23. apríla 2021

Aké vlastnosti, zručnosti či kvality by mal mať skvelý zamestnanec? Taký, ktorý je pre svoj tím prínosom a obohatením a pre manažéra je radosť riadiť ho. Štvorica lídrov z rôznych odvetví pre Forbes prezradila, čo vlastne v ľuďoch na pracoviskách hľadajú, čo si na nich vážia a akými osobnosťami sa radi obklopujú.  

Daniel Kollár

generálny riaditeľ ČSOB 

Foto: archív Daniela Kollára

Vždy som sa obklopoval ľuďmi, ktorí majú chuť niečo dosiahnuť a sú aktívni. Použijúc športovú terminológiu, ktorou sa riadim roky, sú to ľudia, ktorí majú ťah na bránku a chuť dávať góly. To znamená, že majú nielen chuť pracovať, ale chuť aj niečo dosiahnuť, dať ten gól.

To cítite hneď, či to v sebe človek má alebo nie. Títo ľudia sa dokážu veľmi veľa naučiť a zároveň inšpirovať aj ostatných, potiahnuť ich dopredu. Potom im už stačí len nájsť prácu, ku ktorej majú odborne bližšie a oni sa začnú realizovať.

Dôležité je aj skombinovať ľudí ako futbalový tím, potom to funguje. Musíte v ňom mať ľudí, ktorí chcú dávať gól, a rovnako ľudí, ktorí budú brániť v tom, aby ste dostali gól od súpera.

Reklama

Oceňujem, ak sa chcú zamestnanci na veci pozerať aj inak, dať tomu inú perspektívu. Aj novým kolegom dávam vždy radu, alebo je to skôr moja prosba, aby si hneď po príchode do firmy urobili zoznam vecí, ktoré chcú zmeniť, zlepšiť a išli za tým.

Lebo po pár mesiacoch môže nastúpiť „korporátne zaslepenie“, že veď aj takto, ako to je, je to v poriadku. Nie, nie je a práve tento potenciál nových ľudí s nezaujatým pohľadom na vec chceme využívať na maximum. Lebo to pomôže firme aj zamestnancovi, ktorý vidí veľmi konkrétny výsledok svoje práce a zmenu, ktorú dosiahol.

S tým súvisí aj to, že ľuďom dávam v prvom rade vždy priestor. Následne im môžem poradiť alebo sám rozhodnúť. Verím, že ak ľudia majú možnosť sa realizovať, sú viac motivovaní a vedie to k lepším dlhodobým riešeniam.

Mne osobne sa vždy oplatilo mať nastavené rovnocenné vzťahy a vzájomnú komunikáciu na rôznych úrovniach riadenia. A uplatňovanie princípu otvorenosti a vzájomného rešpektu. Každý má priestor povedať svoj názor a každý iný názor alebo pohľad na vec je vítaný, lebo posúva vždy dopredu.

Miroslava Rychtárechová

personálna manažérka Tesca na Slovensku 

Foto: archív Miroslavy Rychtárechovej

Veľmi si vážim úprimnosť a otvorenosť, ktorá sa v tejto dobe až tak nenosí. Ten kolega, ktorý je otvorený v názoroch a postojoch, je pre mňa zároveň aj ten, ktorý má úprimnú snahu posúvať firmu ďalej. A to si zároveň aj najviac cením. Keď okolo vás všetci stíchnu a stretávate sa iba s pochopením, je možné, že niečo okolo vás nefunguje správne.

Rada vediem ľudí, menej rada ich riadim. Viesť ľudí je spojené so zodpovednosťou lídra ísť vzorom v hodnotách a postojoch. Potom vás ľudia radi nasledujú. Je to ako v rodine a pri výchove detí. Stačí pekne žiť a deti sa pridajú.

Vysnívaný zamestnanec je v prvom rade ten, ktorý ráno s úsmevom príde do práce. Mám rada pozitívnych ľudí, takzvané veselé kopy, ktoré vedia aj v ťažkých chvíľach podporiť a podržať človeka. Tá obyčajná ľudská človečina je to, čo považujem vždy za niečo viac ako všetky tituly a hodnosti.

Martin Hlavatý

permanent placement HUB manager, Adecco 

Foto: archív Martina Hlavatého

To, aké schopnosti či vlastnosti by mal mať zamestnanec, záleží na povahe zamestnania, pracovnej pozícii a oblasti, v ktorej by mal pôsobiť. Preto je nesmierne dôležité mať to riadne a hlavne reálne zadefinované.

V dnešnej dobe sa veľa hovorí o soft skills a je pravda, že sú dôležité. Ak ide o juniorov, tak k nim by som jednoznačne zahrnul chuť a ochotu pracovať a zdokonaľovať sa, proaktivitu, otvorenú komunikáciu a dobré komunikačné zručnosti. To sú základné veci pri práci v tímoch alebo s ľuďmi.

Pokiaľ ide o senior zamestnancov, tak je namieste pridať k dobre rozvinutým vyššie spomenutým vlastnostiam aj asertívne správanie, zodpovedný prístup, schopnosť vyhodnotiť situáciu, ochotu pomáhať a odovzdávať svoje skúsenosti a v neposlednom rade schopnosť myslieť do budúcnosti.

Diverzita v tíme je kľúčová, neviem si predstaviť riadenie povahovo rovnakých ľudí. Základom je vždy komunikácia, aby sme sa vedeli dostať na rovnaký komunikačný kanál, pochopiť sa, jasne si stanoviť cieľ, hľadať k nemu cestu a dodržiavať pravidlá.

Slovo zamestnanca alebo člena tímu musí mať svoju váhu. Ak niečo sľúbim, tak to aj dodržím. Následne vzniká dôvera medzi ľuďmi a z tímu sa stáva obľúbený tím, s ktorým a v ktorom sa dobre pracuje.

Môj vysnívaný zamestnanec je človek, ktorý sa svojím zodpovedným a flexibilným prístupom snaží postupne splniť svoj kariérny cieľ. Dokáže veľmi dobre narábať so svojou vnútornou motiváciou, ktorú iba ťažko dokážeme ovplyvniť.

Simona Sedlárová

country manažérka Bonami 

Foto: archív Simony Sedlárovej

V prvom rade je dôležitá dôvera, bez tej sa nepohneme ďalej. Ja musím veriť zamestnancom a oni mne. Nie je to síce vlastnosť, ale úzko to súvisí so schopnosťou preberať zodpovednosť za projekty a rozhodnutia, otvorene a slušne komunikovať aj nepríjemné veci či negatívnu spätnú väzbu.

Reklama

So seniorskou pozíciou sa človek musí naučiť púšťať časť zodpovednosti zo svojich rúk a veriť ľuďom v tíme, že to zvládnu. To by bez dôvery nešlo.

Chcem vidieť ľudí s motiváciou, nadšením a chuťou budovať veci. Nepotrpím si na dokonalý životopis s diplomami zo zahraničných univerzít či perfektnými skúsenosťami. Je to plus, ale nie je to podmienka. Viac mi záleží na tom, aký má človek prístup k práci, či má v sebe „drive“. S takýmito ľuďmi je radosť pracovať.

Vysnívaný zamestnanec by mal byť hlavne zodpovedný, spoľahlivý a motivovaný. Okrem toho, že urobí veci, ktoré mu zadám, by mal sám prichádzať s nápadmi na zlepšenie firmy, procesov či tímu. Proaktivita je dôležitá.

Som typ lídra, ktorý oceňuje, keď ľudia vystupujú zo svojej komfortnej zóny, pretože verím, že práve vďaka tomu najviac rastú a zlepšujú sa. Môj vysnívaný zamestnanec by mal vyhľadávať takéto možnosti.

Na druhej strane, keďže som sama prešla vyhorením, viem, aké je ťažké pre ľudí, ktorí sú pre niečo zapálení, určiť si hranicu a vedieť povedať „nie“ niektorým projektom či úlohám. Naučiť sa efektívne si určiť priority nie je jednoduché, ale táto schopnosť za to stojí.

Zamestnanec bude lepšie zvládať „workload“ a bude mať lepší pocit sám zo seba, výhodou pre firmu bude, že svoje zdroje venujem projektom, ktoré majú najväčší vplyv na ciele.

Vysnívaný zamestnanec by mal mať dobrú sebareflexiu, mal by vedieť „zamakať“, keď treba, ale tiež vedieť, kedy je čas vypnúť notebook, načerpať sily, venovať sa rodine a koníčkom. Lebo iba takýto zamestnanec bude dlhodobo šťastný a schopný podávať dobrý výkon.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?