30. augusta 2021

Študenti sú pre firmy cennou pracovnou silou. Šikovní, flexibilní a lacní vysokoškoláci napriek tomu vlani doplatili na pandemické obmedzenia – firmy ich prepúšťali medzi prvými. Tento rok nastalo prudké oživenie záujmu o ich služby, naráža však na nečakané bariéry.

Keďže slovenský zákonník práce neumožňuje biznisu pružne reagovať na vývoj počtu zákaziek a výrazne chráni zamestnancov na trvalý pracovný pomer, ako prví padli za obeť dohodári. 

„Vysokoškoláci boli v pandemickej situácii obzvlášť v ohrození, keďže 80 percent z nich pracuje na dohody o brigádnickej práci, ktoré sú veľmi jednoduché na ukončenie,“ vysvetľuje Jozef Gašparík, zakladateľ portálu Praxuj. Navyše, ukončenie dohody je pre zamestnávateľov aj najlacnejším riešením.

Portál sa špecializuje na ponuky práce pre študentov vysokých škôl. Prepája ich so zamestnávateľmi v Bratislave, Košiciach či iných „vysokoškolských“ mestách. Medzi rokmi 2019 a 2020 podľa Gašparíka klesol počet firiem pridávajúcich pracovné inzeráty na portáli zhruba o tretinu.

Reklama

Internáty napokon ostali pre pandemické obmedzenia prázdne až do konca minulého akademického roka. A väčšina vysokoškolákov absolvovala prednášky a semináre doma za počítačmi. 

Pribudli ponuky na prácu z domu

Oživenie ekonomiky v tomto roku prinieslo stovky pracovných príležitostí aj pre študentov. „Za prvých osem mesiacov roka u nás inzerovalo dvojnásobne viac nových firiem ako za celý minulý rok,“ hovorí Gašparík. Prevádzkovatelia portálu Praxuj dodávajú, že koniec roka môže pri tomto tempe priniesť až trojnásobný nárast pracovných ponúk pre vysokoškolákov v porovnaní s vlaňajškom.

Pribúdajú najmä pracovné pozície, ktoré je možné vykonávať z domu. Pred rokom 2020 sa tento typ pozícií týkal najmä marketingu a informatiky. V súčasnosti sa podľa Gašparíka rozširuje aj na ďalšie oblasti, napríklad na ekonómiu či manažment.

Na pracovnom portáli Profesia tvoria študenti vysokých škôl zhruba štyri percentá zo všetkých uchádzačov o prácu. „Najviac pracovných ponúk, kde firmy uviedli, že sú vhodné pre vysokoškolských študentov, je v obchode,“ upresňuje hovorkyňa najväčšieho pracovného portálu na Slovensku Nikola Richterová.

Žiadaní sú najmä predavači, administratívni pracovníci, čašníci, operátori výroby, skladníci či pokladníci. „Čo sa týka záujmu vysokoškolských uchádzačov o prácu, z ich strany vidíme, že najatraktívnejšia je administratíva,“ dodáva Richterová. 

Odvetvia s najvyšším počtom ponúk na dohodu pre študentov

  • obchod
  • cestovný ruch, gastro, hotelierstvo
  • administratíva
  • výroba
  • doprava, špedícia, logistika
  • IT
  • ekonomika, financie, účtovníctvo
  • stavebníctvo a reality
  • marketing, reklama, PR
Zdroj: Profesia.sk

Obavy z tretej vlny

Odborníci však radia brzdiť prílišný optimizmus. Vzhľadom na vývoj ekonomiky sa totiž očakával ešte prudší nárast záujmu o prácu zo strany študentov. Kde to viazne? „Kľúčový faktor, ktorý bráni študentom sa viac uchádzať o pracovné ponuky, je neistota ohľadne tretej vlny pandémie,“ hovorí Gašparík.

Vysoké školy stále nezverejnili presné podmienky svojho fungovania počas nadchádzajúceho akademického roka.

„Konečné rozhodnutie o priebehu výučby jednotlivých predmetov je v kompetencii dekanov a dekaniek fakúlt. Študentov prvého, druhého, spojeného aj tretieho stupňa štúdia informujú o ďalších detailoch do 31. augusta 2021 fakulty,“ informovala svojich študentov napríklad Univerzita Komenského v Bratislave.

Krízový štáb univerzity odporučil jednotlivým fakultám prezenčnú výučbu len v prípade, že počet osôb v miestnosti neprekročí polovicu kapacity miestnosti určenej na sedenie, prípadne limit 50 osôb na miestnosť.

Konkrétne pravidlá však oznámia študentom až jednotlivé fakulty. Štáb navyše predpokladá, že v prípade zhoršenia epidemickej situácie sa môžu pravidlá opäť zmeniť.

Študenti tak nevedia, či si môžu baliť veci na internáty, alebo ich čakajú ďalšie mesiace doma. Od toho sa odvíja aj ich chuť brigádovať. Dostatok informácií budú mať zrejme až s blížiacim sa začiatkom akademického roka – koncom septembra a na prelome októbra.

A práve v tom čase odborníci predpokladajú aj výraznejší nárast počtu infikovaných a hospitalizovaných osôb s delta variantom koronavírusu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?