22. decembra 2020

Nemal nikoho, kto by ho podučil remeslu, tak sa toho ujal sám. Keď sa Ladislav Soós ocitol v pozícii úradného pracovníka, došlo mu, že si pre seba takýto život nepredstavuje. Chcel zamestnať svoje ruky aj hlavu. Všetko sa zmenilo vďaka jarmoku, počas ktorého sa zastavil pri stánku brašnára. Domov totiž odchádzal so základným náradím na prácu s kožou. Odvtedy sa denne venuje remeselnej výrobe vo svojej dunajskostredskej dielni pod značkou 5005Leather.

Zo všetkých síl sa drží filozofie, podľa ktorej jeho kožené produkty majú prežiť dlhé roky a stať sa vernými spoločníkmi ľudí v každodennom živote. Najviac si potrpí na kvalite do posledného detailu. Prečo? „Ako hovorí jedno príslovie, diabol sa skrýva v detailoch. Presne to oddeľuje ručne vyrobené veci od ostatných masovo vyrobených produktov,“ prezrádza.

Prvé puzdro si neskôr zarámoval

Keď Ladislav ukončil bakalárske štúdium aplikovanej informatiky v Nitre, začal si ako čerstvý absolvent hľadať prvú prácu. Podarilo sa mu zamestnať sa na Mestskom úrade v Dunajskej Strede na pozícii referenta na odbore školstva a sociálnych vecí. Namiesto spokojnosti ho však čakal presný opak. Od prvej minúty mu bolo čoraz jasnejšie, že táto cesta nie je pre neho. „Neuspokojovala ma ani fyzicky, ani mentálne,“ vysvetľuje. Napriek tomu existovalo niečo, čo ho vždy fascinovalo. 

Medzi najobľúbenejšie produkty značky 5005Leather patria u zákazníkov peňaženky. Foto: archív Ladislava Soósa

Potajme totiž obdivoval precíznu prácu starých majstrov remeselníkov a produkty, ktoré dokázali vlastnoručne vyrobiť. A úplne najviac ho zaujala koža. „Jednoduché puzdra na karty či peňaženky, tie ešte vtedy u nás nikto nerobil. Respektíve, ja som žiadnu domácu značku nepoznal,“ približuje Ladislav. Preto sa jedného dňa na jarmoku rozhodol, že to zmení. Od brašnára, ktorý vo svojom stánku predával opasky, si zakúpil základné náradie a prvý kúsok kože. 

A ako to dopadlo? Prácu s týmto materiálom si skutočne zamiloval, venoval jej všetok voľný čas. Prvé puzdro Ladislav vyrobil v roku 2011 iba tak, sám pre seba. Dnes ho má zarámované na stene vo svojej dielni, čím si pripomína začiatky značky 5005Leather. Hoci mal stále full-time zamestnanie, začal na sociálne siete pridávať výsledky svojej remeselnej výroby. Reakcie ľudí boli pozitívne a hneď sa na obzore objavili aj objednávky. 

Reklama

To bol prvý impulz, ktorý ho donútil zamyslieť sa nad tým, či by ho dokázali uživiť vlastné ruky. „Bolo to niečo nové, približne vtedy sa začala na Slovensku handmade revolúcia, ktorá trvá dodnes,“ hovorí s úsmevom. Ladislav sa postupne rozhodol, že bude svoje kožené produkty prezentovať pod značkou 5005Leather. To, prečo si vybral práve tento názov, pobavene vysvetľuje slovami: „Je to vlastne moje priezvisko Soós v čísliciach. Na začiatku som mal iba číslicové razidlá do kože.“

Koža zbiera jazvy tak, ako ľudia

Začiatky podnikania neboli pre Ladislava ružové a bezproblémové. Ako samouka ho čakala veľká výzva v podobe vzdelávania. Musel sa zoznamovať, a ako podotýka, stále sa aj zoznamuje s novými metódami výroby kožených produktov. „Keďže som sa to nikde neučil, a nepoznal som nikoho, kto by sa zaoberal kožou, všetko som sa musel naučiť sám, aj z vlastných chýb,“ hovorí. Jednoduché pre neho nebolo ani zohnať všetko náradie, ktoré potrebuje pri práci. Trvalo mu to roky.

Aj napriek tomu nebola najväčšia investícia finančná, ale časová. Práve túto komoditu si žiadalo postupné spoznávanie metód práce s kožou. Ladislav okrem toho stále delil svoj čas medzi full-time zamestnanie a značku 5005Leather. Keď mu však objednávky začali chodiť v pravidelných intervaloch, rozhodol sa dať starej práci zbohom a venovať sa tomu, čo ho skutočne baví. „Mám to v hlave večer, keď zaspávam, aj ráno, keď sa zobúdzam. Samozrejme, iba v zdravej miere, keďže mám rodinu a dve malé deti,“ vraví s úsmevom. 

Okrem prípravy kožených produktov zo stálej ponuky sa Ladislav venuje aj tvorbe na mieru. Foto: archív Ladislava Soósa

Ladislav po odchode z práce musel investovať do prenájmu a zriadenia vlastnej dielne v Dunajskej Strede, do ktorej dochádza každý deň. S kožou pracuje rád predovšetkým kvôli tomu, lebo ju považuje za nesmierne silný a odolný materiál. „Keď takýto výrobok používame každý deň, materiál žije spolu s nami, dostane patinu a znaky použitia. Sú ako jazvy, ktoré pozbierame počas života,“ myslí si.

V značke 5005Leather pracuje väčšinou s hovädzou kožou, no siaha aj po kozej, jahňacej, byvolej či bravčovej. Materiál nakupuje od dodávateľov zo Slovenska a Maďarska, ale najradšej má kože toskánskeho pôvodu. Ladislavova práca sa delí na dve časti, buď pripravuje produkty do stálej ponuky, z ktorej sa najväčšej obľube tešia peňaženky, alebo robí priamo na zákazku. Takýmto spôsobom po konzultácii so zákazníkom pripraví na mieru aj tašky a kabelky. Rozdiel je, že kým peňaženku vyrobí za deň, kabelku za päť až šesť dní.

Kríza sa u neho nekonala

Pandémia koronavírusu ovplyvnila značku 5005Leather pozitívne. Ladislav označuje rok 2020 za zaujímavý, pretože mal za svoje doterajšie fungovanie najviac objednávok. „Je to prekvapujúce, ale má to svoju logiku,“ zamýšľa sa a hneď pokračuje, „Svet sa spomalil, ľudia sa viac zamysleli nad tým, na čo míňajú svoje peniaze, akú filozofiu podporujú. To je podľa mňa super, nie len kvôli tomu, že som mal viac objednávok. Dá sa žiť pomalšie a nájsť krásu v malých veciach aj detailoch ručnej práce.“

Ladislav sa v značke 5005Leather rozhodol vybrať na cestu ručnej práce. Foto: archív Ladislava Soósa

A čo budúcnosť? Ladislav si plánuje v najbližšej dobe v prvom rade zriadiť dielňu doma v Dunajskom Klátove, aby nemusel za prácou každý deň dochádzať do neďalekej Dunajskej Stredy. „Mal by som tam aj väčší priestor, aj pokoj,“ konštatuje. Zároveň chce so svojou značkou 5005Leather napredovať, rozvíjať sa a vyrábať ešte kvalitnejšie produkty. Jeho cieľom je neustále ľuďom predstavovať krásy slovenskej remeselnej výroby, na ktorú by sa nemalo zabudnúť.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?