť. Nechcela totiž, aby jej v dielni stroje zapadali prachom a chcela zamestnať šikovné ruky svojich krajčírok. Dnes navrhuje oblečenie z ľanu a organickej bavlny a zamerala sa na zahraničný trh. 

V popredí tejto banskobystrickej značky stojí výroba odevov z ľanu, ktorý Kamila nakupuje výhradne v krajinách Európskej únie. „Je predpraný a mäkký, nie ako kedysi, keď doslova pichal na tele. Tým si ma aj získal. Ide o kúsok prírody, ktorý si ľudia môžu obliecť. A nie nejaká umelina, ktorá ich obmedzuje a dusí,“ konštatuje.

Do prvého podnikania sa dala na materskej

Kamila pôvodne vyštudovala cestovný ruch, no v tejto oblasti pracovala iba rok. V tom čase sa totiž o slovo prihlásila túžba rozšíriť rodinu, preto zostala na materskej dovolenke. „Dostupnosť detského oblečenia bola v tom čase na Slovensku slabá. Zbadala som v jednom anglickom časopise body s nápisom „I love daddy“ a hneď som si povedala, že toto by som chcela pre svojho syna,“ vraví.


Keďže vtedy jej (dnes už bývalý) manžel pracoval v grafickom štúdiu, tak sa podujal, že jej ho vyrobí. Namiesto cudzích slov naň nechali natlačiť ľubozvučný slovenský nápis „Ľúbim ocka“. Technologicky bolo vtedy možné vyrobiť minimálne 10 kusov oblečenia, takže jedno nechala Kamila pre syna a zvyšné ponúkla na internete. Na jej prekvapenie sa do hodiny vypredali.

Táto skúsenosť pred 14 rokmi podnietila vznik značky Bess. „Mali sme iba dodávateľov odevov a bol problém zohnať takých, ktorí by spĺňali moje predstavy,“ približuje. Preto si založila dielňu a šitie detského oblečenia zverila do rúk svojim krajčírkam. Po desiatich rokoch sa podľa nej trh presýtil, o slovo sa prihlásili veľké značky a kapacity dielne nebolo čím napĺňať.

Šedá myška

V roku 2017 sa teda Kamila musela rozhodnúť, čo bude s jej podnikaním. Biznisu sa vzdať nechcela, mala vďaka nemu pevnú pôdu pod nohami, nadobudla know-how a vedela, čo ju v tejto oblasti čaká.

Na jar sa preto rozhodla zmeniť svoje zameranie a sústrediť sa na slow fashion z prírodných materiálov pre dospelých aj deti. Značka Bess zanikla, značka Simply Grey uzrela svetlo sveta.

So slow fashion kúskami sa Simply Grey zameriava predovšetkým na zahraničné trhy. Foto: archív Simply Grey

Keď sa pozastavujeme pri názve, ktorý si Kamila vybrala, vysvetľuje, že vždy bola šedou myškou. „Všetci mi hovorievali, aby som si kúpila už aj niečo farebné, alebo aby som farbám aspoň dala priestor. Názov Simply Grey v podstate vychádzal z môjho vnútra,“ dodáva s úsmevom. Pre jeho anglickú verziu sa rozhodla preto, že so svojím oblečením plánovala preraziť v prvom rade na medzinárodnom trhu.  

To si však vyžadovalo poriadnu dávku odhodlania a predovšetkým ochotu učiť sa. „Musela som si naštudovať napríklad colné zákony či daňové a ekonomické záležitosti,“ menuje.

Dnes Simply Grey odosiela zákazky do celého sveta, najčastejšie však putujú do Nemecka, Holandska, Švédska, Spojených štátov amerických či Kanady. Ako hovorí, tou najväčšou investíciou bol čas, ktorý venovala príprave nových produktov či vytvoreniu identity značky. 

Šiť nevie, preto obdivuje svoje zamestnankyne

Od začiatku biznisu záleží Kamile najväčšmi na kvalite produktov, ktoré sa zrodia v jej dielni. „Musia byť perfektné. Ak nie sú perfektné, tak sa vylepšujú dovtedy, kým konečne perfektné sú, alebo sa nikdy nedostanú do ponuky,“ opisuje. Práve preto v značke Simply Grey neustále prebieha vývoj a rôzne skúšky, než sa oblečenie vôbec dostane do e-shopu.   

Pre Kamilu je vo vlastnom biznise dôležitá v prvom rade kvalita oblečenia, ktoré ponúka. Foto: archív Simply Grey

Popri kvalite je pre ňu dôležité aj pozadie férovo zaplatenej práce. „Každý zamestnanec, ktorý do výroby príde, je pre mňa veľká zodpovednosť. Vždy si premyslím, či mu dokážem zohnať prácu, a až potom pristupujem k rozširovaniu,“ dodáva.

Na chode značky sa podieľa sedem ľudí vrátane zakladateľky. Kamila oblečenie navrhuje, zatiaľ čo jej krajčírky ho šijú. „Ja šiť neviem, na to mám obe ruky ľavé. Obdivujem moje ženy, ktoré to dokážu robiť rýchlo a precízne, majú zručné ruky,“ hovorí. 

Dodáva, že pri výbere členov do svojho tímu sa spoliehala na vlastné pocity a dojmy. „Želám si, aby každý chodil do práce s radosťou,“ upresňuje. Veľkú zodpovednosť pociťuje aj voči zákazníkom, ktorí si objednávajú oblečenie značky Simply Grey. Často k objednávkam pripájajú svoje miery, keď si nie sú istí veľkosťou, takže sa im snaží vybrať odevy na mieru. 

Život v dielni sa na chvíľu zastavil

Keď sa minulý rok objavila pandémia koronavírusu, objednávky, paradoxne, narástli. No dielňu na istý čas odrovnala, niekoľkí zamestnanci zápasili s ochorením Covid-19, zatiaľ čo zvyšok dielne musel podstúpiť karanténu. „Boli sme teda ochromení. Keď zo siedmich ľudí vypadnú dvaja, je to veľmi cítiť. Museli sme to riešiť, aby sme dodržali termíny,“ vysvetľuje Kamila. 

Pri výrobe stavili na ľan, ktorý zakladateľku značky očaril. Foto: archív Simply Grey

A čo budúcnosť značky Simply Grey? Kamila plánuje postupom času rozširovať výrobnú kapacitu, pretože o jej oblečenie majú ľudia čoraz väčší záujem. Vlani jej tržby stúpli o 30 percent.

Často musela dokonca aj veľkoobchodné objednávky odmietať, pretože by to kapacitne nestíhali pokryť.  „To je však vždy skôr nárazové, takže sa teraz musím orientovať na to, aby sme sa trošku rozrástli, ale nie na úkor toho, že prijmem nového zamestnanca a o pár mesiacov ho budem musieť prepustiť,“ dopĺňa. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?